Jak to bylo s chemickým útokem v Sýrii? USA pravdu nepřiznají, řekl agent CIA

MAGAZÍN - Spojené státy vědí, jak ve skutečnosti proběhl nedávný chemický útok v Sýrii, ale nepřiznají to, jelikož nemohou dementovat verzi, kterou již oficiálně přijaly. Tvrdí to alespoň bývalý agent CIA Philip Giraldi. Odborník na boj proti terorismu s názorem vystoupil v rozhovoru pro server RT.

Přidejte svůj názor 25 komentářů

plynový útok v syrském Idlibu (4.4.2017)

Washington ví víc, než říká

Z chemického útoku, k němuž došlo 4. dubna v syrském Chán Šajchúnu, Spojené státy viní vládní síly prezidenta Bašára Asada. Je přitom jisté, že syrský bojový letoun tou dobou zaútočil na cíl v oblasti, kterou drží protirežimní povstalci. Následně do ovzduší unikl jedovaný plyn, přičemž zahynulo několik desítek lidí.

Zatímco USA tvrdí, že vražedný plyn obsahovala nálož shozená z vládního letounu, Rusko předkládá verzi, podle které bomba zasáhla sklad povstalců, v němž se nacházely chemické zbraně. Giraldi nyní vystoupil s odvážnou tezí, že Spojené státy o údajném skladu chemických zbraní v Chán Šajchúnu mohly vědět.

"Ano, je to dost dobře možné," tvrdí bývalý agent CIA. Domnívá se, že americké zpravodajské služby a Bílý dům nyní vědí, co se 4. dubna stalo, ale jelikož se události již posunuly jistým směrem a prezident Donald Trump se rozhodl pro vojenskou odpověď, není možné jednoduše dementovat verzi, která byla předtím oficiálně prezentována.

Experta na boj s terorismem rovněž znepokojuje skutečnost, že veškeré fyzické důkazy z místa činu pocházejí z protiasadovských zdrojů, přičemž mnoho z nich je ve skutečnosti napojeno na bývalou Frontu an-Nusrá, odnož teroristické sítě Al-Káida.

"Ano, to je něco, čehož jsme již byli svědky," konstatuje Giraldi. Připomíná, že podobná situace nastala v roce 2013po chemickém útoku v Ghútě na předměstí Damašku, kdy zasaženou oblast ovládaly povstalecké skupiny, které přirozeně kontrolovaly, jaké zprávy se dostanou ven a jak budou interpretovány.

Podle bývalého agenta je pravděpodobné, že pokud by se na místo útoku nyní dostal vyšetřovací tým, objevil by mnoho záměrných zásahů. "Jsem si jistý, že část (místa) by byla dekontaminována, další části by zůstaly kontaminovány, aby odrážely příběh, že to způsobila syrská vláda, kterému máme dle rebelů věřit," tvrdí Giraldi.

Vysloužilý pracovník tajných služeb rovněž začíná pochybovat, že případné vyšetřování na místě útoku by mohlo být nyní legitimní. Očekává, že takový proces by čelil obstrukcím ze strany Spojených států, jelikož skutečný obraz o událostech, k nimž v Chán Šajchúnu došlo, by podle jeho názoru mohl výrazně poškodit příběh oficiálně předkládaný Washingtonem.

Problematické důkazy

Dosavadní Západem představené důkazy o chemickém útoku Giraldi nepovažuje za příliš přesvědčivé. "Zatím k tomu mohu říct, že dosavadní tvrzení jsou založena na sérii fotografií, které jsou běžně dostupné. Jinými slovy, jde o něco jako fotografie od Googlu," poukazuje odborník na boj s terorismem. Dodává, že svou verzi o tom, co se stalo a co jsme viděli, předkládají i samotní protivládní povstalci.

Existují jasné důkazy o lidech, kteří utrpěli zranění, přičemž došlo k otestování údajné chemické látky v Turecku, která byla následně identifikována jako sarin, uvádí vysloužilý agent CIA. Problém podle něho spočívá ve skutečnosti, že Turecko vystupuje velmi nepřátelsky vůči Asadovu syrskému režimu.

"(Turecký) prezident Erdoğan opakovaně volal po jeho (Asadově) odstranění," připomíná Giraldi. Dodává, že z tohoto důvodu lze Turecko jen sotva považovat za nezaujatý zdroj zjištění o útoku.         

Vstupte do diskuze (25)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turecko odmítlo vstup do země dvěma volebním pozorovatelům pověřeným OBSE

21.06.2018 22:04 Ankara – Už v neděli se budou v Turecku konat prezidentské volby. Úřady dnes do země nevpustily…

Asadova armáda bombarduje jih Sýrie, z oblasti za dva dny uteklo 12 tisíc…

21.06.2018 21:56 Aktualizováno Damašek - Asadova armáda stupňuje boje v blízkosti hranice s Jordánskem a Golanskými výšinami, jež…

Německo musí být otevřenou zemí, trvá na svém Merkelová. V Jordánsku…

21.06.2018 15:35 Ammán - Německá kancléřka Angela Merkelová dnes navštívila Jordánsko, kde se setkala s králem…

Netanjahuova manželka byla obviněna. V rezidenci premiéra se děly…

21.06.2018 15:00 Jeruzalém - Sara Netanjahuová, manželka izraelského premiéra, čelí obvinění z podvodného objednání…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama