Svět se už připravuje na válku? Rusko mluví o radioaktivních mracích, Japonsko plánuje obří evakuaci

Moskva/Tokio – Znepokojení kvůli jadernému programu Severní Koreje neustále roste. Ruští vědci už ujišťují občany, že jsou v bezpečí, pokud by se při potenciálním americkém útoku na KLDR uvolnily radioaktivní mraky. Japonsko pak plánuje evakuaci svých obyvatel z Jižní Koreje.

Přidejte svůj názor 168 komentářů

Test severokorejské rakety

V případě, že USA zahájí nálety na Severní Koreu, aby zabránily dalšímu testu jaderných zbraní, se Rusko nemá čeho bát. Tvrdí to ruští vědci, kteří se pokoušejí uklidnit veřejnost.

Leonid Bolšov, ředitel Institutu pro Bezpečnou atomovou energii Ruské akademie věd, řekl tiskové agentuře RIA Novosti, že větrné proudy budou chránit zemi před případným radioaktivním mrakem.

„Budeme analyzovat situaci a hodnotit všechna možná rizika,“ řekl Bolšov. „Dokonce i když vezmeme v úvahu nejvíce negativní scénář, kdy se USA pustí do nezodpovědného útoku na jaderné výzkumné středisko v Jongbjonu, kde je umístěn reaktor dodaný Sovětským svazem v roce 1950 a kde je vyráběn štěpný materiál. To by znamenalo riziko radioaktivní kontaminace, a to především v Severní a Jižní Koreji, Číně a Japonsku,“ cituje jeho slova server The Moscow Times.

Ruští vědci tvrdí, že vítr vane většinou z Číny a pouště Gobi směrem k Tichému oceánu, takže by poslal radioaktivní mraky nad oceán, tedy daleko od ruské pevniny.

Tokio připravuje plán evakuace desítek tisíc lidí

Na nejnovější vývoj reaguje také Tokio. Nejmenovaný japonský vládní úředník už v pátek agentuře Reuters řekl, že bezpečnostní rada státu se radila, jak evakuovat téměř 60.000 japonských občanů z Jižní Koreje v případě krize. Tato slova o několik dní později potvrdil také japonský premiér Šinzó Abe.

V případě, že jihokorejská vláda bude souhlasit, se na pomoc s evakuací kromě obchodních lodí a letadel vydají také vojenská letadla a lodě, tvrdí úředník, který si nepřál být jmenován.

Kromě evakuace se bezpečnostní rada Japonska zabývala otázkou, jak se vyrovnat s případnou záplavou severokorejských uprchlíků do Japonska – panují totiž obavy, že by mezi nimi mohli být severokorejští špioni a agenti, uvádí japonské sdělovací prostředky.

Abe poslancům řekl, že jeho kabinet chystá opatření zahrnující ochranu cizinců, přijímací procedury, budování a spravování míst, kde bude o uprchlíky postaráno, a rovněž prověřování žadatelů o azyl.

Japonský generální tajemník vlády Yoshihide Suga také informoval, že vláda dlouhodobě sbírá a analyzuje informace o severokorejských pohybech, detaily ale neprozradil. „V současné době jsme v úzkém kontaktu se Spojenými státy a Jižní Koreou a naléháme na Severní Koreu, aby se zdržela provokativních akcí a dodržovala příslušné rezoluce Rady bezpečnosti OSN, jinak budeme přijmout veškerá nezbytná opatření k ochraně životů našich lidí a majetku,“dodal Suga.

Vstupte do diskuze (168)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turecký režim nařídil velkou razii v armádě, zadrženo 47 údajných pučistů

23.06.2018 12:14 Ankara - Už dva roky Turecko pronásleduje údajné pučisty. Při nejnovějším zásahu policie bylo…

Při protestech u hranice s Gazou bylo zraněno 20 osob

22.06.2018 22:02 Gaza - Dvacet Palestinců dnes bylo zraněno při izraelské palbě během protestu na hranici Pásma Gazy…

Důkazy o chemických útocích v Sýrii jsou podvrh? Ruský generál se vysmíval…

22.06.2018 16:28 Moskva - Rusko dnes kritizovalo USA a jejich spojence, že se spolehli na padělané důkazy, když…

Asadova armáda provokuje USA? Na jihu Sýrie shazuje barelové bomby

22.06.2018 14:13 Damašek - Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) tvrdí, že vrtulníky Asadovy armády shodily na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama