Na Blízkém východě se schyluje k nové válce? Přijdou nové americké intervence, zní z Washingtonu

NÁZOR – Konečné dobytí faktické metropole Islámského státu Rakky, kterého v uplynulém týdnu dosáhly Spojenými státy podporované syrské síly, přenáší samozvaný chalífát na pokraj likvidace, konstatuje editorial serveru Washington Post. Prestižní americký server připomíná, že organizace již ztratila 87 procent území, které kdysi ovládala v Iráku a Sýrii, a zřejmě bude brzy vyhnána ze zbývajících pozic.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Archiv

USA nemají strategii

Porážka teroristů nicméně přináší složité výzvy pro Spojené státy ohledně Iráku a Sýrie, kde jsou přítomna íránská a ruská vojska, přičemž Teherán a Moskva konsolidují svůj vliv na úkor amerických spojenců, varuje washingtonský deník. Dodává, že není zřejmé, zda mají USA nějakou strategii, jak situaci čelit.

Americký prezident Donald Trump, který samovolně podkopává dohodu o íránském jaderném programu, slíbil, že Spojené státy se postaví íránské agresi v regionu, poukazuje vlivný server. Konstatuje, že Trumpova administrativa přesto zůstala pasivní, když Íránem vedené milice pomáhaly irácké armádě vytlačit irácké Kurdy – tedy americké spojence – ze sporného území města Kirkúku a přilehlých ropných polí.

Trump prohlásil, že Spojené státy jsou v boji neutrální,“ připomíná editorial. Kritizuje, že ohledně Sýrie Washington zřejmě souhlasil, že ustoupí Rusku a Íránu při konsolidaci jejich pozic a napomáhání obnově moci krvavého režimu Bašára Asada.

Během bojů o Rakku tak rusko-íránsko-asadovská koalice dobyla území na druhém břehu řeky Eufrat, včetně měst Dajr az-Zaur a Mayadin, podotýká Washington Post. Vyjadřuje obavu, že tyto síly vítězí v závodě o zábor teritoria ve východní Sýrii, kde leží i hlavní ropná pole v zemi.

Na rozdíl od Washingtonu mají Moskva a Teherán očividně v plánu pokračovat v podpoře svých spojenců, až bude Islámský stát poražen, poukazuje prestižní server. Odkazuje na prohlášení amerického ministerstva zahraničí, podle něhož nemají Spojené státy v úmyslu zůstat v Sýrii, ale předat Rakku „dalším zemí a domovské zemi“, což zřejmě znamená Rusko, Írán a Asadův režim.

Opakují se Obamovy chyby

Moskvě se podařilo pacifikovat syrské sousedy, jak měla v plánu, soudí americký deník. Připomíná, že minulý měsíc Turecko přistoupilo na dohodu o pomoci při ukončování bojů v severozápadní provincii Idlib, kde většinu území ovládají síly napojené na al-Káidu, a v posledních dnech turecká vojska postupují územím na syrské straně turecko-syrských hranic.

Zůstává přitom nejasné, zda budou Turci bojovat s extremistickými silami, nebo se obrátí proti Spojenými státy podporovaným Kurdům, varuje Washington Post. Připouští však, že zatím turecké jednotky zřejmě skutečně řeší al-Káidu.

Mimo nastolování tohoto nového řádu stojí Izrael, který má však silné výhrady k tomu, co premiér Benjamin Netanjahu nazývá počínajícím „vojenským zakořeňováním“ Íránu v Sýrii, jemuž čistí cestu Rusko, pokračuje americký deník. Varuje, že Izrael nedávno vystupňoval své vojenské akce s cílem zastavit íránský postup a bombardoval cíle hluboko v Sýrii.

Zatímco Trumpovo odmítání íránské jaderné dohody Netanjahua těší, nezdá se, že by Spojené státy měly zájem v Sýrii zastavit bezprostřednější íránskou hrozbu pro Izrael,“ deklaruje editorial. Spekuluje, že v Trupových představách zřejmě odchod USA z Iráku a Sýrie nepoškodí americké strategické zájmy.

Pokud tomu tak skutečně je, Trump opakuje chyby svého předchůdce Baracka Obamy, kritizuje Washington Post. Obává se, že neschopnost Spojených států bránit své spojence či napomoci vzniku nového politického uspořádání v Iráku a Sýrii zřejmě povede jen k dalším válkám, vzestupu nových teroristických hrozeb a nakonec i potřebě dalších amerických intervencí.

Vstupte do diskuze (10)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Írán žene USA před Mezinárodní soudní dvůr, prý porušily smlouvu z roku…

17.07.2018 20:53 Teherán/Haag - Írán podal u Mezinárodního soudního dvora (ICJ) žalobu na Spojené státy.…

Syrští rebelové souhlasí s evakuací dvou vesnic, Asad na oplátku propustí…

17.07.2018 19:39 Damašek - Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) dnes oznámila, že obyvatelé posledních dvou…

Turecko ruší výjimečný stav, chystá ale přísný protiteroristický zákon

17.07.2018 17:59 Ankara - Výjimečný stav, který byl v Turecku vyhlášen v červenci 2016, bude odvolán v tomto týdnu.…

Protesty na jihu Iráku se vyhrocují, policie obušky rozehnala demonstraci

17.07.2018 10:22 Bagdád - V jihoiráckých městech již dva týdny probíhají rozsáhlé protesty kvůli chybějícím službám…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama