RB OSN navštívila oblast Barmy, odkud prchají Rohingové

Neipyijto - Delegace Rady bezpečnosti OSN dnes navštívila barmský Arakanský stát, ze kterého v důsledku násilností uprchlo od loňského srpna do sousedního Bangladéše téměř 700.000 příslušníků muslimského menšinového etnika Rohingů. Britská členka delegace Karen Pierceová vyzvala, aby bylo zahájeno důvěryhodné vyšetřování údajného násilí na Rohinzích.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Konvoj OSN

Barmské úřady Rohingy neuznávají jako etnikum a hovoří o nich jako o nelegálních přistěhovalcích z Bangladéše. V zemi čelí Rohingové dlouhodobě perzekuci, je jim upíráno občanství a základní lidská práva.

Barmská armáda zahájila tažení proti Rohingům poté, co rohingští povstalci loni 25. srpna zaútočili na řadu stanovišť barmské policie. Podle přeživších barmští vojáci při svých operacích vraždili a znásilňovali rohingské civilisty a vypalovali rohingské vesnice. OSN označila razie proti Rohingům již dříve za etnickou čistku.

Patnáctičlenná delegace RB OSN dnes navštívila město Maundo v Arakanském státě, kde barmská vláda staví přijímací tábory pro rohingské uprchlíky, kteří by se měli do země vrátit z Bangladéše.

Barma a Bangladéš se dohodly na postupném návratu běženců, Rohingové a aktivisté za lidská práva ale mají obavu o bezpečnost v Barmě.

Komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn v březnu vyzval Valné shromáždění OSN k postoupení údajných zvěrstev páchaných na muslimské menšině Rohingů v Barmě k Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC). Na dotaz novinářů ohledně možného řešení případů násilí na Rohinzích u ICC Pierceová řekla, že to je "jedna z možných cest". "Druhá je, že vyšetřování zahájí sama Barma," dodala.

"(Vůdkyně Barmy) Do Aun Schan Su Ťij nám řekla, že pokud budou nějaké důkazy, měly by být předány barmským úřadům, které zahájí vyšetřování", prohlásila Pierceová po asi hodinovém jednání představitelů Rady bezpečnosti s barmskou vůdkyní.

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vojenská dominance Ruska ve světě? Moskva má další úlovek na úkor USA

14.08.2018 22:05 Aktualizováno Islámábád/Moskva/Washington - Rusko se v posledních letech snaží stát jedním z klíčových hráčů na…

Tálibán obsadil část vojenské základny, zmocnil se vozů Humvee. Pokračuje…

14.08.2018 13:14 Aktualizováno Kábul - Tálibán obsadil velkou část vojenské základny Čanajíha v severoafghánské provincii Farjáb.…

Krejčířovi propašovali do vězení mobil, poskytl rádiu nepovolený rozhovor…

14.08.2018 11:04 Johannesburg - Uprchlý Čech Radovan Krejčíř poskytl z vězeňské cely v JAR pomocí propašovaného…

Černý pasažér, nebo sebevražda? Francie zahájí své vyšetřování letu MH370

14.08.2018 08:42 Kuala Lumpur - Vyšetřovatelé nejsou schopni určit příčinu zmizení letadla společnosti Malaysia…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama