Kurdové chtějí jednat o hranici a letištích. Chystá Bagdád invazi do Kirkúku?

Irbíl - Regionální vláda iráckého Kurdistánu je připravena jednat s Bagdádem o kontrole nad letišti, hraničními přechody i bankami v autonomní oblasti. Šíří se obavy, že vypukne válka kvůli strategickému Kirkúku.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Irácký Kurdistán

Spory vyvolalo zářijové referendum, které Kurdové uspořádali navzdory odporu centrální vlády. Až 90 procent hlasujících se vyslovilo pro nezávislost Kurdistánu. Centrální vláda pak oznámila, že chce převzít kontrolu nad letišti i hranicí. Hlasování se konalo nejen v autonomních kurdských provinciích, ale i v několika oblastech, které obývají Kurdové, ale které leží v provinciích, jež spadají pod iráckou vládu.

Jednou z takových oblastí je Kirkúk, což je region bohatý na ropu. Ve středu se objevily zprávy, že Bagdád chystá do Kirkúku vojenskou operaci. Vládní mluvčí to ale popřel.

Agentura AFP dnes ale s odvoláním na nejmenovaný kurdský zdroj oznámila, že kurdské milice s pomocí pískových bariér krátce uzavřely dvě hlavní trasy mezi Kurdistánem a severoiráckým Mosulem. Šlo o silnice vedoucí z kurdských měst Irbíl a Dahúk a podle zdroje to bylo "preventivní opatření, protože Kurdové zaznamenali pohyb iráckých sil na frontové linii s pešmergy".

Kurdské milice později oznámily, že bariéry byly po několika hodinách odstraněny. "Nezaznamenali jsme žádné nepřijatelné přesuny iráckých jednotek. Pokračují naše schůzky s koalicí (která pomáhá Iráku v bojích proti IS)," sdělil zdroj z oddílů pešmergů.

Irácká armáda zprávy o posilování jednotek u Kirkúku odmítla potvrdit, ale ani je nevyvrátila. Její mluvčí řekl, že jednotky ukončily operaci proti IS v Havídži a začaly z oblasti odstraňovat výbušniny, které po sobě radikálové zanechali. Irácká armáda osvobodila Havídžu minulý týden. Havídža leží v provincii Kirkúk a byla posledním opěrným bodem IS na severu Iráku. Organizace stále ovládá oblast u hranice se Sýrií.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kauza Terezy H.: Do případu zasáhla politika. Co Češka prozradila o…

23.06.2018 22:01 Aktualizováno Láhaur - Tereza H., která byla v Pákistánu zadržena kvůli pašování devíti kilogramů heroinu, se…

Rýsuje se nová irácká vláda? Duchovní Sadr uzavřel dohodu s premiérem…

23.06.2018 21:49 Bagdád - Irácký šíitský duchovní Muktada Sadr, jehož koalice v květnových volbách získala nejvíce…

Irácké stíhačky zabily 45 radikálů IS, je mezi nimi i posel chalífy…

23.06.2018 16:09 Bagdád - Při dnešním náletu iráckých stíhaček F-16 na město Hadžín ve východní Sýrii bylo zabito 45…

Turecký režim nařídil velkou razii v armádě, zadrženo 47 údajných pučistů

23.06.2018 12:14 Ankara - Už dva roky Turecko pronásleduje údajné pučisty. Při nejnovějším zásahu policie bylo…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama