Jak dostat uvězněné děti z jeskyně? Záchranář varuje před plánovaným krokem

Praha - Náčelník českých speleologických záchranářů Roman Šebela považuje za riskantní a téměř nemožné, aby se ze zatopených thajských jeskyní dostalo ven 12 chlapců s jejich fotbalovým trenérem tak, že sami vyplavou ven po absolvování dlouhého potápěčského výcviku.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Potápění

Podle něj je lepší počkat, až z jeskyní opadne voda. Pokud neopadne, doporučil by děti transportovat na nosítkách s obličejovou maskou. Záchranáři našli všechny členy skupiny živé po devíti dnech asi čtyři kilometry od vchodu do jeskyně. Její části jsou zatopené.

Fotbalisty ve věku 11 až 16 let i s pětadvacetiletým trenérem uvěznily před deseti dny v jeskyni povodně. Záchranáři chtějí do jeskyně po dobu čtyř měsíců dopravovat jídlo a pití a mezitím chlapce učit potápění, díky kterému se budou moct dostat ven.

"Já to považuju za velice obtížné a ne-li nemožné. Potápění se sice jde naučit za týden, ale dobrý jeskynní potápěč se trénuje i několik let. Podle zpráv některé ty děti neumějí ani plavat. Navíc jsou vystresované a osláblé," uvedl Šebela.

Podle něj je těžké říct, kolik ze čtyřkilometrové trasy je pod vodou, navíc bude voda kalná, prostory mohou být úzké a může se plavat proti proudu. "Pro zkušeného potápěče to může být na několik hodin. Záchrana dětí může být na více hodin i den a více. Láhev s kyslíkem vydrží na hodinu na dvě, pokud je člověk pod stresem a dýchá více, může ji vydýchat i za půl hodiny. Čtyři kilometry zatopených jeskyní jsou náročné pro zkušené potápěče, ne pro děti, které neumějí plavat," přiblížil možné problémy Šebela.

Britský tým jeskynních záchranářů se domnívá, že chlapci se nacházejí zhruba dva kilometry od vchodu do jeskyně a 800 až 1000 metrů pod povrchem. Jiné odhady chlapecký fotbalový tým umísťují až čtyři kilometry od vchodu.

Na hoře, v níž se jeskynní komplex rozkládá, hledají další záchranáři alternativní vchody. Nalezli několik puklin, ale dosud nevědí, kam vedou. Na horu byla sice dopravena potřebná technika, ale vyvrtání dostatečně velké šachty, kterou by se chlapci dostali ven, může být komplikované a časově náročné, napsala agentura AP. Britští záchranáři upozornili na to, že místo, kde se Divočáci nacházejí, je relativně malé.

Stoupne-li kvůli monzunovým dešťům voda, mohlo by to zkomplikovat zásobování. V sobotu mají podle meteorologů začít prudké deště.

Vstupte do diskuze (8)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Arcibiskup z pedofilní kauzy odmítá odstoupit. Musí zakročit papež, žádá…

19.07.2018 10:52 Sydney - Australský premiér Malcolm Turnbull dnes vyzval papeže Františka, aby odvolal arcibiskupa…

Za zkázu trajektu Sewol může provozovatel i vláda, rodiny obětí dostanou…

19.07.2018 08:36 Soul - Jihokorejská vláda i provozovatel trajektu Sewol, který se v dubnu 2014 potopil u ostrova…

Na Sibiři lákají zákazníky na Trump burger

19.07.2018 04:41 Krasnojarsk (Rusko) - Zákazníky v sibiřském městě Krasnojarsk se snaží přilákat na jméno amerického…

Chlapci vysvobození z jeskyně poprvé promluvili: Mysleli jsme, že už své…

18.07.2018 20:48 Aktualizováno Bangkok - Členové mladého thajského fotbalového týmu, který byl uvězněn v zaplavené jeskyni…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama