V KLDR se děje cosi podezřelého. Podvedl Kim Trumpa?

NÁZOR - Skupina 38 North sledující dění v KLDR ve středu zveřejnila satelitní snímky, které naznačují, že Severní Korea vylepšuje své jaderné vědecko-výzkumné centrum v Jongbjonu, připomíná Jonathan Cristol v komentáři pro server CNN. Politolog a expert na mezinárodní vztahy konstatuje, že tato zpráva je znepokojivá, ale nikoliv překvapivá.

Přidejte svůj názor 43 komentářů

Severokorejský diktátor Kim Čong-un

Problém (ne)vyřešen

Mnohem znepokojivější je podle odborníka možnost, že americký prezident Donald Trump věří tomu, že jadernou severokorejskou jadernou hrozbu lze vyřešit potřesením ruky. "Bezprostředně po singapurském summitu Trump řekl, že jaderná hrozba ze Severní Koreje již neexistuje," připomíná Cristol. Zdůrazňuje, že taková slova nejsou pravdivá a stávající aktivita v Jongbjonu to potvrzuje.

Severokorejská jaderná aktivita přesto neporušuje dohodu ze summitu, jelikož Trump a vůdce KLDR Kim Čong-un nepodepsali žádný dokument o okamžité a celkové denuklearizaci, poukazuje expert. Vysvětluje, že podepsána byla pouze dohoda s vágním prohlášení, že Severní Korea bude k denuklearizaci Korejského poloostrova "směřovat".

Jedinou stranou, která k tomuto cíli vykročila, je Trumpova administrativa, když odsouhlasila pozastavení společných vojenských cvičení s Jižní Koreou výměnou za vágní severokorejské sliby, uvádí politolog. Dodává, že práce v Jongbjonu dokonce neporušují ani Kimovy vágní přísliby, které se týkaly jen zastavení jaderných a raketových testů.

"Co je však důležitější, Kim má málo důvodů ukončit jaderné aktivity a za to může děkovat nesourodé Trumpově strategii," pokračuje expert. Připomíná, že politika "maximálního tlaku", v rámci níž dochází k neustálému utužování ničivých sankcí vůči KLDR, není ve Washingtonu zdaleka mrtvá a dokonce i americký ministr zahraničí Mike Pompeo potvrdil, že se nechystá předložit žádný časový plán denuklearizace.

Navíc, Trumpovo prohlášení, že problém je vyřešen, dávají Číně pramalý důvod vytvářet nátlak na svého spojence a neposkytuje Spojeným státům žádnou páku na Peking, poukazuje politolog. Vysvětluje, že Čína historicky váhá s vytvářením většího tlaku na Pchjongjang ve strachu z kolapsu tamního systému, který by vedl k záplavě severokorejských uprchlíků a potenciálně umožnil rozmístění amerických vojsk u čínské hranice.  

Byl to jen Kimův jaderný program, co přimělo Čínu připojit se k sankčnímu režimu, a pokud je problém vyřešen, jak Trump tvrdí, pak si Washington nemůže příliš stěžovat, když Čína začne se Severní Koreou opět obchodovat, konstatuje Cristol.

Kim se zbraní nevzdá za žádnou cenu

Podle zpráv CNN byly úpravy v Jongbjonu dlouhodobě plánované a další kroky, které mají posílit jaderný odstrašující potenciál KLDR, budou otevřeně pokračovat, dokud nevznikne dohoda, která by je explicitně zastavila, očekává odborník. Soudí, že pokud by se takovou dohodu podařilo uzavřít, Kimův jaderný program a další výzkum a vývoj by zřejmě pokračoval v podzemních zařízeních, protože Severní Korea se zřejmě nevzdá svých atomových zbraní ze žádného důvodu a za žádnou cenu.

"Trump si možná myslí, že vřelé podání ruky a pár vzájemných úsměvů vyřeší severokorejský problém, ale Kim tak naivní není," píše politolog. Podotýká, že muž, kterého Human Rights Watch označuje za nejbrutálnějšího a nejvíce represivního diktátora světa, se nenechá porazit Trumpovými veřejnými poznámkami o tom, jak to s Kimem, "který chce ve své zemi vidět skvělé věci, šlo hladce", ani o tom, že mezi oběma politiky panuje "zvláštní pouto".

Kim bude těžit z Trumpovy patologické touhy po slávě a slíbí mu cokoliv, avšak stále bude pokračovat ve svém jaderném zbrojním programu, míní expert. Zatímco poslední vývoj v Jongbjonu nepovažuje za důvod k obavám, zpráva organizace 38 North ho přesto znepokojila. Obává se totiž, že pokud si šéf Bílého domu myslí, že Kim souhlasil s pozastavením svého programu, pak ho poslední zprávy mohou vést k obnovené gresivní rétoriky vůči KLDR.      

Jestliže Trump vyhodnotí, že ho zprávy o Jongbjonu ukazují jako slabocha, pak se může začít klonit k názoru svého poradce Johna Boltona, že existuje legální důvod pro preventivní úder na Severní Koreu, varuje Cristol. Vysvětluje, že americký prezident si mohl myslet, že summit v Singapuru zabránil válce, ale pokud tomu tak je, pak pouze v případě, že setkání odradilo Trumpa od jejího zahájení.  

Výše uvedené podle politologa neznamená, že summit byl zbytečný, jelikož může být začátkem skutečných rozhovorů o kontrole a omezení zbrojení, avšak tyto rozhovory si žádají trpělivost a zručnost, nikoliv okamžité slavnostní fotografování či neuvážené tweety. "Protože ale Trump není znám trpělivostí či zdrženlivostí na sociálních sítích, můžeme očekávat, že severokorejský jaderný výzkum a zlepšování zařízení budou pokračovat," uzavírá odborník.

Vstupte do diskuze (43)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Záplavy na jihu Indie jsou jako z apokalypsy. 324 mrtvých, lidé prchají na…

17.08.2018 17:05 Aktualizováno Dillí - Katastrofální záplavy a sesuvy půdy na jihu Indie si vyžádaly již 324 mrtvých. O své domovy…

Pákistán bude řídit hráč kriketu. Imran Chán byl zvolen novým premiérem

17.08.2018 16:29 Islámábád - Pákistánský parlament dnes zvolil novým premiérem Imrana Chána. Bývalý hráč kriketu už…

Čínský boeing přistával nadvakrát. Nedopadlo to dobře, letiště je ochromeno

17.08.2018 15:53 Manila - Letadlo čínské společnosti Xiamen Air sjelo ve čtvrtek večer po přistání v Manile z…

Čínská armáda nacvičuje letecké údery proti USA? Pentagon je v pozoru

17.08.2018 14:17 Washington/Peking - Za poslední tři roky Čína výrazně rozšířila dosah svých bombardérů, naučila se…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama