Varování z Washingtonu: Putin riskuje ničivou válku na Blízkém východě

NÁZOR - Poslední omluvy jednání ruského prezidenta Vladimira Putina z úst amerického prezidenta Donalda Trumpa - včetně podpory Putinova tvrzení, že Rusko nezasahovalo do loňských voleb v USA - apelují na pragmatismus, konstatuje editorial serveru Washington Post. Vlivný deník v něm kritizuje, že nedávné americko-ruské dohody o Sýrii vládají přílišnou důvěru ve vládce Kremlu.

Přidejte svůj názor 15 komentářů

Ruské bojové letectvo v Sýrii

Teorie a praxe

"Mít dobré vztahy s Ruskem je dobrá věc, ne špatná věc," cituje editorial Trumpův vzkaz na Twitteru, podle něhož by Moskva mohla výrazně pomoci s problémy, jakými jsou Severní Korea, Sýrie, Ukrajina a terorismus. To je pravda, avšak pouze v teoretické rovině, varuje washingtonský deník. Za problém označuje Putinovo soustavné porušování dohod, které se Spojenými státy a jejich spojenci uzavřel.

Ruský prezident sice slibuje spolupráci, v praxi se však snaží blokovat americké cíle a demoralizovat a rozdělovat západní demokracie, uvádí prestižní server. Doplňuje, že americký ministr zahraničí Rex Tillerson, který Putina dobře zná, by si měl tuto podvojnost uvědomovat, ale místo toho zapáleně usiluje o dohody s Kremlem.

V sobotu tak americké ministerstvo zahraničí oznámilo novou dohodu s Moskvou ohledně Sýrie, která zavazuje Rusko spolupracovat na stažení íránských vojáků ze země a mírovém procesu pod patronací OSN, jehož cílem jsou volby nové vlády, na něž by dohlíželo mezinárodní společenství, poukazuje Washington Post. Připouští, že podobně jako v případě mnoha dohod, které s Ruskem ohledně Sýrie uzavřel Tillersonův předchůdce John Kerry, zní ta současná až podezřele dobře a pravděpodobně nebude nenaplněna, obdobně jako předchozí ujednání.

Smlouva vychází s dohody o deeskalačních zónách na jihozápadě Sýrie, kterou v červenci uzavřely USA, Jordánsko a Rusko, vysvětluje vlivný deník. Přiznává, že opatření umožnilo omezit krveprolití mezi jednotkami loajálními syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi a povstalci kontrolujícími rozsáhlá území na syrských hranicích s Jordánskem a Izraelem.

Aktuální dohoda pak volá po "redukci a definitivním odchodu zahraničních sil a zahraničních bojovníků z oblasti", konstatuje editorial. Dodává, že toto se týká libanonských bojovníků Hizballáhu, íránských jednotek a ši'ítských milicí, které tam Teherán dopravil z Iráku a Afghánistánu.  

Izraelský faktor

S novou dohodou není spokojen Izrael, který protestoval i proti původnímu příměří, poukazuje Washington Post. Odkazuje na vyjádření představitelů židovského státu, podle nichž se sice Hizballáh a další íránské síly mají stáhnout od citlivé hranice na Golanských výšinách, ale v některých oblastech na pouhé tři míle od izraelských pozic, navíc pro jejich definitivní odchod ze Sýrie není v dohodě nastíněn časový rozpis.

V pondělí tak izraelský premiér Benjamin Netanjahu dal najevo, že jeho země se dohodou nehodlá vázat a bude pokračovat ve vlastních operacích, které dosud čítaly ve více než stovku útoků na cíle spojené s Hizballáhem a Íránem, připomíná vlivný server. Dodává, že když byli američtí představitelé na tiskové konferenci dotázáni na způsob, jakým má Rusko přimět Írán ke stažení vojsk ze Sýrie a přesvědčit Asada k uspořádání spravedlivých voleb, dokázali pouze dokola odkazovat na text dohody.

"Šlo o nechtěnou ozvěnu Kerryho, který neúnavně argumentoval, že ruské závazky ohledně Sýrie je třeba testovat," píše washingtonský deník. Připomíná, že pokud Rusko tyto závazky porušilo, Kerry trval na tom, aby Moskva dostala další šanci. Tillerson a celá Trumpova administrativa stojí podle editorialu na prahu stejného kruhu.

Američtí představitelé tvrdí, že mají jisté páky v podobě podmiňování zahájení pomoci s rekonstrukcí Sýrie ze strany Západu a spojeneckých arabských zemí postupem v mírovém procesu pod dohledem OSN, uvádí Washington Post. Konstatuje, že Putin si také musí uvědomovat riziko, že pokud se mu nepodaří zamezit posílení íránských pozic v Sýrii, může potenciálně vypuknout ničivá válka mezi Izraelem a íránskými spojenci.

Ministr Tillerson by se tak podle prestižního serveru měl vyhnout hloupé chybě, kterou činí prezident Trump. Ten předpokládá, že pokud Putin nabízí nepravděpodobné záruky, myslí je skutečně vážně, uzavírá Washington Post.

Vstupte do diskuze (15)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turecký soud zamítl další odvolání amerického pastora. Bude Trump vyvádět?

15.08.2018 11:57 Ankara - Turecký soud dnes znovu odmítl propustit z domácího vězení amerického pastora Andrewa…

Izrael znovu otevřel klíčový přechod do Pásma Gazy, násilnosti utichly

15.08.2018 10:04 Jeruzalém - Izrael po třech dnech, které se obešly bez násilí, znovu otevřel hraniční přechod Kerem…

Turecký soud nařídil ukončit vazbu dvou řeckých vojáků, kteří nelegálně…

14.08.2018 20:58 Istanbul - Turecký soud dnes nařídil propustit dvojici vojáků z Řecka. Muži jsou podezřelí ze…

Dřevěné rakve s obrázky dětí: V Jemenu pohřbili oběti čtvrtečního náletu

13.08.2018 19:52 Saná - Do metropole severojemenské provincie Saada se dnes sjely tisíce lidí. Důvodem byl pohřeb 51…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama