Propusťte vdovu po držiteli Nobelovy ceny, vyzvali Čínu osobnosti

Peking - Více než dvě desítky známých spisovatelů, básníků a dalších umělců vyzvaly čínské úřady k propuštění vdovy po čínském disidentovi a nositeli Nobelovy ceny za mír Liou Siao-poovi. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Básnířka Liou Sia, která trpí těžkou depresí, je držena dlouhodobě v domácím vězení.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Nobelova cena

Je vězněna pod přísným policejním dohledem od roku 2010, ačkoli nebyla obviněna z žádného trestného činu. Její manžel byl v roce 2009 odsouzen k jedenáctiletému trestu odnětí svobody za podvracení státu a loni v červenci zemřel na rakovinu poté, co mu úřady nedovolily léčit se v zahraničí.

Řada známých osobností - jako nositel Nobelovy ceny za literatury v roce 2003 John Maxwell Coetzee, básnířka Rita Doveová, spisovatelé Paul Auster, Khaled Hosseini a Ma Jian - natočili videonahrávky, na nichž čtou výňatky z básní, které napsala Liou Sia. Učinili tak v rámci kampaně organizované organizací Amnesty International a americkým PEN klubem.

Čínské ministerstvo zahraničí podle Reuters v reakci na tento počin umělců uvedlo, že Liou je čínská občanka a její práva jsou chráněna v souladu se zákonem. Ministerstvo veřejné bezpečnosti na žádost o komentář nereagovalo.

Liou Sia v minulosti opakovaně projevila přání přestěhovat se do jiné země. Koncem dubna ale dala najevo, že ve splnění této touhy věří čím dál méně a je připravena zemřít doma. "Teď už nemám čeho se bát. Pokud nemohu odjet, pak zemřu ve svém domově," řekla Liou podle Reuters v telefonickém rozhovoru s čínským spisovatelem žijícím v Německu Liao I-wuem.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Úřady špatně počítaly mrtvé. Bilance obětí masakru v Kábulu je nižší

16.08.2018 09:00 Kábul - Středeční sebevražedný atentát v Kábulu si vyžádala 34 mrtvých a 54 zraněných, Původně se…

Vražda Kimova bratra? Proces se protáhne, rozhodnutí soudu zaskočilo…

16.08.2018 08:42 Kuala Lumpur - Soud v Malajsii si vyslechne obhajobu dvou žen, které čelí obvinění z vraždy Kim…

V Austrálii běsní desítky lesních požárů, v tuto roční dobu jsou neobvyklé

16.08.2018 08:15 Sydney - V australském státě Nový Jižní Wales zuří desítky lesních požárů. Plameny u jihovýchodního…

Německo deportovalo 46 uprchlíků, byly z toho policejní manévry

15.08.2018 20:14 Aktualizováno Mnichov/Kábul - Německo v úterý večer deportovalo do Afghánistánu dalších 46 uprchlíků. K zajištění…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama