Asií se šíří vražedná nemoc Nipah. Úmrtnost je ohromná, přeživší mají doživotní následky

Nové Dillí - případy smrtícího viru Nipah jsou hlášeny ze jihoindického státu Kerela. Vir Nipah je velmi nebezpeční nejen pro lidi ale také pro zvířata, především vepře. Úmrtnost na něj je až 70%, píší The India Times.

Přidejte svůj názor 16 komentářů

Bakterie, ilustrační foto

„Na virus bylo testováno celkem 18 lidí,“ prohlásila ministryně zdravotnictví státu Kerala K K Shailajaová, „6 testovaných bylo negativních, 12 pozitivních. 10 již zemřelo a dva jsou ve vážném stavu.“ Mezi mrtvými je i zdravotní sestra, která se infikovaným snažila pomoci.

Přestože, během 24 hodin nebyl hlášen žádný nový případ, státem se šíří panika. Nipah přenášejí netopýři živící se ovocem. K nakažení virem stačí sníst ovoce, které před tím netopýr nakousl nebo se napít z pramene, u kterého se vyskytoval netopýr.

K infikaci také může dojít kontaktem s nemocným zvířetem. Nejohroženější jsou především domácnosti, kde chovají prasata.

Proti Nipah u zatím není vakcína.

Nipah je nebezpečný také dlouhou inkubační dobou 3 až 14 dní. První příznaky jsou dehydratace, malátnost nebo dezorientace. Když nemoc propukne naplno, přichází vysoké horečky a problémy s dýcháním. Když virus dosáhne mozku, nastupuje kóma a smrt.

Ani ti co přežijí, nemají vyhráno. Virus může těžce poškodit orgány, a pokud zasáhne mozek, může dokonce dojít ke změně osobnosti.  Ke smrti může dojít i měsíce a roky po prodělání nemoci.

Virus Niphaku byl poprvé zaznamenán WHO v roce 1998 v Malajsii. Zatím největší epidemie v Bangladéši si vyžádala 105 mrtvých.

Vstupte do diskuze (16)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Diktátor Kim je už potřetí v Číně, u Paláce lidu panují přísná…

19.06.2018 15:09 Aktualizováno Peking - Severokorejský diktátor Kim Čong-un odložil rakety a dává přednost diplomacii. Letos už…

V Indonésii ztroskotal trajekt, desítky lidí se pohřešují

18.06.2018 18:42 Jakarta - Nejméně jeden člověk utonul a několik desítek dalších se pohřešuje po dnešním ztroskotání…

KLDR a Jižní Korea si plácly: Sportovci nastoupí na Asijských hrách spolu

18.06.2018 13:28 Aktualizováno Soul - Severní a Jižní Korea se dnes dohodly, že jejich sportovci nastoupí při zahajovacím…

Silné zemětřesení udeřilo v Japonsku. Nejméně tři mrtví, přes 300 zraněných

18.06.2018 12:49 Aktualizováno Tokio - Západojaponskou prefekturu Ósaka zasáhlo dnes ráno silné zemětřesení, které si vyžádalo…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama