Koreje kývly na další setkání rozdělených rodin, šťastlivci pojedou do Diamantových hor

Soul - V týdnu od 20. do 26 srpna se mají v severokorejském pohraničním letovisku v Diamantových horách uskutečnit nová setkání členů rodin, které rozdělila korejská válka z let 1950-53. Oznámilo to dnes jihokorejské ministerstvo pro sjednocení po dnešním jednání s delegací KLDR.

Přidejte svůj názor

Život v KLDR

Poslední takové setkání příbuzných se konalo v roce 2015. Obnova schůzek rozdělených rodin je jedním z kroků, které na svém dubnovém summitu slíbili jihokorejský prezident Mun Če-in a severokorejský vůdce Kim Čong-un v rámci zlepšení vztahů mezi oběma zeměmi. 

K dnešnímu jednání, uspořádanému pod záštitou Červeného kříže, se představitelé obou Korejí sešli v Diamantových horách. Každá země může na srpnovou schůzku vyslat 100 účastníků. Pokud některý z nich nebude moci ze zdravotních důvodů přijet bez doprovodu, bude si moci vzít s sebou ještě dalšího příbuzného.

Podle jihokorejského ministerstva pro sjednocení ze 132.000 Jihokorejců, kteří v uplynulých letech požádali o schůzku s příbuznými ze Severu, již 75.000 zemřelo. Těm, kteří zůstávají naživu, je většinou více než 80 let.

Doposud se schůzek rozdělených rodin zúčastnilo asi 20.000 Korejců. V Jižní Koreji jsou účastníci takových schůzek vybíráni v loterii. Výherci se pak mohou setkat se svými dětmi, sourozenci, manželi či rodiči, kteří žijí v komunistické KLDR. Šťastlivce zpravidla doprovázejí na schůzku další jejich příbuzní. V případě osob, jimž setkání povoluje Severní Korea, jde zřejmě o osoby věrné režimu diktátora Kim Čong-una.

Setkání zpravidla provázejí silné emoce. Ty pramení zčásti ze skutečnosti, že se příbuzní přes 60 let neviděli, zčásti z toho, že již podobnou šanci nedostanou. Žádný účastník setkání zatím nedostal takovou příležitost podruhé.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Austrálie chce s pomocí vědců zachránit Velký bariérový útes

22.07.2018 09:04 Canberra - Australská vláda začala posuzovat předložené vědecké návrhy na záchranu Velkého…

Japonsko drtí počasí. Záplavy vystřídala vedra, umírají desítky lidí

21.07.2018 19:35 Tokio - Současná vlna veder v Japonsku má na svědomí už 30 lidských životů.

Indonésii trápí kvůli fotbalu bizarní problém

21.07.2018 09:02 Jakarta - Nečekaný dopad měl v Indonésii nedávný světový šampionát ve fotbale.

Amerika ohrožuje svět? Na poplach bije i Japonsko

21.07.2018 08:39 Tokio - Japonský premiér Šinzó Abe varoval Spojené státy, že nová cla na dovoz automobilů by…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama