Typický den džihádisty? Jen jsem hrál playstation a jezdil na kole, tvrdí Brit

Rakka/Londýn - Nikdo neví, jak si Shabazz Suleman představoval život v chalifátu, sám však tvrdí, že strávil své dny hraním videoher nebo projížďkami na kole po okupované Rakkce. Líné dny ho však nejspíš přestaly bavit, proto se rozhodl vrátit se do Anglie, poblíž turecko-syrských hranic ho však před dvěma týdny zadržela hlídka.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Islámský stát (ISIS)

Britský občan přiznal, že se připojil k Islámskému státu, popírá ovšem, že by se zapojil do zabíjení, týrání nebo utlačování nevinných. "Beru za to zodpovědnost. Byl jsem s IS, byl jsem členem teroristické organizace, ale nikdy jsem nikoho nezabil. Nikomu jsem neublížil," trvá na svém dvaadvacetiletý muž. Prý nosil uniformu a byl ozbrojený kalašnikovem, ale doufá, že nikoho tím neutlačoval.

Suleman dále tvrdil, že se k Islámského státu přidal v roce 2015 poté, co byl vyhlášen chalifát. Jeho motivy přitom nebyli ani peníze nebo zabíjení, údajně chtěl jen chránit syrské obyvatelstvo. vyšetřovatelům nyní řekl, že byl velmi "naivní" a že neví, co přesně od života v chalifátu vlastně čekal.

Bývalý džihádista taky tvrdil, že když probíhaly boje o Rakku, pak on sám jen "relaxoval, schovával se s civilisty, nebo hrál videohry na playstationu". Ozvlášť rád měl projížďky na kole po městě a prakticky vedl celou dobu obyčejný normální život, jenom s tím rozdílem, že se nacházel na území kontrolovaném IS.

Odmítl také, že by se zúčastnil bojů a tvrdil, že byl pouze záložníkem. Suleman prý nevěří, že by lidé mohli jeho historce věřit, sám ji považuje za trochu divnou. Brit vyšetřovatelům dále řekl, že by rád napsal o Islámském státu knihu.

Podle listu Independent to není poprvé, kdy chycený bývalý bojovník IS tvrdí, že sám neměl se zabíjením a zločiny války nic společného. Džihádistům v Iráku hrozí trest smrti, zatímco v evropských zemích, jako je Francie či Velká Británie, je posílají do vazeb. V červnu byl chycen Harry Sarfo, bývalý londýnský pošťák, který se v roce 2015 přidal k IS: Ten také tvrdil, že žádné zločiny nespáchal, ale později se prokázala jeho účast na veřejných popravách.

Shabazz Suleman doufá, že se dostane zpět do Velké Británie, kde by mu hrozilo vězení. Podle vlastních slov příjme svůj trest, ale rád by se brzo vrátil k normálnímu životu a pokračoval ve svých přerušených studiích politiky. Velká Británie eviduje kolem 850 majitelů britského pasu, kteří bojovali či bojují stále za Islámský stát. Doposud se vrátilo domů 420 džihádistů.

Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Íránu zatkli desítky lidí, prý sdíleli nemravné fotografie z Instagramu

16.07.2018 20:21 Teherán - V Íránu byly zatčeny desítky lidí v rámci akce namířené proti modelkám a jejich kolegům,…

Izrael zaútočil na vojenské pozice u syrského Halabu

16.07.2018 04:45 Damašek - Izraelské rakety zasáhly syrské vojenské pozice severně od letiště Najrab na předměstí…

Z outsidera diktátorem. Kdo je Bašár Asad a proč svět prohrál?

16.07.2018 00:01 NÁZOR - Bašár Asad nečekal, že se stane syrským vůdcem a bylo by ve všech směrech lepší, kdyby se…

Při sebevražedném útoku v Kábulu zemřelo nejméně sedm lidí

15.07.2018 17:56 Kábul - Při sebevražedném útoku nedaleko vládní budovy v afghánské metropoli Kábulu dnes zahynulo…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama