Další hrozba od džihádistů: Islámský stát nasadí novou zbraň, varuje analytik

Loni v listopadu se ze zařízení v Zubayru, města v jižním Iráku, ztratilo malé množství radioaktivního izotopu iridia-192. Po mnoha nepodložených a často divokých mediálních spekulacích, že materiál ukradla organizace Islámský stát (IS) a použije ho pro výrobu špinavé bomby, se radioaktivní látka objevila nedaleko místa, odkud zmizela, začíná svůj komentář pro server Al Džazíra Luke Coffey. Bezpečnostní analytik a bývalý poradce britského ministra obrany v něm nastínil možné riziko zneužití jaderného materiálu ze strany džihádistů.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Bojovník Islámského státu

Coffey vysvětluje, že radiační rozptylové zařízení, obecně známé jako špinavá bomba, je často označováno za jadernou bombu chudých. To však expert nepovažuje za správný popis. "Špinavá bomba není jaderná bomba, protože ve skutečnosti nespoléhá na jadernou reakci, která spustí explozi," deklaruje odborník. Dodává, že namísto toho špinavá bomba uvolňuje za pomoci tradičních výbušnin, jako je dynamit, radioaktivní materiál. Její účinnost pak závisí na mnoha faktorech, například typu použitého radioaktivního materiálu, povětrnostních podmínkách a místu, kde exploduje, konstatuje Coffey.

Zbraň psychologické války

Ve většině případů má špinavá bomba hodnotu spíše jako zbraň psychologické války než nástroj masového vraždění, uvádí analytik. Přesto připouští, že dobře sestavená špinavá bomba za použití správného materiálu, odpálená ve správný čas na správném místě za příhodných okolních podmínek může způsobit značné lidské i ekonomické škody a přitom je relativně snadné ji nastražit.  

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Radioaktivní materiál se nachází v celé řadě zdravotnických zařízení, varuje expert. Připomíná, že v roce 1998 se z nemocnice v Severní Karolíně ztratilo 19 malých dóz s cesiem-137, které se nikdy nenašly. V letech po kolapsu Sovětského svazu bylo opuštěno a bez ostrahy zanecháno více než 130 majáků napájených z atomových reaktorů ze sovětské éry, doplňuje Coffey. "Není neobvyklé, když jsou takové věci ukradeny a následně prodány, jelikož jejich vysoká hodnota je činí velmi přístupné černému trhu," konstatuje odborník.

Pro příklad Coffey uvádí, že v roce 1998 ukradli dva sběrači kovů z brazilské opuštěné radioterapeutické kliniky zdravotnický přístroj obsahující cesium. Muži přitom netušili, co přesně ukradli, přístroj rozebrali, čímž uvolnili cesium-137 a následně muselo být kvůli radioaktivní kontaminaci vyšetřeno více než 100 tisíc lidí, pokračuje expert. Dodává, že tisícovka z nich byla ozářena, 151 trpělo i vnitřní kontaminací, 20 vážně onemocnělo a 5 dokonce zemřelo, přičemž při čištění zamořeného prostoru muselo být odtěžena velká část svrchní půdy a zbouráno několik domů.   

"Představte si podobný scénář, který zahrnuje bombu rozptylující cesium-137 v hustě obydleném městě, jako je Londýn," píše Coffey s tím, že právě proto se úřady tolik obávají špinavých bomb.

Špinavá bomba a terorismus

Analytik konstatuje, že k dnešnímu datu obdrželo nejvíce výhrůžek útoku špinavou bombou Rusko, navíc v listopadu 1995 se o takový útok skutečně pokusila skupina čečenských teroristů. Ruská televizní stanice tehdy obdržela zprávu, že 4,5 kilogramu dynamitu bylo spolu s cesiem-137 zahrabáno v moskevském Izmailovském parku, připomíná Coffey. Naštěstí bomba neexplodovala a cesium-137 bylo nalezeno přesně tam, kde teroristé televizi řekli, že ho zanechali, uvádí odborník.    

Pachatele, ani zdroj cesia-137 se nikdy nepodařilo identifikovat, pokračuje Coffey. Deklaruje, že v jistém ohledu je jedno, že bomba neexplodovala, protože čečenským teroristům se úspěšně podařilo zasít semeno strachu do mysli ruské populaci i vlády. Expert též upozorňuje na následný případ v prosince 1998, kdy byla na železniční trati 16 kilometrů východně od čečenské metropole Grozného nelezena mina připevněná k nádobě s radioaktivním materiálem.   

"Není překvapivé, že teroristická skupina jako IS, která přiznala svůj záměr opatřit si zbraně hromadného ničení, by dychtivě natáhla ruku po dostatečném množství radioaktivního materiálu pro špinavou bombu," varuje Coffey. Připomíná, že se předpokládá, že IS provozuje velký program vývoje biologických a chemických zbraní, přičemž druhé jmenované již použil v Iráku a Sýrii.  

Expert tedy pokládá otázku, zda jednou může IS získat materiál pro špinavou bombu. "Jednoznačně," zní jeho odpověď.

Coffey vysvětluje, že naštěstí zacházení s radioaktivním materiálem je nebezpečné a přináší značná zdravotní rizika, což manipulaci s ním značně znesnadňuje. Čím silnější však takový materiál bude, tím smrtelnější by byl dopad špinavé bomby, píše odborník. "V organizaci jako je IS, která umožňuje i mladým a zranitelným, aby se stali sebevražednými atentátníky, nebude zajisté otázka bezpečného převozu radioaktivního materiálu či špinavé bomby problém," domnívá se analytik. Z tohoto důvodu považuje spojení IS a radioaktivního materiálu za vražednou kombinaci.  

V posledním případu v Iráku ztraceného iridia-192 se radioaktivní materiál naštěstí našel, připomíná odborník. Přesto se obává, že je pouze otázkou času, než teroristé použijí špinavou bombu v ulicích západních či syrských měst.

EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události ze široké perspektivy. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory napříč politickým spektrem. Děkujeme za pochopení. 

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Povede Turecko žena? Nejsme jako Rusko, tvrdí turecká „železná lady".…

24.06.2018 13:21 Ankara - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a jeho Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) jsou…

V Rakce platí výjimečný stav a zákaz vycházení, do města pronikli…

24.06.2018 13:07 Rakka - Radikálové z Islámského státu (IS) pronikli do syrské Rakky s cílem páchat bombové útoky.…

Turci volí prezidenta a parlament. Erdogan nemá triumf jistý

24.06.2018 11:54 Aktualizováno Ankara - V Turecku dnes začaly parlamentní a prezidentské volby. Podle průzkumů je favoritem…

Rozhodnou migranti volby v Turecku? Jsou na tom lépe než my, ať odejdou,…

24.06.2018 11:45 Anakara - V Turecku dnes probíhají a prezidentské a parlamentní volby. Významnou úlohu v nich…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama