Stop zvěrstvům v Sýrii? Youtube maže videa, aktivisté se bouří

New York - Internetový kanál Youtube maže videa, která propagují násilí a extremismus ve válkou zmítané Sýrii. Podle mnohých je však taková postup chybný, Youtube jím maže dokumentaci zvěrstev a případné důkazy páchání válečných zločinů.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Sýrie

Ve snaze vyčistit svou platformu od extremistické propagandy se internetový kanál Youtube rozhodl odstranit tisíce videí, která nějakým způsobem dokumentují a prezentují zvěrstva páchaná ve válkou zmítané Sýrii. Podle právníků a pozorovatelů pak ale může být obtížné stíhat některé válečné zločince. 

"Když začal konflikt v Sýrii, nezávislá média selhala a Syřané se rozhodli využít kanál Youtube k tomu, aby informovali o válečném dění v zemi," říká Chris Woods pro deník The New York Times. Woods je ředitelem organizace Airwars, která monitoruje letecké útoky v Sýrii a jejich účinky na obyvatelstvo. "Před očima nám teď mizí historie této strašné války," říká k iniciativě kanálu Yotube. 

Ten v posledních týdnech smazal tisíce videí. Zavedl totiž novou technologii, která automaticky označuje videa, jež nevyhovují podmínkám kanálu. Některá videa kvůli stížnostem Youtube na web navrátil. V minulosti přitom Youtube spoléhal na princip nahlašování potenciálně škodlivého obsahu ze strany uživatelů. 

Nová technologie má za cíl identifikovat zejména videa extremistických skupin, jako je Islámský stát, ale i jejich sympatizantů. V ohrožení jsou ale i všechna videa, která dokumentují, co se skutečně v Sýrii děje. 

"V Sýrii operuje asi 200 občanských iniciativ," říká Keith Hiatt, viceprezident organizace Benetech, která poskytuje nástroje ke kontrole dodržování lidských práv. "Některé riskují životy svých členů, někteří lidé riskují život při pořízení dokumentů, které poukazují na zvěrstva a porušování lidských práv," dodává. Pokud je prý bude Youtube mazat, riskuje, že svět přijde o cenné informace. 

Některé organizace sice svá videa zkopírují a uloží, novináři a malé skupiny však v zemi často nemají potřebná vybavení a spoléhají pouze na Yutube. Jednou ze skupin, která se snaží tyto dokumenty a informace uchovat, je Mezinárodní mechanismus pro nestrannost a nezávislost (IIIM) při OSN. Podle Hiatta můžou takové dokumenty být i důkazním materiálem, který viníky usvědčí z páchání válečných zločinů. 

Od roku 2014 už Youtube smazal na 6 tisíc videí z válkou zmítané Sýrie.

"Asi před měsícem jsme zaznamenali útok proti všem našim kanálům - anglickému, kurdskému i arabskému," říká Talal Kharrat z IIIM. Náš arabský kanál má nejvíc odběratelů a byl kompletně smazán," stěžuje si. 

Běžnou praxí je, že Youtube nejprve upozorní na porušení podmínek serveru a následně příslušný kanál zablokuje. "Mezi varováním a zablokováním účtu je velmi krátká doba," říká Woods z organizace Airwars. Tři videa, která Youtube smazal Airwars, dokumentovala letecký pohled na nálety, který vypustil americký Pentagon. 

Kharrat uvádí případ, kdy jeho video bylo označeno za "šířící násilí". Video zachycovalo boj mezi bojovníky ze strany syrské vlády a opozičními skupinami. Podobnou zkušenost má také Eliot Higgins, který založil investigativní server Bellingcat. 

Mluvčí Youtube uvedla, že technologie odhalující a blokující násilná videa extremistů bude s časem zdokonalovaná. Pokud Youtube smaže video, které podle podmínek smazané být nemělo, chybu napraví a video znovu nahraje. 

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V íránském Kurdistánu zahynulo při přestřelce deset lidí

21.07.2018 13:11 Teherán - U hranice s Irákem na severozápadě Íránu útočníci v noci zastřelili deset členů íránských…

Hamás se prý dohodl na obnovení příměří s Izraelem

21.07.2018 09:38 Gaza - Radikální palestinské hnutí Hamás se dohodlo na novém příměří s Izraelem, které má obnovit…

V jižním Iráku demonstrovaly tisíce lidí, nejméně jeden mrtvý

20.07.2018 19:38 Bagdád - Tisíce Iráčanů dnes demonstrovaly v jihoiráckých městech a Bagdádu proti chybějícím…

V boji mezi Hamásem a izraelskými vojáky zemřeli tři Palestinci

20.07.2018 18:23 Jeruzalém/Gaza - Tři Palestinci dnes v Pásmu Gazy přišli o život v boji mezi izraelskými vojáky a…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama