Proč jezídové dlouhodobě čelí krutým perzekucím a kdo je jejich největším nepřítelem?

Jezídové, vyznavači možná nejstaršího náboženství na světě, čelí dlouhodobě krutým perzekucím a snahám o jejich "nápravu". Čím jsou jezídové specifičtí a kdo patří jejich největší likvidátory?

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Jezídové

Jezídové představují etnicko-náboženskou komunity tvořenou především Kurdy žijícími v severním Iráku, kde se zdržuje jejich největší část z celkového počtu zhruba 800 tisíc lidí. Jezídskou menšinu najdeme i v Sýrii, Arménie či Gruzii, v Evropě pak žijí především v Německu, Švédsku či Nizozemsku. Jejich náboženstvím je jezídismus, který pravděpodobně patří mezi nejstarší monoteistická náboženství. Jezídové jsou dokonce přesvědčeni, že se jedná o nejstarší monoteistické náboženství vůbec, což má dokládat stáří jejich kalendáře, který je takřka o 5 tisíc let starší než křesťanský, o bez mála tisíc let než židovský a o více jak 5 tisíc let než muslimský kalendář.

Někteří badatelé však mají zato, že se jedná o poměrně nové náboženství vzniklé až ve 12. století, které si osvojilo prvky některých starších náboženství, mezi které patří jak všechna výše uvedená, tak i zoroastrismus či mithraismus. Původ jezídů bývá umisťován na území Íránu. Setkáme se ale i s tezí, že pocházejí z Indie, odkud postupně doputovali až na území, které obývají dnes a při té příležitosti svou víru doplňovali o prvky náboženství, s nimiž se během svého putování setkali.

Jezídové věří v jednoho Boha, který stvořil svět, do jehož dění přímo nezasahuje, prostřednictvím sedmi andělů, z nichž nejvýznamnější je Melek Ta’us neboli anděl Páv podle podoby, kterou na sebe vzal, když sestoupil na zem. Základním spisem není Bible ani Korán, ale mají hned dvě knihy, totiž Knihu zjevení a Černé písmo. Zatímco Kniha zjevení popisuje anděla Páva a jeho specifický vztah k jezídům, Černé písmo vypráví příběh stvoření světa a obsahuje zákony, které mají jezídové následovat.

Mezi významná poutní místa patří hrob šejka Adího ibn Musáfira, jednoho z nejdůležitějších náboženských vůdců a reformátorů, nedaleko iráckého města Mosul. Adí ibn Musáfira je považován za převtělení anděla Páva a za jeho působení se do jezídského náboženství dostávají prvky islámu, s jehož stoupenci se v průběhu dějin, ale i v současnosti dostávají jezídové do konfliktu, což je dáno nejen jejich teritoriální situovaností, ale i podobností anděla Páv se Satanem, jak ho líčí Korán.

Počet obětí jezídsko-muslimských konfliktů se na straně jezídů odhaduje na 23 milionů za posledních 700 let. Konflikty nabraly na síle a počtu obětí zvláště v průběhu 19. století, kdy byla vyhlazena část kurdské populace žijící v městě Sindžár či když osmanský sultán Abdulhamid II. rozhodl, že jezídové mají být přivedení k sunitské podobě islámu. Zvláště osmanská snaha konvertovat jezídy je spojována s hrůznými činy, mezi nimiž nechybělo vraždění, prodávání jezídských žen či takové bizarnosti jako zasílání vyříznutých jazyků přímo sultánovi.

Oběti na životech mezi jezídy se v tomto případě počítají na miliony. Krutost tureckého počínání dosahovala takových rozměrů, že Jezídům nakonec nezbylo než z osmanské říše utéci do okolních zemí či do Evropy. Vzhledem k pokračující perzekuci jezídů pokračoval jejich únik i ve 20. století. Dnes na území Turecka, nepočítáme-li nedávné uprchlíky z Iráku a Sýrie, žije pouze zhruba 350 jezídů.

V současnosti či letech nedávných čelili jezídové perzekuci za vlády Saddáma Husajna a nejnověji v souvislosti s rozmachem organizace Daesh. V pozdních 70‘ letech začal Husajn s perzekucí jezídů v „komunistickém“ stylu. Vyhlásil kampaň, v rámci níž mělo dojít k jejich arabizaci a byly srovnány se zemí tradiční jezídské vesnice a jejich obyvatelstvo bylo nuceno přestěhovat se do měst. Na konci let 80‘ vyvrcholila snaha o arabizaci jezdíů a dalších nearabských menšin operací al-Anfal, kterou některé evropské státy oficiálně považují za genocidu. Zatím poslední tragické pronásledování jezídů je spojeno se snahou organizace Daesh vytvořit v Sýrii a Iráku islámský stát.

Bestiální počínání stoupenců organizace Daesh namířené i vůči jezídům vzbudilo zájem o jejich situaci napříč světem. Teroristé z řad této organizace opět nutí pod pohrůžkou kruté smrti jezídy ke konverzi k islámu. V roce 2014 například 13 vojákům z řad jezídů, kteří konvertovat odmítli, vypíchli oči a následně je upálili. Podobnému konci se podle zaznamenaných svědectví nevyhnulo ani několik žen a dětí, kteří byly údajně zaživa upáleni v masových hrobech. Strach, který teroristé šíří, donutil jezídy k dalšímu masivnímu úprku. Své domovy opustilo odhadem na 200 tisíc z nich.

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V íránském Kurdistánu zahynulo při přestřelce deset lidí

21.07.2018 13:11 Teherán - U hranice s Irákem na severozápadě Íránu útočníci v noci zastřelili deset členů íránských…

Hamás se prý dohodl na obnovení příměří s Izraelem

21.07.2018 09:38 Gaza - Radikální palestinské hnutí Hamás se dohodlo na novém příměří s Izraelem, které má obnovit…

V jižním Iráku demonstrovaly tisíce lidí, nejméně jeden mrtvý

20.07.2018 19:38 Bagdád - Tisíce Iráčanů dnes demonstrovaly v jihoiráckých městech a Bagdádu proti chybějícím…

V boji mezi Hamásem a izraelskými vojáky zemřeli tři Palestinci

20.07.2018 18:23 Jeruzalém/Gaza - Tři Palestinci dnes v Pásmu Gazy přišli o život v boji mezi izraelskými vojáky a…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama