Tajemství japonského císaře: Proč ho skoro nikdo neviděl?

Tokio - Japonský císař a jeho život byl vždycky zahalen rouškou tajemství. To je způsobeno jediným původním japonským náboženstvím tzv.šintó, co znamená cesta bohů. Podle nejstarších japonských dochovaných spisů jako např. Kodžiki a Nihonšoki, je císař přímým potomkem nejdůležitější bohyně v šintó, bohyně Amaterasu. Jakožto božstvo, nemohl si dovolit, aby byl spatřen obyčejnými smrtelníky.

Přidejte svůj názor

Tokio

Tradičně se uvádí, že japonská císařská dynastie je nejdéle nepřetržitě vládnoucí dynastii v dějinách světa. Dějiny Země vycházejícího slunce jsou velmi složité a novodobí historici tuto teorii popírají. 

V Japonsku také vznikla národní věda, která vyzdvihovala božský původ svého vládce. Kvůli ní i Japonci samotní se začali považovat za potomky bohyně Slunce, Amaterasu. Tohle bylo přímým důvodem radikální nacionalizace Japonska před druhou světovou válkou. Státním náboženstvím se stalo šintó a každý kamikaze se stával kami - bohem.

Císař žil v komnatách svého paláce až do konce druhé světové války. Po svržení dvou atomových bomb Japonsko se nakonec vzdalo. Došlo k obrovskému šoku. Japonci poprvé slyšeli hlas svého císaře, když pomocí rádia celému státu oznámil kapitulaci Japonska.

Japonsko se stalo protektorátem USA. V roce 1947 byla přijata nová ústava, kde císař už oficiálně se vzdal božského původu. Od této doby císařská rodina se snažila věnovat svou pozornost veřejnému mínění a stává se něčím, co tady v Evropě známe z Britských ostrovů.

Dnes, když Japonsko už není protektorátem USA, císařská rodina je milovaná japonským národem a je pro celé Japonsko velmi důležitá i charakteristická. Důležitý aspekt japonské identity byl zachovaný, i když částečně pozměněný.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Krvavé tažení proti drogám. V Bangladéši bylo zabito už 200 lidí, tisíce…

17.07.2018 13:30 Dháka - "Válka proti drogám" si v Bangladéši vyžádala za dva měsíce již 200 mrtvých a zatčeno bylo…

Byl to nejnebezpečnější zážitek v mém životě, říká potápěč z Thajska.…

17.07.2018 09:20 Thajsko - Potápěči, kteří se podíleli na záchraně thajských chlapců a jejich trenéra za zaplavené…

Nová ekonomická aliance? Trumpova obchodní válka a nevyzpytatelnost vhání…

17.07.2018 07:30 Berlín/Peking - Obchodní válka amerického prezidenta Donalda Trumpa s Čínou má mnohem větší…

Vesničané pomstili smrt muže, zmasakrovali téměř 300 krokodýlů

16.07.2018 14:42 Jakarta - Vesničané v indonéské provincii Západní Papua pozabíjeli 292 krokodýlů. Masakr byl podle…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama