Jak se na Vánoce dívá islám? Muslimský komentátor připomíná zásadní informace

Istanbul - Miliardy křesťanů po celém světě oslavují tento víkend Vánoce. Lidé z druhé největší světové náboženské komunity, muslimové, tak docela nesdílejí jejich vzrušení. V několika zemích s muslimskou většinou, jako je Saúdská Arábie, Brunej a Somálsko, jsou jakékoliv vánoční slavnosti jsou zakázány. V Turecku, v mé zemi, nejsou nezákonné, ale některé islamistické skupiny nadále pořádají protesty proti vánočním stromkům a kostýmům Santa Clause, které považují za západní zvyky, píše v komentáři pro list New York Times Turek Mustafa Akyol.

Přidejte svůj názor 24 komentářů

Korán

Připomíná, že mnoho jiných muslimů po celém světě se chová ke svým křesťanským sousedům správně a uctivě a dokonce sdílí jejich svatý den. „Patří mezi ně majitelé turecké restaurace v Londýně, která se rozhodla nabídnout zdarma vánoční jídlo pro bezdomovce a starší osoby, nebo muslimský podnikatel v Bagdádu, kteří vztyčil vánoční strom jako známku solidarity s křesťany pronásledovanými samozvaným Islámským státem.

„Tito Vánocům naklonění muslimové mají pravdu, ale ne jen proto, že úcta k jiným náboženstvím je ctnost. Mají také pravdu, protože Vánoce jsou oslavou zázračného narození Ježíše, který je postavou nejen v Novém zákoně, ale i v Koránu. Dvě kapitoly z muslimské posvátné knihy poskytují detailní popisy narození Ježíše, který částečně připomíná Lukášovo evangelium. Obě kapitoly - jedna se jmenuje Maryam, neboli Marie – mluví o této obdivuhodné židovské ženě, kterou Bůh vybral nad všemi ostatními ženami,“ vysvětluje v komentáři muslim.

Psali jsme:  

Uznává však, že samozřejmě existují věci, ve kterých se muslimský příběh Ježíše se liší od křesťanské verze, která se slaví na Vánoce. Nový zákon říká, že Ježíšova narození se konalo v Betlémě, v jeslích nebo v hospodě, kde Marie byla se svým manželem Josefem. V Koránu, Marie porodila na „vzdáleném místě," úplně sama a pod palmou.

„Klíčové je, že Korán se liší od Bible v otázce Ježíšově božství. Muslimská svatá kniha trvá na tom, že to byl člověk a prorok. Opakovaně definuje Ježíše jako „Mesiáše", ale jde spíše o pojem Mesiáše, jak je popsán v judaismu: mimořádný služebník Boží, ne vtělený Bůh. V Koránu je Ježíš je také poslán k synům Izraele, přichází „potvrdit Tóru" a potvrzuje přísně unitářský monoteismus. Islámský Ježíš, dalo by se říci, je mnohem více židovský Ježíš,“ srovnává oba přístupy Akyol.

Psali jsme:  

Nicméně islám a křesťanství podle něj sdílí postoj ke zbožňování Isy a Maryam, tedy Ježíše a Marie. „Muslimové jsou ve skutečnosti jediní nekřesťané na zemi, kteří věří, že Ježíš se narodil z panny. Po celá staletí to muslimové přijímali jako doslovnou pravdu,“ vysvětluje s tím, že Korán dokonce Ježíše označuje za „Slovo Boží“.

Interpretaci těchto paralel mezi Koránem a křesťanskými zdroji podle něj závisí částečně na víře. „Křesťané si mohou myslet, že si islám něco půjčil od jejich náboženství. Muslimové si na druhou stranu mohou myslet, že křesťanství předpovědělo jejich víru. Ale všichni můžeme souhlasit, že tato dvě velká abrahámská náboženství, a to navzdory někdy hořkým konfliktům mezi nimi, mají mnoho společného. I když se letos napětí mezi mnoha muslimy a křesťany v Evropě, Spojených státech a jinde zvýšilo, přesto je dobré na to pamatovat,.“ apeluje na muslimy i křesťany komentátor.

„Lidé v Saúdské Arábii a Brunejí, kteří zakazují Vánoce, nejednají správně. Dokonce i když se nejedná o muslimský svátek, nepotřebujeme se soustředit jen na Vánoce. Zázračné narození Ježíše - proroka, Mesiáše a „slovo" Boha - by neměl urážet žádného muslima. Salaam alaikum, nebo „Mír s tebou“ - to by měli být muslimové schopni říci svým křesťanským sousedům,“ dodává.

Témata: Vánoce | Muslimové | islám
Vstupte do diskuze (24)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turci volí prezidenta a parlament. Erdogan nemá triumf jistý

24.06.2018 08:37 Ankara - V Turecku dnes začaly parlamentní a prezidentské volby. Podle průzkumů je favoritem…

V Saúdské Arábii ženy mohou poprvé legálně řídit auta

24.06.2018 05:29 Rijád - Od dnešního dne budou moci ženy v Saúdské Arábii řídit osobní a nákladní vozidla i…

Ruské letectvo zaútočilo na syrskou opozici

24.06.2018 05:27 Ammán - Ruské letouny v neděli časně ráno zaútočily v Sýrii na městečko Busr al-Harír na jihozápadě…

Kauza Terezy H.: Do případu zasáhla politika. Co Češka prozradila o…

23.06.2018 22:01 Aktualizováno Láhaur - Tereza H., která byla v Pákistánu zadržena kvůli pašování devíti kilogramů heroinu, se…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama