Rohingští povstalci zmasakrovali stovky budhistických civilistů

Neipyijto/Londýn - Rohingští povstalci loni v Arakanském státě na severu převážně buddhistické Barmy zmasakrovali až stovku hinduistických mužů, žen i dětí, informovala Amnesty International (AI). Titíž povstalci také srpnovým útokem podnítili tažení armády proti menšině muslimských Rohingů. Od loňského srpna z Barmy do Bangladéše uteklo přes 700.000 příslušníků tohoto etnika. AI upozorňuje, že armáda tedy není jediná, kdo na severu Barmy páchá násilí. V zemi žije přes 130 etnik a se státní mocí bojuje celá řada etnických povstaleckých skupin.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Rohingští uprchlíci krátce po příchodu do Bangladéše

Mezinárodní organizace na obranu lidských práv se sídlem v Londýně vyšetřila masakr desítek hinduistů ve vesnici Ah Nauk Kcha Maun Sei a došla k závěru, že jej provedli rohingští povstalci, jmenovitě Arakanská armáda za spásu Rohingů (ARSA). K vraždám vesničanů došlo ve stejný den, kdy rohingští ozbrojenci zaútočili na 30 policejních stanovišť a vojenskou základnu, čímž vyvolali odvetné tažení armády a masový odchod Rohingů do sousedního Bangladéše.

AI ve zveřejněné zprávě o masakru uvedla, že závěry jsou podloženy "pečlivým přezkoumáním důkazů", které zahrnují výpovědi desítek svědků a forenzní posudek fotografií exhumovaných těl z masových hrobů.

Nikdo přesně neví, kolik lidí bylo v neklidném Arakanském státu od loňského srpna zabito - barmská vláda novinářům nedovoluje nezávislé pokrývání událostí v oblasti. Většina obětí jsou ale Rohingové, které zabila armáda, napsala agentura AP. Lékaři bez hranic odhadují, že jen během prvního měsíce jich vojáci zabili nejméně 6700.

Na vesnici Ah Nauk Kcha Maun Sei zaútočili Rohingové podle AI 25. srpna ráno. Povstalci byli údajně přesvědčeni, že hinduistická komunita se staví podobně jako barmská vláda proti Rohingům. Povstalci 53 mužům, ženám a dětem z vesnice zavázali oči, odvedli je na odlehlé místo, kde je zabili.

Po zahájení odvetného tažení armády přeživší z vesnice utekli do Bangladéše, kam se uchýlili i povstalci. Členové ARSA zde svědky ohrožovali a nutili je tvrdit, že masakr spáchali vesničané z Arakanského státu, tvrdí AI. Loni v říjnu se přeživší vesničané vrátili do Barmy a za "odpovědnost za masakr jednoznačně přiřkli Rohingům, kteří byli patrně členy ARSA".

Ten samý den, tedy 25. srpna minulý rok, zmizelo 46 hinduistů ze sousední vesnice a předpokládá se, že byli také zabiti. Následují den zabila ARSA šest dalších hinduistických vesničanů, uvedla ve zprávě AI.

Podle Davida Mathiesona, nezávislého analytika, který žije v Barmě, zjištění AI potvrzují zprávy o brutálních činech ARSA. "To v žádném případě neospravedlňuje silnou reakci vlády, kvůli níž ze země odešlo 700.000 Rohingů. Neomlouvá to odvetné tažení armády, ale zjištění přispívají dalším náhledem do složité situace loňského roku plného násilí," dodává Mathieson.

OSN označila razie armády proti Rohingům již dříve za etnickou čistku. Barma tvrdí, že její ozbrojené síly vedou legitimní kampaň proti muslimským "teroristům".

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Diktátor Kim je už potřetí v Číně, u Paláce lidu panují přísná…

19.06.2018 15:09 Aktualizováno Peking - Severokorejský diktátor Kim Čong-un odložil rakety a dává přednost diplomacii. Letos už…

V Indonésii ztroskotal trajekt, desítky lidí se pohřešují

18.06.2018 18:42 Jakarta - Nejméně jeden člověk utonul a několik desítek dalších se pohřešuje po dnešním ztroskotání…

KLDR a Jižní Korea si plácly: Sportovci nastoupí na Asijských hrách spolu

18.06.2018 13:28 Aktualizováno Soul - Severní a Jižní Korea se dnes dohodly, že jejich sportovci nastoupí při zahajovacím…

Silné zemětřesení udeřilo v Japonsku. Nejméně tři mrtví, přes 300 zraněných

18.06.2018 12:49 Aktualizováno Tokio - Západojaponskou prefekturu Ósaka zasáhlo dnes ráno silné zemětřesení, které si vyžádalo…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama