Z Barmy dál prchají tisíce Rohingů. Znásilněné ženy odmítá i jejich vlastní komunita

Neipyijto - Letos už z Barmy do Bangladéše uprchlo 11.432 muslimských Rohingů. Od loňského srpna uteklo přes 700 tisíc příslušníků této menšiny. Barmská vláda a armáda odmítají, že v zemi dochází k plošnému porušování lidských práv. Rohingové ale tvrdí, že jsou i nadále perzekvováni úřady a nezřídka vystaveni násilí.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Podmínky v táboře Kutopalong v Bangladéši jsou tristní. Je přeplněn, chybí čistá voda a děti jsou často nemocné nebo podvyživené. (Foto: Mohammad Ghannam)

"Lidí stále utíkají před perzekucí v Arakanském státě. Jsou dokonce ochotni riskovat život, když pro útěk volí cestu po moři," řekl ve středu vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn v Ženevě.

Mnozí rohingští uprchlíci uvedli, že je barmské úřady nutily, aby si zažádali o národní ověřovací kartu (NVC). Říká se jí zelená karta, původně byla určena pro cizince, kteří přišli do Barmy, a platí jen dva roky. Rohingům "tak není přiznáno občanství a vláda na ně dál pohlíží jako na cizince", řekl komisař. 

Tažení armády Barma interpretuje jako nezbytnou reakci na útok rohingských povstalců, Arakanské armády za spásu Rohingů (ARSA), na policejní stanoviště a vojenskou základnu loni v srpnu. Amnesty International (AI) ale vydala na konci června zprávu, z níž vyplývá, že Barma plánovala tažení proti Rohingům už předtím. 

Od počátku operace barmské armády uplynulo přes deset měsíců a některé z žen, které znásilnili vojáci, už porodily, připomněla dnes agentura AP. Mnohé přivedly na svět děti ve strachu - novorozenci jim připomínají hrůzu, kterou zakusili. Jejich komunita navíc vnímá znásilnění jako zostuzení a nošení dítěte počatého buddhistou jako znesvěcení.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tálibán přepadl autobusy, v zajetí skončilo téměř 200 cestujících. Příměří…

20.08.2018 18:38 Aktualizováno Kábul - Tálibán dnes odmítl nabídku afghánské vlády na zahájení příměří. Islamisté přepadli tři…

Totální zkáza Kéraly. Počet mrtvých při povodních přesáhl 400, novou…

20.08.2018 15:37 Dillí - Katastrofální povodně a sesuvy půdy si na jihu Indie vyžádaly už přes 400 mrtvých. Škody…

Setkání po 68 letech. Jihokorejci vyrazili za příbuznými do KLDR, dostali…

20.08.2018 10:49 Soul - Několik desítek převážně starších Jihokorejců dnes odjelo do KLDR na setkání se členy svých…

Další série zemětřesení na indonéských ostrovech: 13 mrtvých, 1800 domů…

20.08.2018 08:13 Jakarta - Silná zemětřesení, která v neděli postihla ostrovy Lombok a Sumbawa v Indonésii, si podle…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama