Bojovníky Islámského státu je třeba integrovat do společnosti, nabádá expert

NÁZOR – Nad Rakkou se pozvolna rozplývá kouř a brzy bude potřeba vyřešit otázky ohledně správy tohoto syrského města a jeho stability, konstatuje Haid Haid z King’s College London. Expert na problematiku radikalizace v komentáři pro server CNN rozebral situaci, která nastala poté, co Kurdy vedené Syrské demokratické síly (SDF) za podpory Spojenými státy zaštítěné mezinárodní koalice oznámily dobytí někdejší faktické metropole samozvaného Islámského státu (IS).

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Islámský stát (IS), ilustrační fotografie

Plány zůstávají vágní

Objevila se videa zachycující jednak členy SDF oslavující symbolickou porážku IS, ale také ohromnou míru destrukce města, přičemž podle Haida nejde o protiklad, ale spíše dvě strany stejné mince. Vysvětluje, že ta první ukazuje důležitost dobytí základny, z níž IS vedl část svých útoků a kde natočil mnoho svých propagandistických videí, zatímco ta druhá odhaluje rozměr výzvy, která přichází na řadu, ačkoliv se jí doposud věnovala jen malá pozornost.

Kdo bude vládnout v Rakce a kdo ji obnoví? Co se stane s bývalými členy IS a jeho stoupenci? Vrátí se místní obyvatelé?“ ptá se expert. Deklaruje, že odpověď je klíčová nejen pro stabilizaci města, ale také pro eliminaci možnosti, že se IS vynoří v nové formě.

Syrská demokratická rada, politický orgán SDF, se na dobytí Rakky připravuje do dubna, ale její plány zůstávají v zásadě vágní, připomíná odborník. Poukazuje, že se počítá s vytvořením civilní rady ke správě provincie, až z ní bude IS zcela vyhnán, přičemž v souladu s demografií Rakky by zde většinu měli držet Arabové, ale zastoupeni mají být i Kurdové a další etnika.

Navzdory slibům, že po celkovém dobytí města bude rada rozšířena, ne všichni místní orgán přijímají, varuje Haid. V té souvislosti cituje syrského exilového aktivistu Ahmeda Hassana: „Rakka je většinově arabská provincie. Bez ohledu na to chtějí kurdské síly spravovat Rakku skrze radu, kterou vytvořily. Chtějí začlenit Rakku do projektu své samosprávy. Rozšíření rady tento problém nevyřeší, jelikož zůstane v jejich režii.“

Tento pohled podporuje i zpráva Mezinárodní krizové skupiny, podle níž je snaha SDF začlenit Araby do Kurdy vedené „demokratické samosprávy“ povrchní a nepřináší Arabům smysluplný podíl na moci, přiznává odborník. Doplňuje, že civilní rada v Rakkce stále nedisponuje potřebnými prostředky k rekonstrukci města a podle svého člena Ibrahima al-Músy neobdržela žádné vnější finance, jejichž prostřednictvím by mohla zajistit základní potřeby v oblastech osvobozených od IS, přičemž tato potřeba se ještě zvýší, až bude město dobyto úplně, avšak existují silné indicie, že mezinárodní společenství příliš nepomůže.

Hrozí masová diskriminace

I město Kobaní, které bylo od IS osvobozeno téměř před třemi lety, se stále potýká s obnovou, jelikož se mu nedostává podpory od západních spojenců, přičemž Rakka je mnohem větší, problematičtější, a situace tak bude zřejmě horší, obává se Haid. Poukazuje, že vyjma pár jednorázových dohod s bojovníky IS nemá civilní rada jasnou strategii pro nakládání s přívrženci a bývalými bojovníky skupiny, ačkoliv v červenci propustila ty členy IS, které místní představitelé onačili za nízko postavené milicionáře bez „krve na rukou“.

Tato akce byla prezentována jako gesto dobré vůle k posílení stability a snížení napětí mezi místními. Ale dosažení stability vyžaduje ucelenou strategii zaměřenou na opětovné začlenění někdejších bojovníků a stoupenců IS (do společnosti),“ píše expert. Poukazuje, že diskriminace hrozí tisícovkám rodinných příslušníků členů IS, a to kvůli rozhodnutí jejich příbuzných, a proto bude třeba rehabilitovat stovky někdejší džihádistů a umožnit jim návrat do běžného života.

Absence jasného mechanismu pro takovouto integraci jen zvýší šance, že se členové a stoupenci IS opět přidají k organizaci v jiné oblasti, nebo zformují obdobně založenou skupinu, varuje odborník. Zdůrazňuje, že zároveň by se nemělo bránit trestnímu postihu bývalých bojovníků IS místními soudy, pokud jsou proti nim dostatečné důkazy.

Spojenými státy vedená koalice proti IS na lokální i mezinárodní úrovni vyhání místní obyvatele z oblasti bojů, a to nejen v Rakkce, jelikož dochází k ohromné míře násilí a destrukce, konstatuje Haid. Dodává, že jen malé množství utečenců se po skončení bojových operací vrátilo domů – mnoho z nich ani nemůže, ať z bezpečnostních důvodů či přetrvávajících sympatií a vazeb na IS -, ale i tak se místní jen stěží sami vypořádají s rozsahem utečenecké krize v Rakkce.

Schopnost civilní rady Rakky zajistit bezpečnost pro navrátivší a poskytnout jim základní služby bude zásadní pro rozhodování mnoha lidí, kteří z města utekli, ale chtějí se vrátit domů, očekává expert. Deklaruje, že síly, které vyhnaly IS, mohou udržet své vojenské úspěchy pouze vytvořením nových mechanismů umožňujících místním smysluplně rozvíjet a spravovat své město, a to inklusivním způsobem zajišťujícím dobré vládnutí a spolehlivé veřejné služby.

Vstupte do diskuze (8)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Protesty na jihu Iráku se vyhrocují, policie obušky rozehnala demonstraci

17.07.2018 10:22 Bagdád - V jihoiráckých městech již dva týdny probíhají rozsáhlé protesty kvůli chybějícím službám…

Modrá velryba opět útočí? Po smrti dvou dětí zakázala Saúdská Arábie 47…

17.07.2018 08:57 Aktualizováno Rijád - Online hra známá jako Modrá velryba se rozšířila do Saúdské Arábie, kde údajně pod jejím…

Saúdská Arábie otevře ženám leteckou školu

17.07.2018 08:35 Rijád - Ženy v Saúdské Arábii mohou usednout nejen za volant, ale i do kokpitu. Pilotovat se budou…

Írán bude trestat prodej "neislámských" plášťů

17.07.2018 08:25 Teherán - Írán se chystá zavést tvrdé tresty za prodej "neislámských" plášťů pro ženy. Jde…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama