Místo, kde vznikl Islámský stát: Proč byla mešita an-Núrí tak důležitá?

Mosul - Slavná mešita an-Núrí ležící v historické části iráckého Mosulu byla zničena. Stavba z 12. století byla proslulá svým nakloněným minaretem, celosvětově se však proslavila až v roce 2014, když odtud vůdce Islámského státu abú Bakr Bagdádí vyhlásil chalífát na dobytých územích v Iráku a Sýrii.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

První veřejné vystoupení Abu Bakr al-Baghdádího, vůdce Islámského státu

Podle irácké armády mešitu vyhodil do vzduchu Islámský stát ve chvíli, když se k ní na několik desítek metrů přiblížili vojáci. IS vzápětí obvinil ze zničení mešity letoun americké armády, která iráckým vládním jednotkám v boji pomáhá. 

Mešita je v posledních letech známá tím, že právě odsud Bagdádí na začátku července 2014 pronesl projev vyhlašující vznik nového „chalífátu“. Stalo se tak jen několik týdnů poté, co se jeho bojovníci převzali kontrolu nad městem.

Velká mešita vznikla už ve 12. století

Místo má ale mnohem delší tradici. Velká mešita byla pojmenována po Núr ad-Dínovi, tureckém sultánovi Damašku, Aleppa a Mosulu, který nařídil stavbu mešity v roce 1172, dva roky před svou smrtí. Núr al-Dín je známý díky jeho mobilizaci a sjednocení muslimů, kteří vedli džihád, tedy svatou válku, proti křesťanským křižákům. Pro islám se stal vojenskou legendou a obrazem spravedlivého a moudrého vládce. V povědomí a ve věhlasu jej ale zastínil vojevůdce ještě větší, jeho nástupce Saladin. Je také uctíván džihádisty za to, že se zasadil o šíření sunnitské ortodoxie na úkor té šíitské.

Jediné, co se z této stavby z 12. století dochovalo, byl minaret Hadba, některé sloupce a mihráb, výklenek udávající směr Mekky. Válcový minaret byl pokryt komplikovaným zdivem inspirovaným íránskými vzory a zakončen malou bílou kopulí, uvádí BBC. V době dokončení byl minaret 45 metrů vysoký, ale už ve 14. století se značně nakláněl, takže získal přezdívku „hrbáč“.

Důvod, proč se minaret takto nakláněl, není znám, podle místní tradice se ale uvádí, že se sklonil proroku Mohamedovi, když zemřel a vydal se na cestu do nebe. Historka ovšem ignoruje skutečnost, že Mohamed zemřel několik století před tím, než byl minaret vybudován. Odborníci se domnívají, že naklonění bylo způsobeno převažujícím severozápadním větrem, působením slunce na cihly na jižní straně, nebo slabou sádrou používanou ke slepování cihel.

Džihádisté zabili imáma mešity, protože se k nim odmítl přidat

Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu (UNESCO) v roce 2012 varovala, že minaret se naklání tak, že by se brzy mohl zhroutit. Dne 2. července 2014 agentura oznámila, že zahájila program na ochranu minaretu ve spolupráci s místní vládnou. Jen o týden později však v Mosulu vypukly boje, když bojovníci skupiny známé jako Islámský stát v Iráku a Levantě (Isil nebo Isis) zahájili překvapivý útok .

Dne 12. června 2014 radikálové zabili imáma Velké mešity, Mohameda al-Mansouriho, který se k nim odmítl připojit, uvedla OSN. Na konci června pak byl formálně vyhlášen chalífát, tedy útvar, kteří se řídí šariou a který vede boží zástupce na Zemi, tedy chalífa. Tím se stal Baddádí, který požadoval poslušnost od všech muslimů z celého světa. Později se skupina přejmenovala na Islámský stát.

4. července pak v mešitě Bagdádí pronesl páteční kázání, šlo o jeho první veřejné vystoupení po několika letech. Oblečený v černém hábitu a černého turbanu, čímž vyslal signál, že pochází z kmene Kurajšovců proroka Mohameda, Bagdádí řekl, že jen neochotně přijal titul „velitel věřících“.

„Pokud jde o vaše bratry mudžáhedíny, Alláh jim projevil milost vítězství a podmanění a po mnoha letech džihádu, trpělivosti a boje proti nepřátelům božím jim umožnil a také zaručil úspěch a zmocnil je k dosažení jejich cílů,“ pronesl tehdy. „Proto chvatem vyhlásili chalífát a ustavili imáma, tak jak je muslimskou povinností – povinností, která byla celá staletí ztracená a nebyla součástí našeho světa. Byl jsem zvolen za vašeho opatrovatele, nejsem nikterak lepší než vy,“ kázal Bagdádí.

Obyvatelé Mosulu později uvedli, že jim bylo nařízeno, aby se zúčastnili páteční bohoslužby. Džihádisté je po příchodu důkladně prohledali a nařídili jim, kam se mají posadit. Na konci měsíce se pak údajně radikálové IS pokusili minaret Hadba vyhodit do povětší jako součást úsilí zničit svatyně a hrobky, které uctívají muslimové i nemuslimové a které skupina považovala za modlářské.

IS se pokoušel slavný minaret zničit už v minulosti

Dva obyvatelé Mosulu podle BBC vypověděli, že když radikálové dorazili do Velké mešity s velkým množstvím výbušnin, dav vrhl do dvora a vytvořil lidský řetěz kolem minaretu, aby zabránil jeho zničení. Radikálové údajně ustoupili poté, co jim lidé řekli: „Pokud odpálíte minaret, budete nás muset zabít taky.“

Obyvatelé si prý byli jisti, že se radikálové brzy vrátí, ale minaret stál ještě ve chvíli, kdy se před několika dny irácké bezpečnostní síly pohybovaly směrem k němu jako součást útoku za znovudobytí Mosulu, který byl zahájen v říjnu 2016 ve spolupráci s Američany vedenou koalicí a její leteckou i pozemní podporou.

Ve středu 21. června 2016 byl nakonec minaret zničen, stejně jako celá Velká mešita. „Naše jednotky postupovaly vpřed ve starém městě. Když se dostaly asi 50 metrů od mešity an-Núrí, IS provedl další historický zločin a vyhodil do povětří mešitu an-Núrí a její minaret," uvedl v prohlášení generál Adal Amír Jaralláh, který velí iráckým jednotkám.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turecký režim nařídil velkou razii v armádě, zadrženo 47 údajných pučistů

23.06.2018 12:14 Ankara - Už dva roky Turecko pronásleduje údajné pučisty. Při nejnovějším zásahu policie bylo…

Při protestech u hranice s Gazou bylo zraněno 20 osob

22.06.2018 22:02 Gaza - Dvacet Palestinců dnes bylo zraněno při izraelské palbě během protestu na hranici Pásma Gazy…

Důkazy o chemických útocích v Sýrii jsou podvrh? Ruský generál se vysmíval…

22.06.2018 16:28 Moskva - Rusko dnes kritizovalo USA a jejich spojence, že se spolehli na padělané důkazy, když…

Asadova armáda provokuje USA? Na jihu Sýrie shazuje barelové bomby

22.06.2018 14:13 Damašek - Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) tvrdí, že vrtulníky Asadovy armády shodily na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama