Nevěřte Putinovi, je třeba pochopit jednu věc, varuje vlivný deník

Je těžké představit si konflikt, kde je příměří urgentnější než v případě krutého násilí, které pustoší Sýrii, vyžádalo si životy téměř půl milionu lidí a z domovů vyhnalo miliony dalších, konstatuje server New York Times ve svém úvodníku. Vlivný americký deník v něm rozebral perspektivu klidu zbraní v syrské válce, na němž se dohodly Washington a Moskva. Zároveň ostře zkritizoval politiku ruského prezidenta Vladimira Putina.

Přidejte svůj názor 136 komentářů

Vladimir Putin, ruský prezident

Rusko drží nejvyšší kartu

"Ačkoliv můžeme upřímně doufat v opak, je zároveň těžké si představit, že příměří vyjednané Spojenými státy a Ruskem má podstatnější šanci dosáhnout více než krátkého odkladu (dalšího) vraždění," varuje americký deník. Jeden z důvodů spatřuje v pozoruhodném spletenci konfliktních zájmů a cílů sledovaných v této válce i ve skutečnosti, že záleží na válčících stranách, zda umožní, aby příměří fungovalo.   

Za širší důvod pak New York Times označuje fakt, že ústřední postavou této "bitvy" je ruský prezident Vladimir Putin. Úvodník přiznává, že ani roky trvající sankce, plísnění a apely neodradily Putina od toho, aby loni v září zasáhl do bojů v Sýrii ve prospěch vlády prezidenta Bašára Asada a tento krok radikálně změnil dynamiku celé války. Rusko podle komentáře nejenže otočilo Asadovu štěstěnu, ale zároveň nyní drží nejvyšší kartu v pokusech o ukončení konfliktu a zastavení přívalu uprchlíků, který rozvrací Evropu.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Vlivný deník pokládá klíčovou otázku: "Jak spolehlivý bude Putin v tomto představení?" Odkazuje přitom na politiku ruského prezidenta na Ukrajině, která údajně jasně dokázala, že příměří pro něj představuje pouze taktiku, ba dokonce kouřovou clonu, nikoliv cíl.

New York Times připouští, že Putin krátce poté, co nařídil nálety na Sýrii, sice souhlasil s klidem zbraní mezi Ruskem podporovanými rebely na východě Ukrajiny a kyjevskou vládou. Příměří na Ukrajině se však podle komentáře začíná povolovat a existují náznaky, že Rusko je připravené znovu rozfoukávat tamní doutnající uhlíky.   

Putin ve svých snahách uspěl

"V případě Putina je potřeba chápat také následující," pokračuje úvodník. Předkládá názor, že geopolitickým cílem vládce Kremlu, primárním záměrem od počátku jeho třetího funkčního období v roce 2012, je přimět Spojené státy a jejich spojence, aby Rusko opět uznali jako velmoc a vrážet klíny do západní aliance, pokud to bude možné. New York Times připomíná, že obnova ruské síly a vyžadování respektu také představuje zdroj trvající domácí popularity Putina, navzdory ceně, kterou Rusové platí v podobě hospodářských sankcí a západního opovržení

Jelikož Washington i Brusel, a především pak americký ministr zahraničních věcí John Kerry, nemají na výběr a musí s Moskvou jednat při pokusech o ukončení bojů v Sýrii, Putin dle New York Times ve svých snahách uspěl. Deník také varuje, že zatímco Západ ze široka usiluje o zničení Islámského státu a odstranění Bašára Asada, ruský vládce má proti tomu konkrétní zájem - zajistit kontrolu Asadovy vlády nad klíčovými oblastmi Sýrie.

Přesto by si Putin neměl plést vysoké karty v ruce s celkovým vítězstvím, či respektem, doporučuje mu úvodník. Odkazuje na ponížení Sovětského svazu v Afghánistánu v 80. letech, na základě kterého by si měl uvědomit, že na Blízkém východě není možné zvítězit, ale pouze dočasně vyvažovat neustále soupeřící síly.   

"Navíc s ohledem na významný propad cen ropy Rusko nemá zdroje, aby podpíralo Asada dlouho," míní New York Times. Závěrem pak dodává, že ať už jsou západní možnosti v Sýrii jakkoliv slabé, Putinovi by se nemělo umožnit, aby věřil, že podporou vražedného diktátora si dokáže vyjednat respekt vlastní moci či pro své cynické hry na Ukrajině.

EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události ze široké perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory napříč politickým spektrem. Děkujeme za pochopení.   

Vstupte do diskuze (136)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tvrdá rána pro IS? Koalice pod vedením USA tvrdí, že v Sýrii zabila…

19.06.2018 21:47 Damašek – Další cenné skalpy si dnes připsala mezinárodní koalice vedená Spojenými státy. V Sýrii…

Jemenské provládní síly dobyly část letiště v Hudajdá, desítky povstalců…

19.06.2018 20:36 Aktualizováno Saná - Dobytí přístavu Hudajdá by bylo pro koalici v čele se Saúdskou Arábií zásadním vítězstvím,…

Rozhovory o nové syrské ústavě se jeví jako konstruktivní

19.06.2018 17:23 Ženeva – V Ženevě probíhají další jednání, která se týkají vytvoření syrského ústavního výboru,…

Případ, který šokoval turecké politiky: Štěněti někdo zaživa usekal nohy a…

19.06.2018 10:33 Ankara - Turecká média, veřejnost i politická reprezentace jsou v šoku z případu týrání…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama