Summit Trump-Kim? Jižní Korea vyjádřila opatrnou nadějí, její prezident je zmatený

Soul/Washington - Jižní Korea dnes vyjádřila opatrnou naději nad posledním vývojem kolem možného uskutečnění summitu mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a severokorejským vůdcem Kim Čong-unem. V posledních 24 hodinách vyvolal Trump rozruch oznámením, že se vrcholná schůzka naplánovaná na 12. června v Singapuru ruší. Poté v reakci na smířlivé výroky severokorejských představitelů opět otočil, když prohlásil, že se jednání ještě může uskutečnit.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Donald Trump

"Považujeme za příznivé, že naděje na dialog mezi Severní Koreou a Spojenými státy úplně neuhasly a znovu ožívají," řekl mluvčí jihokorejského prezidenta podle agentury AP. "Pozorně sledujeme vývoj," dodal.

Jižní Koreu, která zprostředkovala rozhovory mezi Washingtonem a Pchjongjangem, Trumpovo původní zrušení summitu silně znepokojilo.

Jihokorejský prezident Mun Če-in, který tento týden jednal s Trumpem ve Washingtonu, vyjádřil velké překvapení nad krokem šéfa Bílého domu a zdůraznil, že jaderné odzbrojení Korejského poloostrova by nemělo být odkládáno. "Jsem velmi zmatený," podotkl.

KLDR v posledních dnech sama opakovaně hrozila zrušením summitu, mimo jiné kvůli americko-jihokorejským manévrům či kvůli americkému tlaku na jaderné odzbrojení Severní Koreje. Na Trumpovo oznámení ale reagovala překvapivě smířlivě, když jeden z předních severokorejských diplomatů v dopise napsal, že KLDR je dál otevřena dialogu se Spojenými státy a že je připravena řešit problémy s USA kdykoli a jakkoli.

Amerického prezidenta toto vyjádření zřejmě pohnulo k další změně postoje, protože v pátek novinářům řekl, že schůzka se nakonec přece jen může uskutečnit a možná i v původně plánovaném termínu. "Vedeme nyní velice plodné debaty o znovuuspořádání summitu, pokud k němu dojde, tak to nejspíš bude v Singapuru ve stejném termínu, 12. června. A pokud bude třeba, bude pokračovat i po tomto datu," napsal Trump na twitteru.

Časopis Politico napsal, že ještě během tohoto víkendu by mohl do Singapuru odcestovat americký přípravný tým čítající na tři desítky lidí z Bílého domu a ministerstva zahraničí.

Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Volání smrti je stále hlasitější." Uprchlík podal drsné svědectví

22.06.2018 00:01 NÁZOR - "Jsme zapomenutí lidé, odložení na zapomenutých ostrovech," tvrdí úvodem svého komentáře…

Co si Severokorejci skutečně myslí o Kimově režimu? Mýty a fakta o životě…

21.06.2018 15:21 Pchjongjang- Severní Korea je v západních médiích vykreslována jako země plná bezostyšné propagandy…

KLDR slíbila zničit základnu Sohe. Testovala na ní rakety, které děsily…

21.06.2018 11:57 Soul - Severní Korea slíbila, že zničí střelnici Sohe na západě země, kterou v minulosti používala…

Japonsko zastavilo přípravu občanů na útok KLDR

21.06.2018 08:55 Tokio - Japonsko v reakci na výsledky summitu USA-KLDR, který se konal 12. června v Singapuru,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama