Schůzka s Trumpem nebude? Kim prý nechce dopadnout jako Kaddáfí

Soul - Jaký bude další vývoj na Korejském poloostrově? Optimismus posledních týdnů vystřídala nejistota poté, co začal severokorejský diktátor Kim Čong-un zpochybňovat blížící se schůzku mezi ním a americkým prezidentem Donaldem Trumpem.

Přidejte svůj názor 19 komentářů

Kim Čong-un

Zdá se, jako kdyby se pozice USA a KLDR rozcházely v tom nejklíčovějším bodě plánované dohody – denuklearizaci Severní Koreje. Američané již několikrát prohlásili, že tato podmínka je pro ně zásadní a tak říkajíc přes ní nejede vlak.

Důležitý bezpečnostní poradce amerického prezidenta John Bolton nedávno v rozhovoru pro televizi Fox prohlásil, že pod pojmem denuklearizace si představuje, že se KLDR vzdá všech nukleárních zbraní, paliva a balistických raket a nikdy se nevrátí k jejich vývoji.

V diplomatických kruzích se tomu říká tzv. "libyjský model", protože podobné dohody bylo dosaženo mezi světovými mocnostmi a Lybií v letech 2003 a 2004. A v tom právě spočívá ona potíž. KLDR v žádném případě nechce kráčet ve stopách Libye, která se nakonec propadla do krvavé občanské války.

Představitelé KLDR se aplikováním libyjského modelu na svůj stát cítí uraženi. Tvrdí, že obě situace jsou naprosto odlišné. Lybie byla v době uzavření dohody teprve na začátku jaderného vývoje, zatímco Severní Korea je, slovy svých představitelů "plnohodnotná jaderná mocnost".


Severokorejským vládnoucím elitám se nezamlouvá představa, že jejich zemi čeká osud Libye a Iráku a že by Kim Čong-un měl dopadnout jako Muammar Kaddáfí. Je to tak jeden z důvodů, proč vůdci KLDR tolik lpí na svém jaderném programu.

Opakování libyjského scénáře na Korejském poloostrově ale není ani v zájmu západních mocností. Již v roce 2016 konstatovala komise britského parlamentu, že změna režimu v Libyi měla za důsledek "humanitární katastrofu, migrační vlnu, vzestup ISIS a rozsáhlé porušování lidských práv v regionu".

I pokud se červnová schůzka Trump – Kim uskuteční, čeká všechny zainteresované ještě dlouhý kolotoč jednání. Na jejich konci musí být dohoda, která bude akceptovatelná pro obě strany a která bude Korejskému poloostrovu slibovat dlouhodobé řešení.

Server National Interest píše, že denuklearizace KLDR je velice důležitý cíl, kterého by mělo být dosaženo. Na druhou stranu je ale mnohem důležitější, aby na Korejském poloostrově nevypukla ničivá válka. Čili je důležité aby USA tlačily na jaderné odzbrojení, nikoliv však za každou cenu.  

Vstupte do diskuze (19)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Indonésií otřáslo další silné zemětřesení, jeden mrtvý

19.08.2018 20:29 Aktualizováno Jakarta - Zemětřesení o síle 6,9 stupně dnes zasáhlo indonéský ostrov Lombok, který je hojně…

Záplavy devastují Indii. Bez domova je skoro milion lidí

19.08.2018 13:40 Tiruvanantapuram (Indie) - Záchranáři v jihoindickém státě Kérala se dál snaží vypořádat s následky…

Záplavy v Indii zabily stovky lidí, další tisíce jsou uvězněny

18.08.2018 17:29 Dillí - Jihoindický stát Kérala se potýká s katastrofálními důsledky povodní způsobených…

Záplavy na jihu Indie jsou jako z apokalypsy. 324 mrtvých, lidé prchají na…

17.08.2018 17:05 Aktualizováno Dillí - Katastrofální záplavy a sesuvy půdy na jihu Indie si vyžádaly již 324 mrtvých. O své domovy…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama