Krach spojenectví USA a Turecka? Kvůli Kurdům začíná být zle

Washington – V úterý došlo k tureckému náletu na separatisty ze Strany kurdských pracujících (PKK). Obětí akce byli také iráčtí a syrští Kurdové, kteří se podílejí na boji proti tzv. Islámskému státu (IS). Spojené státy byly útokem znepokojeny. Hrozí mezi oběma mocnostmi rozkol?

Přidejte svůj názor 1 komentář

Iráčtí Kurdové

Američtí experti na zahraniční politiku v souvislosti s incidentem varují, že může dojít ke kolizi ve vztazích mezi Tureckem a Spojenými státy. Podle syrských aktivistů při útoku u hory Sinjar v severní části Iráku bylo zahynulo na 18 členů syrské kurdské milice známé jako YPG. Ta je teď předmětem sváru mezi USA a Tureckem. Právě americká armáda úzce spolupracuje s kurdskými bojovníky na území Sýrie, považuje je za jedny z nejschopnějších jednotek, které mohou dobýt baštu IS města Rakka. Postoj Turecko je vůči kurdským bojovníkům diametrálně odlišný.

Považuje je za přímý oddíl jedné z kurdských militantních skupin, se kterou mají Turci problémy na svém území, považují je za vážnou hrozbu pro tureckou bezpečnost. A to je jádro problému spolupráci mezi oběma členy NATO.

Jeden z expertů, Michael Hanna, předpokládá, že kolize ve vzájemných stazích mezi USA a Tureckem je na spadnutí. Situace může podle jeho slov dojít až do takové fáze, kdy americký personál, operující na bojem zasažených území Sýrie a Iráku, může být ze vzduchu pozabíjen Tureckem, tradičním blízkým partnerem Spojených států.

Napětí mezi Turky a Američany kvůli kurdským jednotkám trvá už přes dva roky. Je totiž skutečností, že právě jednotky YPG jsou úzce propojené s organizací Kurdské dělnické strany (PKK), která se dlouhá desetiletí snaží získat autonomii v rámci tureckého území, i ozbrojenou cestou. Prezident Erdogan se sice v minulosti pokusil o mír s PKK, nyní je však jeho hlavním politickým partnerem ultranacionalistiká strana Turecka, která otevření mírových rozhovorů brání.

Je nicméně faktem, že PKK považují za teroristickou organizaci i Spojené státy, i Turecko. USA však trvají na tom, že jednotky YPG jsou samostatnou a oddělenou skupinou bojovníků od PKK. Důkazy o tom, že obě organizace jsou úzce propojené, však existují. Jedne z nich se objevil při nedávném americkém útoku na syrskou základnu. Objevily se po nich snímky, kdy americký vojenský úředník stojí vedle velitele PKK.

Tento týden v tiskové zprávě oznámil mluvčí ministerstva zahraničí Mark Toner novinářům, že PKK je uznanou teroristickou organizací ze strany Spojených států a že neexistuje žádná vazba mezi jejími funkcionáři a představiteli USA.

Podle expertů se vztahy mezi USA a Tureckem zhoršují zhruba od té doby, co se USA snaží osvobodit město Rakka od Islámské státu. To byl moment, kdy se kurdské milice staly těsnějším spojencem USA v bojích. Turci naopak jako přirozené spojence proti Islámskému státu považují syrské povstalecké skupiny. Tyto skupiny s tureckou podporou nedávno osvobodily města al-Bab poblíž Aleppa. Spojené státy se však k většímu zapojení „rebelů“ staví odmítavě.

Další expert a analytik, Noah Bonsey, z Bruselské mezinárodní krizové skupiny očekává, že situace by mohla eskalovat. "A Mohlo by to být rychlé," dodává.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Oni mají dolary, my máme Boha, hřímá Erdogan. Jenže ten má menší hodnotu…

15.08.2018 15:41 Ankara - Turecko se nachází v svízelné ekonomické situaci. Lira silně padá a turecké odpovědné…

Turecký soud zamítl další odvolání amerického pastora. Bude Trump vyvádět?

15.08.2018 11:57 Ankara - Turecký soud dnes znovu odmítl propustit z domácího vězení amerického pastora Andrewa…

Izrael znovu otevřel klíčový přechod do Pásma Gazy, násilnosti utichly

15.08.2018 10:04 Jeruzalém - Izrael po třech dnech, které se obešly bez násilí, znovu otevřel hraniční přechod Kerem…

Turecký soud nařídil ukončit vazbu dvou řeckých vojáků, kteří nelegálně…

14.08.2018 20:58 Istanbul - Turecký soud dnes nařídil propustit dvojici vojáků z Řecka. Muži jsou podezřelí ze…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama