V Mosulu byl objeven seznam IS: 173 džihádistů je připraveno spáchat teroristické útoky v Evropě

Mosul/Berlín - V ruinách iráckého města Mosul byl nalezen seznam, na kterém jsou jména údajných džihádistů Islámského státu, kteří jsou připraveni provést útok v Evropě. Informuje o tom německý dení Die Welt.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Islámský stát (ISIS)

Podle deníku tento list obsahuje 173 jmen džihádistů, jejich fotek a zemi původu. Většina extremistů na seznamu pochází z Iráku (132). Kromě jsou na něm Tunisané, Maročané a Jordánci, stejně jako džihádisté z Tádžikistánu a Saúdské Arábie. Šest teroristů pochází z Evropy - konkrétně z Belgie, Nizozemska, Francie a Německa.

Die Welt uvádí, že irácké speciální jednotky objevily dokumentaci v úkrytu IS v Mosulu. Americké zpravodajské služby už dokumenty vyhodnotily a zaslaly je Interpolu. Už v květnu seznam dostaly všechny evropské bezpečnostní agentury.

Experti se obávají, že když IS ztrácí pozice na Blízkém východě, mohl by se pokusit odvést pozornost útoky na Západě.

Jednou z osob na seznamu je Sami J. (27) ze Solingenu v Německu. Jde o bývalého předního člena islámské skupiny Fillatu Ibrahim. Jeho bojové jméno zní „Abu Assid al-Almani" – Němec. Předpokládá se, že v roce 2012 opustil Německo, odcestoval do Egypta, poté do Libye a později přes Turecko do Sýrie, aby se připojil k IS.

Jeho žena a dítě ho poté následovaly, ale není jasné, zda jsou ještě naživu. V polovině července vydal IS zprávu o jeho smrti prostřednictvím své propagandistické služby v Rakce. To, jak zemřel, ale známo není. Toto oznámení je považováno za neobvyklé a zpravodajské agentury se domnívají, že může být nepravdivé, aby se džihádista mohl volně vrátit zpět do Evropy kvůli sebevražedné misi.

Novináři deníku Die Welt říkají, že do seznamu mohli nahlédnout. „Každá fotografie na seznamu je označena jménem, datem narození a často i bojovným jménem a informacemi o zemi původu. Někteří se radostně usmívají, jiní se zdají být plaší, mnoho se tváří vážně. Několik snímků vypadá jako pasové fotografie,“ uvedli. Kromě toho jsou u nich uvedeny také „specializace“. Vedle jména Sami M. je například napsáno „sebevražedný atetátník“.

Z Evropy odešlo asi 6 000 mužů a žen, kteří se přidali do řad Islámského státu, téměř 1 000 z nich bylo z Německa. Nikdo neví, kolik fanatiků stále zůstává v bojových oblastech.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ozbrojenci vzali útokem hlavní provinční úřad v Irbílu, vzali rukojmí

23.07.2018 13:13 Irbíl - Na hlavní provinční úřad v severoiráckém Irbílu dnes zaútočilo několik neznámých ozbrojenců…

Írán pohrozil Americe "matkou všech válek", Trump ostře reaguje

23.07.2018 11:54 Aktualizováno Washington/Teherán - Vztahy mezi Washingtonem a Teheránem se dál vyostřují. Írán by podle…

„Chtěl jsem být islámský Che Guevara.“ Bývalý bojovník IS vysvětluje, co…

23.07.2018 11:50 Aleppo - Islámský stát se dokázal takřka přes noc stát jednou z nejhrozivějších teroristických…

Izrael aktivoval Davidův prak, ze Sýrie na něj letěly rakety

23.07.2018 11:47 Jeruzalém - Izraelská armáda dnes kvůli raketám vystřeleným během bojů v sousední Sýrii aktivovala…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama