Palestinský premiér poprvé vedl zasedání vlády v Gaze

Gaza - Premiér palestinské samosprávy Ramí Hamdalláh dnes poprvé předsedal zasedání palestinské vlády v Gaze. Pásmo doposud ovládal radikální Hamas. Ten ale nedávno oznámil, že hodlá umírněnějšímu Fatahu předat administrativní kontrolu nad územím.

Přidejte svůj názor

Palestina

Hamas se Pásma Gazy zmocnil v roce 2007, zatímco Fatah předsedy palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse si podržel vládu na Západním břehu Jordánu.

Hamas sice vyhrál v roce 2006 na palestinských územích volby, odmítal se ale vzdát násilí, což mělo zásadní dopad na to, jak byl vnímán mezinárodní společenstvím, které zavedlo sankční opatření a doufalo v brzké konání nových voleb. O rok později se Hamas nakonec po souboji s konkurenčním Fatahem, který s ním nechtěl do koalice, ujal moci v Pásmu Gazy. Při bojích mezi oběma stranami v červnu 2007 v Gaze přišlo o život více než 100 lidí.

To, že se palestinské frakce dosud nebyly schopny dohodnout na společném vedení, podle expertů maří řešení palestinského konfliktu s Izraelem. Izrael stejně jako USA považuje Hamas za teroristickou organizaci a odmítá jednat s vládou, v níž by byl zastoupen Hamas. Mírové rozhovory stagnují od roku 2014.

K předání kontroly nad Pásmem Gazy vládě v Ramalláhu se podle agentury Reuters hnutí Hamas rozhodlo v září kvůli neustále zhoršující se ekonomické situaci v enklávě. Hamas je silně oslabený izraelskou a egyptskou blokádou, třemi válkami s Izraelem a nedostatkem elektřiny kvůli tomu, že Abbás v červnu zastavil platby Izraeli za dodávky elektřiny do Gazy. Hospodářskou situaci výrazně zhoršil i diplomatický spor kolem Kataru, který byl jedním z hlavních sponzorů Gazy.

Při svém pondělním uvítacím ceremoniálu Hamdalláh řekl, že sjednocení palestinské vlády je jedinou cestou k vytvoření mezinárodně uznaného palestinského státu. Izrael se naopak k situaci vyjádřil skeptický a zdůraznil, že Hamas má nadále v Gaze ozbrojené křídlo, jehož cílem je zničit Izrael.

"Pro ty, kterým jde o usmíření, máme jednoduchý vzkaz: uznejte izraelský stát, rozpusťte ozbrojené křídlo Hamasu a zruště vazby na Írán, který nás chce zničit," uvedl dnes  v reakci na dění v Gaze izraelský premiér Benjamin Netanjahu, čímž v zásadě zopakoval pondělní stanovisko člena jeho kabinetu, že Hamas má ozbrojené křídlo, které bude nadále představovat pro Izrael nebezpečí.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Írán žene USA před Mezinárodní soudní dvůr, prý porušily smlouvu z roku…

17.07.2018 20:53 Teherán/Haag - Írán podal u Mezinárodního soudního dvora (ICJ) žalobu na Spojené státy.…

Syrští rebelové souhlasí s evakuací dvou vesnic, Asad na oplátku propustí…

17.07.2018 19:39 Damašek - Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) dnes oznámila, že obyvatelé posledních dvou…

Turecko ruší výjimečný stav, chystá ale přísný protiteroristický zákon

17.07.2018 17:59 Ankara - Výjimečný stav, který byl v Turecku vyhlášen v červenci 2016, bude odvolán v tomto týdnu.…

Protesty na jihu Iráku se vyhrocují, policie obušky rozehnala demonstraci

17.07.2018 10:22 Bagdád - V jihoiráckých městech již dva týdny probíhají rozsáhlé protesty kvůli chybějícím službám…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama