Ďábel se skrývá v detailech. Analytici cupují dohodu ze summitu Trump-Kim

Singapur - KLDR se na dnešním summitu se Spojenými státy zavázala pracovat na úplném odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova, zatímco USA slíbily poskytnout Pchjongjangu bezpečnostní záruky.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Dokument obsahuje body, na kterých se Trump s Kimem shodli. V prvním bodě oba státníci prohlašují, že chtějí nastolit nové vztahy mezi USA a KLDR ve shodě s touhou lidu obou zemí po míru a prosperitě. Další bod uvádí, že USA a KLDR spojí své úsilí při budování trvalého a stabilního mírového stavu na Korejském poloostrově.

Třetí bod odkazuje na dubnový Kimův závazek z jednání s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem, kdy přislíbil kompletní jaderné odzbrojení. Poslední bod je pak dohodou Washingtonu a Pchjongjangu vyhledat, identifikovat a repatriovat ostatky padlých během válečného konfliktu na Korejském poloostrově v 50. letech minulého století.

"Prezident Trump se zavázal poskytnout KLDR bezpečnostní garance a předseda Kim opětovně ujistil o svém pevném a neochvějném závazku kompletního jaderného odzbrojení na Korejském poloostrově," píše se v prohlášení.

zdroj: YouTube

Korespondent agentury Reuters Josh Smith na twitteru napsal, že dohoda mnoho lidí nepřesvědčí. "Pesimisté ji budou vnímat jako bezzubou, jako dokument, který nic nového nepřináší, optimisté v ní uvidí jen začátek," uvedl.

Smith také poznamenal, že ďábel se skrývá v detailech. "Co myslí tím "nové vztahy" a "trvalý a stabilní mírový režim"? A co ´jaderné odzbrojení Korejského poloostrova´? Znamená tato vágnost, že se nemohli dohodnout? Nebo si nechávají prostor k manévrování?" dodal.

"Pokud je toto výsledek... tak je deprimující. Je to ještě méně, než většina skeptiků očekávala. Domníval jsem se, že se Kim alespoň vzdá nějakých raket, uzavře nějaké jaderné zařízení, něco konkrétního," napsal na twitteru analytik Robert Kelly.

"Toto slibují posledních 25 let!" uvedl Vipin Narang, který působí jako expert na jaderné strategie na americkém Massachusettském technickém institutu

Sociolog Aidan Foster-Carter, který se dlouhodobě věnuje situaci na Korejském poloostrově, poznamenal, že rámcové ujednání mezi KLDR a USA z října 1994 bylo konkrétnější než závěrečné prohlášení z dnešního summitu. V rámcovém ujednání, které definitivně ztroskotalo v roce 2003, se Pchjongjang zavázal zastavit jaderný program výměnou za dodávku lehkovodního reaktoru.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zpronevěra milionů dolarů? Malajsijský expremiér se vykrucuje, prý to byl…

20.06.2018 20:19 Kuala Lumpur - Malajsijský expremiér Najib Razak čelí obvinění ze zpronevěry milionu dolarů.…

KLDR čeká zásadní rozhodnutí? Hon za ekonomickým boomem ji může zničit

20.06.2018 18:43 Pchjongjang – Teror a násilí, které teď vládnou v Severní Koreji, by měly skončit maximálně za…

Zdravotní stav dětí v KLDR se zlepšil, vážnou hrozbou je znečištěná voda

20.06.2018 14:12 Pchjongjang/Ženeva - Velké problémy týkající se zdraví dětí v KLDR nadále přetrvávají. Dětský fond…

KLDR začne vracet pozůstatky amerických vojáků, z války se nevrátily…

20.06.2018 13:44 Washington - Spojené státy by mohly během několika dní dostat část z 200 souborů nalezených…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama