IS posílá miliony z Iráku a Sýrie do Evropy. Co chystá?

Ammar už mnoho let provozuje v tureckém městečku malý podnik, který se zabývá posíláním peněz. Až donedávna to byla nezajímavá firma, pak do ní ale začaly přicházet velké skupiny syrských uprchlíků, kteří posílali a dostávali peníze ze zahraničí. Teď podnik každý den navštěvují bezpečnostní úředníci. Důvod? Existují obavy, že jej využívají stoupenci Islámského státu.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Islámský stát

„Musel jsem jim každý týden ukázat své účetní knihy, zadrželi obchodníka od vedle a věznili ho tři měsíce. Každý se bojí," říká Ammar, který novináře serveru Financial Times (FT) požádal, aby změnili jeho jméno, Věděl, co hledají - podniky, které převádějí peníze IS. Nechápal však, proč se o něj úředníci zajímali. Nepůsobí v oblasti ovládané IS a nikde v okolí ani džihádisté nemají žádné sídlo.

To, co si Ammar neuvědomil, byl fakt, že se jeho město stalo místem, kudy procházejí nezákonné prostředy. Zatímco se mezinárodní pozornost soustředí na teroristické ztráty džihádistů a na boj mezinárodní koalice podporované USA, IS vede další tichou kampaň – snaží se vydělat tolik peněz, kolik je jen možné a co nejrychleji ty peníze dostat pryč ze samozvaného chalífátu, píše FT. „Rozdělují rodinný majetek," žertuje bývalý černošský obchodník z pevnosti IS. „Budou všude šířit ty peníze, aby organizace mohla fungovat i dlouho poté, až bude chalífát pryč."

Právě to podle serveru představuje velký problém, se kterým se budou muset západní vlády vypořádat – IS totiž peníze z Iráku a Sýrie posílá především do evropských měst. „Jelikož se jeho peníze šíří dál, zejména do Evropy, předpokládá se, že se IS bude snažit využít tyto prostředky k plánování dalších útoků,“ píše server.

IS v roce 2014 využila chaos způsobený občanskou válkou v Sýrii a zmocnil se více než třetiny Iráku a téměř poloviny Sýrie. Územní kontrola a samofinancování ji odlišovaly od jejího předchůdce, al-Kajdy, a pomohly, aby se z něj stala nejbohatší džihádská skupina na světě, která každoročně získávala stovky milionů dolarů. Teď ale IS o většinu svého území opět přišel. Podle analytiků se tak vrací do jakési beztvaré formy.

Lidé, kteří prchají z oblastí ovládaných IS říkají, že skupina se stále snaží těžit ropu a zavést vlastní měnu, aby získala co nejvíce dolarů, které by mohla tajně a nevystopovatelně převést pryč. „Teď, když ztrácejí území, je to pro ně prioritou," říká Renad Mansour, analytik britského think-tanku Chatham House, který se problematice věnuje. „Potřebují udržet finanční vliv a sílu."

V Sýrii proto IS dál čile provozuje obchod s ropou – a to i navzdory koaličním leteckým útokům, které tento byznys zpomalují. Analytici v letošním roce vypočítali, že došlo k 88procentnímu poklesu měsíčních příjmů IS v porovnání s lednem 2015, Mezinárodní centrum pro studium radikalizace v Londýně říká, že IS nyní ztratila 90 procent svých příjmů. Odhadované příjmy z ropy se letos snížili na polovinu. Přesto rozhovory s více než tuctem syrských ropných dělníků a obchodníků naznačují, že IS může vydělávat až 1 milion dolarů denně díky své schopnosti přesunout ropu k dychtivým kupcům. Říká se, že IS si udržuje své původní odběratele, jimž ropu prodává za 20 až 45 dolarů za barel v závislosti na kvalitě.

Dalším způsobem, kterým se IS snaží získat peníze, je vlastní měna. V roce 2015 vytvořil své vlastní mince - zlaté dinary, stříbrné dirhamy a měděné fily. Místní obyvatelé však tyto peníze využívali jen zřídka. Tedy až do doby před šesti měsíci. „Nejprve jsme je ignorovali. Ale když lidé chtěli zaplatit vodu, telefonní účty nebo zakát (náboženskou daň), požádali nás, abychom přinesli jejich měnu,“ říká lékárník, který nedávno prchl z města Deira Ezora. „Před třemi měsíci uvedli, že jejich měna je povinná.“ Měnoví dealeři říkají, že nyní musí každý týden prodat syrské libry a americké dolary do ekonomické kanceláře společnosti IS výměnou za jeho mince, protože skupina se snaží využít veškerou dostupnou konvertibilní měnu.

Iráčtí úředníci měli dlouho podezření, že IS má směnárenské kanceláře v Bagdádu a dalších iráckých městech. IS si podle serveru později uvědomila, že může mít zisk, když koupí podniky jako hotely, farmaceutické skupiny a nemocnice. Zpráva Rady bezpečnosti OSN také varuje, že IS může dokonce usilovat o financování poválečné obnovy v Iráku a Sýrii.

Existuje také podezření, že konečným cílem IS je přesunout peníze do Evropy. Experti argumentují tím, že je již tak maskované převody úplně ztratí mezi těmi, které provádějí utečenci. „Pokud by chtěl IS nyní do Evropy odeslat 1 milion dolarů, mohl by,“ přiznává jeden z dealerů peněz. „Ale kdo je ten, kdo jej obdrží? Toto ví jen IS, dealer a Bůh,“ dodává.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Při sebevražedném útoku v Kábulu zemřelo nejméně sedm lidí

15.07.2018 17:56 Kábul - Při sebevražedném útoku nedaleko vládní budovy v afghánské metropoli Kábulu dnes zahynulo…

Turecko si dnes připomíná druhé výročí vojenského převratu

15.07.2018 16:49 Ankara - Turecko si dnes připomíná druhé výročí zmařeného pokusu části armády o puč proti vládě a…

Syrské vládní síly intenzivně ostřelují povstalce v Kunajtře

15.07.2018 14:00 Aktualizováno Damašek - Syrské vládní síly od dnešního časného rána intenzivně ostřelují strategickou provincii…

V Afghánistánu zabili od začátku roku 1692 civilistů

15.07.2018 11:52 Kábul - Navzdory třídennímu červnovému příměří zaznamenal Afghánistán za první pololetí letošního…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama