Čína: Osvobozujeme Tibeťany od otroctví, Obama by to měl jako černoch pochopit

Peking - Čína učinila krátce před návštěvou amerického prezidenta Baracka Obamy kontroverzní prohlášení: Tibeťany prý osvobozuje od nadvlády dalajlamů a otroctví stejně, jako to kdysi dělal Abraham Lincoln v USA. Obama by prý měl jako černoch postup Číňanů chápat, informuje v pátek deník China Daily.

Přidejte svůj názor

Barack Obama, prezident USA

"Obama v jednom projevu řekl, že bez Lincolnových snah by nemohl dosáhnout toho, čeho dosáhl," uvedl mluvčí čínského ministerstva zahraničí Čchin Kang. "Je to černý prezident, a proto rozumí hnutí za zrušení otroctví a významu Lincolna," dodal.

Mluvčí dále přirovnal invazi Číny v Tibetu ke zrušení otroctví, o které se Abraham Lincoln v USA zasadil. Vpád do Tibetu Peking považuje za osvobození Tibeťanů od "nadvlády dalajlamů a středověkého otroctví".

"Doufáme proto, že prezident Obama dokáže lépe než jakýkoli jiný zahraniční státník porozumět čínskému postoji při ochraně národní suverenity a územní celistvosti," řekl mluvčí čínské diplomacie.

Toto prohlášení přišlo krátce před Obamovou návštěvou v Číně, kterou v rámci asijského turné zahájí v neděli.

Obama dal v říjnu najevo svou vstřícnost vůči Číně, když se vyhnul setkání s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou. Podle zdrojů z Bílého domu by se měl americký prezident s dalajlamou setkat až po návštěvě Číny.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí k tomu dodal, že 90 procent Číňanů oslovených v internetovém průzkumu je proti tomu, aby se Obama s dalajlámou sešel. "Názor čínského lidu by neměl být vystaven ponížení," prohlásil Čchin.

Tibetský duchovní vůdce žije již 50 let v exilu – prakticky od doby, kdy jeho zemi pohltila Čína. Ta považuje dalajlamu za "separatistického mnicha".

Čína obsadila Tibet v roce 1951. Při povstání v tibetském hlavním městě Lhase proti čínské okupaci o osm let později zahynuly desetitisíce Tibeťanů.

Témata: tibet | Barack Obama
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Severokorejská děla stále míří na Soul, vyjednává se o jejich stažení

25.06.2018 10:41 Aktualizováno Soul - KLDR v minulosti namířila na Soul a jeho okolí odhadem 1000 děl. Oba státy nyní vyjednávání…

USA se zmítají v opioidové krizi, nebezpečný fentanyl putuje z Číny

25.06.2018 10:10 Peking/Washington - Americký prezident Donald Trump loni v listopadu během státní návštěvy v…

Vulkanické jezero pohltilo loď s 200 lidmi, vyzdvižení vraku bude náročné

25.06.2018 08:45 Jakarta - Indonésie našla místo v hlubokém vulkanickém jezeře, kde se minulý týden potopila loď se…

Bleskové záplavy a sesuvy půdy devastují Vietnam. Sedm mrtvých, řada lidí…

25.06.2018 08:15 Hanoj - Sever Vietnamu v důsledku vydatných lijáků zasáhly bleskové záplavy a sesuvy půdy. Úřady…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama