USA jsou připraveny bránit Tchaj-wan před Čínou, chce však být Tchaj-wan skutečně chráněn?

V poslední době se opět rozhořívá spor o Tchaj-wan. Čína jasně dává najevo, že je to její území a je ochotna k jeho ovládnutí použít i zbraně. Spojené státy dali již několikrát najevo, že jsou Tchaj-wanu pomoci udržet jeho nezávislost. Co však na podobné spory Tchajwanci? Jsou ochotni svoji zemi bránit?

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Čínská vlajka, ilustrační fotografie

Na Tchaj-wan po roce 1949 uprchli z pevninské Číny poražení nacionalisté. Založili zde s podporou USA Čínskou republiku. Tu původně považovala za legitimní stát většina zemí. Zasedala dokonce jako zástupce Číny v radě bezpečnosti OSN. Na Tchaj-wanu byly i silné americké vojenské síly. Vše se však změnilo s normalizací vztahů s pevninskou „rudou“ Čínou v 70. letech. Po uzavření dohody USA a Čínské lidové republiky se americká armáda z Tchaj-wanu stáhla a Čínská republika byla v OSN nahrazena Pekingem. Od té doby sílí tlak Pekingu na znovupřipojení Tchaj-wanu pod jeho vládu.

Peking se pokouší často dát vzpurnému ostrovu za vyučenou a ukazuje svou sílu. Spojené státy se pokouší státu, se kterým dnes nemají oficiální kontakty diplomaticky pomáhat. Někdy ovšem taková pomoc vede ještě do větších problémů. V roce 2003 se tehdejší americký prezident vyjádřil, že Spojené státy jsou připraveny hájit Tchaj-wan za všech okolností což vyvolalo vlnu pobouření v Pekingu. Pro USA by pomoc Tchaj-pei byla velmi problematická. Nejbližší vojenské síly jsou na Filipínách nebo Japonsku. Vzhledem k významnému pokroku, které čínské vojenské námořnictvo udělalo, by se jednalo o velmi nebezpečnou záležitost.

Co však na spory o Tchaj-wan říkají sami Tchajwanci?  Mezi Tchajwanci není armáda oblíbená a většina mužů se povinné vojenské službě ráda vyhne. Navíc vztahy s pevninskou Čínou se od 90. let normalizují. Většina Tchajwanců ji navštívila a není pro ně „neznámým rudým démonem“ jako kdysi. Jak drtivé to pro samostatnost Tchajwanu je ukázaly průzkumy. V roce 2003 byla drtivá většina lidí (70%) pro nezávislost a 85, 4% jich bylo ochotno bránit svoji vlast se zbraní v ruce. To bylo ochotno i 77% lidí z lidí, co nezávislost nepodporovali.

 Dnes je situace daleko složitější. Podle posledních průzkumů je 85,8 % lidí pro zachování současného statutu ostrova, ten je označován jako status quo, 5 % chce nezávislost a jen 2,2 % chce spojení s Pekingem. Na to, co by dělali, kdyby vypukla válka s Čínou, 18,1% respondentů odpovědělo, že by uteklo. Jen 10,6% by svoji zemi šlo okamžitě bránit. Největší procento, 36,9%, by prý prostě šlo s davem.     

Jak podotýká nationalinterest, je evidentní, že obrana Tchaj-wanu není nejdůležitější ani pro jeho obyvatele. Pokud Čína povede dál svojí propagandistickou kampaň, za pár let ji Tchaj-wan padne do náručí sám.

 

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vojenská dominance Ruska ve světě? Moskva má další úlovek na úkor USA

14.08.2018 14:39 Islámábád/Moskva/Washington - Rusko se v posledních letech snaží stát jedním z klíčových hráčů na…

Tálibán obsadil část vojenské základny, zmocnil se vozů Humvee. Pokračuje…

14.08.2018 13:14 Aktualizováno Kábul - Tálibán obsadil velkou část vojenské základny Čanajíha v severoafghánské provincii Farjáb.…

Krejčířovi propašovali do vězení mobil, poskytl rádiu nepovolený rozhovor…

14.08.2018 11:04 Johannesburg - Uprchlý Čech Radovan Krejčíř poskytl z vězeňské cely v JAR pomocí propašovaného…

Černý pasažér, nebo sebevražda? Francie zahájí své vyšetřování letu MH370

14.08.2018 08:42 Kuala Lumpur - Vyšetřovatelé nejsou schopni určit příčinu zmizení letadla společnosti Malaysia…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama