Sankce proti KLDR stále platí. USA pozastaví manévry s jihokorejskou armádou

Singapur - Sankce proti KLDR nadále platí, jejich postupné uvolňování bude podle amerického prezidenta Donalda Trumpa možné až poté, co Pchjongjang zahájí nezvratný proces jaderného odzbrojení. USA jako vstřícný krok pozastaví společné vojenské manévry s jihokorejskou armádou.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ilustrační foto

Trump věří, že KLDR začne ničit své jaderné kapacity velmi brzy. Zdůraznil ovšem, že likvidace jaderného arzenálu a zařízení na jeho výrobu je po vědecké stránce složitý a zdlouhavý proces. "Jakmile se s tím však jednou začne, je to nezvratné," dodal.

V budoucnu chce Trump navštívit Pchjongjang a jak řekl, ve vhodnou dobu pozve severokorejského vůdce Kim Čong-una do Bílého domu. Tyto cesty ale podmiňuje konkrétními kroky ze strany KLDR.

"Pravděpodobně budeme potřebovat další summit," řekl o dalším možném kole jednání s Kimem. Mezitím budou pokračovat vzájemné rozhory na nižší úrovni, kterých se za americkou stranu zúčastní ministr zahraničí Mike Pompeo a bezpečnostní poradce Bílého domu John Bolton.

Trump rovněž prohlásil, že smrt amerického studenta Otty Warmbiera, který loni po návratu ze severokorejského vězení zemřel, nebyla zbytečná, neboť vedla k dnešní vrcholné schůzce se Severní Koreou. 

Pchjongjang opakovaně kritizuje společná cvičení armáda USA a Jižní Koreje jako provokaci a nácvik invaze do Severní Koreje. "Válečné hry jsou velmi drahé, většinu platíme my," řekl dnes Trump. "Za daných okolností, kdy jednáme, je tak podle mě nepatřičné manévry pořádat," dodal s odkazem na Kimův závazek jaderného odzbrojení.

Na dotaz novinářů Trump řekl, že s Kimem hovořil i o stavu lidských práv v Severní Koreji. Zmínil, že lidé uvěznění v severokorejských pracovních táborech jsou jednou ze skupin, která bude z dnešního summitu nejvíce těžit. Odmítl kritiku za to, že si vřele potřásl pravicí s diktátorem, jehož režim v minulosti označil za nejbrutálnější. Dnes řekl, že situace v KLDR je sice drsná, ale hlavním tématem summitu bylo jaderné odzbrojení. 

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zpronevěra milionů dolarů? Malajsijský expremiér se vykrucuje, prý to byl…

20.06.2018 20:19 Kuala Lumpur - Malajsijský expremiér Najib Razak čelí obvinění ze zpronevěry milionu dolarů.…

KLDR čeká zásadní rozhodnutí? Hon za ekonomickým boomem ji může zničit

20.06.2018 18:43 Pchjongjang – Teror a násilí, které teď vládnou v Severní Koreji, by měly skončit maximálně za…

Zdravotní stav dětí v KLDR se zlepšil, vážnou hrozbou je znečištěná voda

20.06.2018 14:12 Pchjongjang/Ženeva - Velké problémy týkající se zdraví dětí v KLDR nadále přetrvávají. Dětský fond…

KLDR začne vracet pozůstatky amerických vojáků, z války se nevrátily…

20.06.2018 13:44 Washington - Spojené státy by mohly během několika dní dostat část z 200 souborů nalezených…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama