Libanonský premiér se z Rijádu stále nevrátil, Bejrút žádá vysvětlení

Bejrút/Rijád/Káhira - Libanonský prezident Michel Aún dnes požádal Saúdskou Arábii, aby vysvětlila, proč se libanonský premiér Saad Harírí nevrací z Rijádu. Libanonští představitelé tvrdí, že je Saad Harírí v Rijádu zadržován proti své vůli a že byl k rezignaci přinucen. Do nové krize se vložil i Egypt.

Přidejte svůj názor

Libanon

Harírí před týdnem z Rijádu nečekaně ohlásil svou rezignaci, kterou Aún nepřijal. Harírí tvrdí, že se bojí o život, a kritizoval rostoucí vliv Íránu a šíitského Hizballáhu na libanonskou politiku.

Aún se ve svém dnešním prohlášení dovolává Saúdské Arábie "jako země, s níž má Libanon přátelské a bratrské svazky", aby vyjasnila důvody, proč brání Harírímu vrátit se do Libanonu.

USA a Francie se vyslovily pro zachování stability Libanonu. Francouzský prezident Emmanuel Macron telefonoval Aúnovi a ve čtvrtek neplánovaně navštívil Rijád. Řekl, že Francie Libanon podporuje. Francouzské ministerstvo zahraničí oznámilo, že nic nenasvědčuje tomu, že má Harírí v Saúdské Arábii omezenu možnost pohybu. Vůdce Hizballáhu Hasan Nasralláh řekl v pátek, že Harírí je v Saúdské Arábii v domácím vězení.

Situací v Libanonu se zabývá také Egypt a tamní prezident Abdal Fattáh Sísí dnes vyslal ministra zahraničí Samího Šukrího do arabských zemí, aby tam situaci Libanonu projednal. Ministr chce jet do Jordánska, Spojených arabských emirátů, Kuvajtu, Bahrajnu, Ománu a Saúdské Arábie. Sísí ve středu jasně řekl, že je proti vojenskému řešení a proti útokům na Hizballáh nebo na Írán.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Útok v Kábulu si vyžádal 14 mrtvých

22.07.2018 19:08 Aktualizováno Kábul - Nejméně 14 osob zemřelo při explozi v blízkosti kábulského letiště, která nastala krátce…

Ochránci práv žádají, aby Irák prozradil počet věznic

22.07.2018 17:41 Bagdád - Organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW) dnes vyzvala Irák, aby…

Írán zasáhlo zemětřesení, 130 zraněných

22.07.2018 16:51 Aktualizováno Teherán - Při zemětřesení, které dnes postihlo západní Írán, se zranilo 130 lidí.

Izrael chce opět otevřít hraniční přechod do Pásma Gazy

22.07.2018 15:41 Jeruzalém - Pokud se udrží klid na hranici palestinského Pásma Gazy a Izraele, Izrael v úterý znovu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama