V Číně zabíjí plicní mor

Peking - Již třetí člověk zemřel v krátké době na plicní mor v severozápadní čínské provincii Čching-chaj. Zbylých 10 tisíc obyvatel města C'-kche-tchan, kde k úmrtím došlo, je v karanténě, informuje v úterý televize BBC.

Přidejte svůj názor

Zatím poslední obětí moru je 64letý Tan-č', který v nedávné době přišel do styku s dvaatřicetiletým pastevcem, který nemoci podlehl jako první.

Čínské úřady první úmrtí na plicní mor oznámily v neděli, neuvedly však, kdy přesně k němu došlo. Druhou obětí infekce plicního moru ve městě C'-kche-tchan se stal sedmatřicetiletý muž, který byl sousedem první oběti.

Pod dohledem lékařů se aktuálně nachází devět lidí, jde většinou o příbuzné obětí nemoci. Jeden z nich se nachází ve vážném stavu a u dalšího se již projevil kašel a bolesti hrudníku. Zvýšený dohled se ale týká celého města. Nikdo z obyvatel C'-kche-tchanu nesmí opustit město, úřady se nyní snaží najít všechny, kteří přišli se třemi oběťmi do kontaktu. Podle čínských úřadů je město dostatečně zásobované a karanténa prý nijak život v něm neomezuje.

Plicní mor je nejvzácnější formou moru. Přenáší se mezi lidmi vzduchem a nakazit se je možné zejména při kašlání. Prvními příznaky je horečka, bolest hlavy a také neschopnost popadnout dech. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) patří mezi nejsmrtelnější infekční onemocnění. Člověk na něj může zemřít již 24 hodin po nakažení.

Plicní mor způsobuje stejný typ bakterie jako dýmějový mor, který je známý také pod názvem „černá smrt“. Ta si v Evropě ve středověku vyžádala na 25 milionů lidských životů.

Témata: zdraví
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Severokorejská děla stále míří na Soul, vyjednává se o jejich stažení

25.06.2018 10:41 Aktualizováno Soul - KLDR v minulosti namířila na Soul a jeho okolí odhadem 1000 děl. Oba státy nyní vyjednávání…

USA se zmítají v opioidové krizi, nebezpečný fentanyl putuje z Číny

25.06.2018 10:10 Peking/Washington - Americký prezident Donald Trump loni v listopadu během státní návštěvy v…

Vulkanické jezero pohltilo loď s 200 lidmi, vyzdvižení vraku bude náročné

25.06.2018 08:45 Jakarta - Indonésie našla místo v hlubokém vulkanickém jezeře, kde se minulý týden potopila loď se…

Bleskové záplavy a sesuvy půdy devastují Vietnam. Sedm mrtvých, řada lidí…

25.06.2018 08:15 Hanoj - Sever Vietnamu v důsledku vydatných lijáků zasáhly bleskové záplavy a sesuvy půdy. Úřady…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama