Kurdové mohou na nezávislost zapomenout. Irák je nedělitelný, rozhodl ústavní soud

Bagdád - Irácký nejvyšší soud svým dnešním verdiktem zareagoval na nedávné referendum o nezávilosti Kurdistánu a rozhodl, že se žádná irácká oblast ani provincie nemohou od Iráku odtrhnout.

Přidejte svůj názor

Irácký Kurdistán

Premiér Hajdar Abádí už v létě, kdy Kurdové oznámili, že připravují referendum, řekl, že se ani jeden z ústavních článků nezmiňuje o referendu nebo nezávislosti a že plebiscit bude mít negativní důsledky.

Kurdové se tehdy ale opírali o dlouhodobě neřešený problém, který podle nich s ústavou souvisí. Bagdád podle nich dlouho neplnil několik článků ústavy včetně článku 140, který se týká vyjasnění budoucího statusu ropného Kirkúku, dělení příjmů z ropy, platby žoldu kurdských milicionářů a nároku kurdských autonomních provincií na podíl z příjmů z ropy.

Protože závazky vyplývající z těchto ústavních zásad Bagdád dlouhodobě neplnil, dospěli Kurdové k závěru, že ústava pozbyla platnosti. Podle nich se centrální vláda ústavy dovolává, když jde o separatistické tendence Kurdů, ale sama odmítá ústavu plnit.

"Kurdistán se nemůže stát nezávislým státem z pohledu práva ani ústavy. Kurdové rozhodli o svém osudu, když hlasovali pro tuto ústavu a rozhodli, že Irák bude federativní stát," sdělil v minulosti Abádího předchůdce Núrí Málikí. Podobný názor zastává i Abádí.

Prezident autonomního Kurdistánu Masúd Barzání, který se o vypsání referenda zasadil, obvinil Abádího vládu z toho, že provozuje "tutéž kulturu" genocidy jako bývalé irácké vlády. "Je to irácká vláda, kdo deset let neplní článek 140. V Kurdistánu ubývá iráckých diplomatických institucí, krátí se jeho podíl na příjmech, Kurdové jsou izolováni a nuceni odcházet," řekl Barzání.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Islámský stát byl zničen? Omyl, varuje expertka

23.07.2018 00:01 NÁZOR - Americký prezident Donald Trump na tiskové konferenci po setkání se svým ruským protějškem…

Izrael bombardoval vojenský objekt na západě Sýrie

22.07.2018 21:53 Damašek - Izraelský armáda dnes bombardovala vojenský objekt ve městě Misjáf v provincii Hamá na…

Izrael evakuoval stovky záchranářů ze západní Sýrie do Jordánska

22.07.2018 21:01 Aktualizováno Damašek - Izraelská armáda v noci na dnešek evakuovala ze Sýrie tamní záchranáře a převezla je do…

Útok v Kábulu si vyžádal 14 mrtvých

22.07.2018 19:08 Aktualizováno Kábul - Nejméně 14 osob zemřelo při explozi v blízkosti kábulského letiště, která nastala krátce…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama