Klaus varuje Australany před "panikáři globálního oteplování"

Canberra - Václav Klaus v Austrálii varuje před emisními povolenkami a "panikáři globálního oteplování", píše v úterý deník Sydney Morning Herald.

Přidejte svůj názor

Václav Klaus, prezident ČR

Český prezident v těchto dnech pobývá v Austrálii. Účastní se seminářů pořádaných nevládním Ústavem pro veřejné záležitosti. Přednáší tam své názory na změny podnebí.
 
Klaus na pátém kontinentu prosazuje myšlenku, že ti, kteří se zasazují o omezení emisí skleníkových plynů, omezují lidskou svobodu.
 
"Nevěřím v nevinnost panikářů varujících před globálním oteplováním (global warming alarmists)," řekl český prezident během debaty v tiskovém klubu v hlavním městě Canbeře. "Oni se nestarají o životní prostředí. Oni to prostě využívají ke své křížové výpravě, jejímž cílem je omezit naši svobodu a prosperitu. Nechci se dopouštět laciných srovnání jejich ideologie s komunismem, ale vidím mnoho podobného," pokračoval.
 
Klaus přiletěl do Austrálie v době, kdy vláda zavádí systém emisních povolenek známý z Evropy. Povolenky dávají držiteli (průmyslovému podniku) právo vypouštět do atmosféry skleníkové plyny v přepočtu na ekvivalent oxidu uhličitého. Musí se však za ně platit. Je to vlastně daň ve prospěch životního prostředí.
 
Klaus varoval Australany, že povolenky jejich ekonomiku oslabí. "Pokud chce někdo snížit emise skleníkových plynů, měl by očekávat revoluci ve výkonnosti ekonomiky. Nebo by měl organizovat celosvětově ekonomický pokles. Nic jiného není možné, buď, anebo," prohlásil prezident.
 
Povolenky prosadila vláda labouristické premiérky Julie Gillardové.
 
Gillardová v pondělí vystoupila na tiskové konferenci s Tonym Blairem, bývalým britským premiérem. Blair její plán podpořil.
 
Setkání s Klausem Gillardová odmítla.
 
Klaus měl v úterý naplánován rozhovor pro televizi. Nakonec z něj ale sešlo.
 
Televize sídlí v areálu parlamentu. Australané tam odmítli Klause pustit bez toho, aby prošel bezpečnostním rámem. Klaus to odmítl, otočil se a odjel zpátky do hotelu.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tálibán přepadl autobusy, v zajetí skončilo téměř 200 cestujících. Příměří…

20.08.2018 18:38 Aktualizováno Kábul - Tálibán dnes odmítl nabídku afghánské vlády na zahájení příměří. Islamisté přepadli tři…

Totální zkáza Kéraly. Počet mrtvých při povodních přesáhl 400, novou…

20.08.2018 15:37 Dillí - Katastrofální povodně a sesuvy půdy si na jihu Indie vyžádaly už přes 400 mrtvých. Škody…

Setkání po 68 letech. Jihokorejci vyrazili za příbuznými do KLDR, dostali…

20.08.2018 10:49 Soul - Několik desítek převážně starších Jihokorejců dnes odjelo do KLDR na setkání se členy svých…

Další série zemětřesení na indonéských ostrovech: 13 mrtvých, 1800 domů…

20.08.2018 08:13 Jakarta - Silná zemětřesení, která v neděli postihla ostrovy Lombok a Sumbawa v Indonésii, si podle…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama