Američtí diplomaté mají opět problémy s prapodivnými zvuky, tentokrát v Číně

Washington/Peking - Americké ministerstvo zahraničí varovalo zaměstnance ambasád v Číně před akustickými útoky. Ty jsou podobné těm, které se loni a předloni děly na Kubě. Mohou způsobit velmi vážné zdravotní komplikace, včetně krvácení do mozku, upozorňuje news.au.com.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Čínská vlajka, ilustrační fotografie

Američtí vládní zaměstnanci v jižní Číně zaznamenali abnormální zvuku a pocity tlaku v hlavě, oznámilo v tiskové zprávě ministerstvo zahraničí USA a připomnělo, že podobné zkušenosti měli i američtí diplomaté na Kubě, kteří později onemocněli.

V e-mailové zprávě pro americké občany v Číně ministerstvo uvádí, že v současné době není známo, co způsobilo příznaky v Kantonu, kde se nachází americký konzulát, a byl zde zasažen jeden ze zaměstnanců.

"Zaměstnanci americké vlády v Číně nedávno oznámili subtilní, vágní a abnormální pocity. Slyšeli zvláštní zvuk a cítili tlak v hlavě," uvádí se dále v oznámení. Americká vláda bere tyto zprávy velmi vážně a informovala o této události nejen své zaměstnance, ale i Američany žijící a pracující v Číně.

„Pokud se setkáte s neobvyklými akustickými nebo senzorickými jevy, nepokoušejte se  lokalizovat jejich zdroj, "varuje ambasáda, "okamžitě z místa odejděte, a snažte se vyhledat útočiště, kde zvuky nejsou slyšet."

Podobné útoky na americké ambasády se v roce 2016 děly na Kubě. Zde bylo zasaženo dokonce 24 amerických diplomatů.

"Nemůžeme v tuto chvíli spojit útoky v Kantonu s tím, co se stalo v Havaně, ale zkoumáme všechny možnosti," prohlásil nejmenovaný úředník amerického velvyslanectví pro agenturu Reuters. Příčina onemocnění mezi americkými diplomaty tedy zůstává záhadou.

Při útocích v Havaně se spekulovalo, že za vším může být "pokročilá sonická zbraň, která funguje mimo rozsah slyšitelného zvuku", a mohla by zapříčiňovat poranění mozku. Zdravotní experti tvrdí, že je nepravděpodobné, že by zvuk mohl mít takový dopad na zdraví člověka.

„ Prostě to není možné," uvedl loni Joseph Pompei, bývalý výzkumník z MIT a odborník na akustiku, „Bylo by to jako strčit hlavu do bazénu, který by byl plný silných zařízení vydávajících ultrazvuk."

Tyto události vyvolaly americko-kubánskou roztržku. Vyšetřovatelé prověřovali teorie o sonickém útoku, elektromagnetické zbrani či chybném špionážním zařízení. K žádnému jasnému výsledku se však nedostali.

Postižený zaměstnanec velvyslanectví byl převezen do Spojených států k dalším lékařským vyšetřením. Podle ministerstva zahraničí USA proti jiným velvyslanectvím se zatím podobné útoky neodehrály a nejsou informováni ani od čínských úřadů, že by se něco podobného dělo místním.

Čínské úřady informovaly Američany, že spustily vlastní vyšetřování, a učiní všechna dostupná bezpečnostní opatření.

Sonické útoky přicházejí v nejnevhodnější dobu. Dnes se má totiž sejít ve Washingtonu americký ministr zahraničí Mike Pompeo se svým čínským protějškem Wangem I, Budou spolu jednat nejen o situaci na Korejském poloostrově, ale i o vzájemných vztazích a americké celní politice. Jsou zde proto úvahy, že záminkou celého incidentu mohlo být překažení této schůzky.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co si Severokorejci skutečně myslí o Kimově režimu? Mýty a fakta o životě…

21.06.2018 15:21 Pchjongjang- Severní Korea je v západních médiích vykreslována jako země plná bezostyšné propagandy…

KLDR slíbila zničit základnu Sohe. Testovala na ní rakety, které děsily…

21.06.2018 11:57 Soul - Severní Korea slíbila, že zničí střelnici Sohe na západě země, kterou v minulosti používala…

Japonsko zastavilo přípravu občanů na útok KLDR

21.06.2018 08:55 Tokio - Japonsko v reakci na výsledky summitu USA-KLDR, který se konal 12. června v Singapuru,…

Jen pro otrlé: Chůva vezla svěřené dítě výtahem, to co udělala nechápe ani…

21.06.2018 08:30 Čeng-čou - Brutální případ týrání svěřeného dítěte se odehrál v čínské provincii Che-nan. Chůva,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama