Írán rozšíří balistický program, v Sýrii chce posílit vojenskou spolupráci s Ruskem

Teherán - Mezi Spojenými státy a Íránem se v posledním týdnu zvýšilo napětí a zřejmě poroste dál. Irán dnes oznámil, že hodlá urychlit a rozšířit svůj balistický program. Teherán koncem září představil svou novou střelu, která je schopna nést několik bojových hlavic a má dolet 2000 kilometrů.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Íránská raketa Soumar

Americký prezident Donald Trump minulý týden Kongresu nepotvrdil, zda Írán dodržuje podmínky jaderné dohody, kterou podepsal se šesti světovými mocnostmi v roce 2015 a Kongres tak má dva měsíce, aby rozhodl, zda USA proti Íránu opět zavedou sankce.

"Balistický program Íránu bude rozšířen a urychlen v reakci na nepřátelský postoj Trumpa k revolučním gardám," stojí v prohlášení íránských revolučních gard.

zdroj: YouTube

Zatím se na americké listině teroristů ocitají pouze některé osoby s vazbami na íránské revoluční gardy, ale nikoli tato vojenská organizace jako celek. Gardy působí mimo íránskou armádu, mají vlastní pozemní, vzdušné i námořní jednotky a jsou považovány za vlivnou strukturu íránské společnosti.

Washington Teherán kvůli jeho balistickému programu dlouhodobě kritizuje a zavedl proti němu sankční opatření. Spojené státy se obávají, že Írán vyvíjí střely, které mohou nést jaderné zbraně, což Írán odmítá. Bílý dům rovněž pohrozil, že íránské revoluční gardy označí za teroristickou organizaci.

Trump několikrát označil jadernou dohodu s Íránem za nejhorší dohodu, kterou USA podepsaly. Zda ji anuluje, nicméně zatím není jasné. Přestože se EU tento týden proti zrušení jaderné dohody s Íránem postavila, představitelé evropských států zároveň uvedli, že mají obavy z íránských balistických zbraní, které zvyšují napětí v regionu.

Írán chce v syrské občanské válce posílit vojenskou spolupráci s Ruskem. Rozhodnutí Teherán zdůvodnil snahou zvýšit bezpečnost v regionu. S odkazem na dnešní telefonický rozhovor ministrů obrany Íránu a Ruska o tom informovala agentura DPA.

"Rozšíření vojenské spolupráce s Moskvou hraje strategickou roli v íránské zahraniční politice," řekl íránský ministr obrany Amír Hátamí v telefonickém rozhovoru se svým ruským protějškem Sergejem Šojguem a dodal, že smyslem spolupráce je také ochrana regionu před terorismem

Teherán a Moskva v syrské občanské válce podporují síly syrského prezidenta Bašára Asada v boji proti IS. Írán poskytl Rusku přístup k letecké základně v západoíránském městě Hamadán, kterou může využít při náletech na základny IS v Sýrii.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Druhý nejkrvavější útok v Pákistánu: Počet obětí pátečního atentátu…

16.07.2018 22:01 Islámábád - Počet obětí pátečního sebevražedného útoku v pákistánské provincii Balúčistán vzrostl…

Reakce na jednání Trump-Putin? Ukrajina řeší, že se nemluvilo o Krymu,…

16.07.2018 20:36 Helsinky – Dnešní sumit v Helsinkách, na kterém jednali americký prezident Donald Trump a jeho…

V Íránu zatkli desítky lidí, prý sdíleli nemravné fotografie z Instagramu

16.07.2018 20:21 Teherán - V Íránu byly zatčeny desítky lidí v rámci akce namířené proti modelkám a jejich kolegům,…

Izrael zaútočil na vojenské pozice u syrského Halabu

16.07.2018 04:45 Damašek - Izraelské rakety zasáhly syrské vojenské pozice severně od letiště Najrab na předměstí…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama