KLDR odstřelí podzemní tunely jaderného polygonu, novináři nakonec dorazili

Pchjongjang - Do Severní Koreje dnes přicestovala malá skupina zahraničních novinářů, kteří budou zpravodajsky pokrývat likvidaci tamního jaderného testovacího střediska. Informovala o tom agentura AP, jejíž zpravodaj je součástí delegace žurnalistů. KLDR přislíbila zničit zkušební polygon, což označuje za potvrzení závazku skončit se zkouškami jaderných zbraní.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Kim Čong-un, severokorejský diktátor

Konkrétní den oficiální ceremonie bude určen podle počasí, Pchjongjang již v polovině měsíce upřesnil termín v rozmezí 23. až 25. května. Odstřeleny budou podzemní tunely, do nichž bude následně zablokován vstup, zničeny budou také všechny výzkumné budovy, pozorovací stanoviště a kontrolní posty.

Na událost byli pozváni novináři z Číny, Británie, Ruska a Spojených států. Původně pozvání platilo také pro osm jihokorejských reportérů, KLDR je ale zrušila poté, co pozastavila se sousední zemí většinu kontaktů. Pchjongjang tak protestuje proti společnému vojenskému cvičení amerických a jihokorejských vojáků Max Thunder.

Zatímco podle Pentagonu se jedná o rutinní a obranné manévry, KLDR cvičení označuje za provokaci a ohrožení vlastní bezpečnosti. Pchjongjang kvůli manévrům také pohrozil zrušením připravovaného summitu severokorejského vůdce Kim Čong-una s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, který je naplánován na 12. června v Singapuru.

Plánované zničení jaderného testovacího střediska u obce Pchunggje na severu KLDR je vnímáno jako gesto dobré vůle ze strany Kim Čong-una, který v posledních měsících podnikl řadu vstřícných kroků, jež přispěly ke snížení napětí na Korejském poloostrově, včetně schůzky s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem.

Kritici ale zdůrazňují, že plánovaná likvidace testovacího střediska, kde KLDR uskutečnila všech šest svých nukleárních zkoušek, není ničím jiným než právě gestem. Čínští vědci nedávno uvedli, že středisko se po poslední jaderné zkoušce stalo zřejmě nepoužitelným, neboť část podzemního areálu se po výbuchu zhroutila.

Pochybnosti budí rovněž skutečnost, že ke zničení střediska byli přizváni pouze zahraniční novináři, nikoli mezinárodní jaderní inspektoři. Podle expertů by pro Kima navíc nebyl problém vybudovat středisko nové, pokud by chtěl atomové zbraně znovu testovat.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zpronevěra milionů dolarů? Malajsijský expremiér se vykrucuje, prý to byl…

20.06.2018 20:19 Kuala Lumpur - Malajsijský expremiér Najib Razak čelí obvinění ze zpronevěry milionu dolarů.…

KLDR čeká zásadní rozhodnutí? Hon za ekonomickým boomem ji může zničit

20.06.2018 18:43 Pchjongjang – Teror a násilí, které teď vládnou v Severní Koreji, by měly skončit maximálně za…

Zdravotní stav dětí v KLDR se zlepšil, vážnou hrozbou je znečištěná voda

20.06.2018 14:12 Pchjongjang/Ženeva - Velké problémy týkající se zdraví dětí v KLDR nadále přetrvávají. Dětský fond…

KLDR začne vracet pozůstatky amerických vojáků, z války se nevrátily…

20.06.2018 13:44 Washington - Spojené státy by mohly během několika dní dostat část z 200 souborů nalezených…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama