Vražedný seznam. IS odhalil, které své útoky považuje za své nejúspěšnější

Rakka - Ačkoliv se IS v Sýrii a Iráku hroutí, teroristická skupina se nehodlá vzdát svého roky budovaného postavení jako nejnebezpečnější hrozby dneška. Ve čtvrtek IS vydal v posledním čísle svého týdeníku Al-Naba seznam útoků v zahraničí v průběhu islámského kalendářního roku 1438, který trval od 3. října 2016 do 21. září 2017. IS zvláště vyzdvihl ty, které dle něj byly nejvíce úspěšné.

Přidejte svůj názor

Terorismus, ilustrační foto

V seznamu jsou zahrnuty pouze „oficiálně schválené operace". Teroristická skupina v uvedeném časovém období uspořádala 38 takovýchto operací, provedených celkově 60 džihádisty v 19 zemí a to v Austrálii, Bangladéši, Belgii, Egypt, Francii, Německu, Indonésii, Íránu, Itálii, Jordánsku, Keňe, Palestinu, Rusku, Španělsku, Švédsku, Tunisku, Turecku, Velké Británii a USA.

Článek v týdeníků dále specifikoval, že 24% těchto útoků bylo spojeno s bombami a granáty, 21% sestávalo z bodnutí nožem, 19% se týkalo střelných zbraní, 18% byly sebevražedné atentáty, 13% mělo podobou útoku vozidlem a 5% bylo uskutečněno žháři. Mimo tyto statistiky skupina jmenovala 5 útoků, jež považovala za své nejpodařenější operace.

Seznam není žádným velkým překvapením, protože se jedná o útoky, o kterých média nejvíce psala. Velkou pozornost vzbudil silvestrovský útok spáchaný v istanbulském nočním klubu Reina, jenž spáchal Uzbek Abdulgadir Mašaripov. Podle IS měl jeho čin za následek 150 mrtvých a zraněných, podle oficiálních statistik zemřelo 39 lidí a více 70 lidí bylo zraněno.

IS se též raduje ze smrti a zranění 100 „křižáků“,tj. osob, jenž navštívili koncert Ariany Grande v Manchesteru. Bombový útok zde vyústil v smrt 22 lidí a zranění stovky dalších. V podobném duchu oslavuje IS též koordinovaný, velký masakr v Barceloně, jenž měl za následek smrt „150 křižáků a Židů“. IS opětovně nadsadil počet mrtvých. Skupinový útok stál život asi 16 lidí a zranil 150.

Kromě křižáků IS nenávidí „polyteisty“, kam řadí jak křesťany, tak šiíty. IS vyzdvihl dvojí střelbu u íránského parlamentu a mauzolea zakladatele Islámské republiky, „odpadlického tyrana“ ájatolláha Rúholláha Chomejního. Útoky nepřežilo 12 lidí. Větší počet mrtvých způsobily bombové útoky na dva kostely koptské církve v Egyptě na Květnou neděli. „Dva mučedníci“ jak IS pojmenoval teroristy, zabili 29 lidí ve městě Tanta a 16 lidí v Alexandrii.

IS zároveň vyzval k pokračování útoků. Pokud IS přežije do konce roku 1439, mohly by se v seznamu objevit dva americké incidenty a sice nedávný newyorský útok, jenž stál život 8 lidí a zvláště největší masovou střelbu v moderní historii USA, spáchanou tajemným Stephenem Paddockem v Las Vegas, jenž vedla k smrti 58 osob a zranění stovky dalších. IS se k útoku přihlásil a tvrdí, že inspiroval Paddocka, ačkoliv se zatím neobjevily žádné důkazy, které by jeho slova potvrzovaly.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V jižním Iráku demonstrovaly tisíce lidí, nejméně jeden mrtvý

20.07.2018 19:38 Bagdád - Tisíce Iráčanů dnes demonstrovaly v jihoiráckých městech a Bagdádu proti chybějícím…

V boji mezi Hamásem a izraelskými vojáky zemřeli tři Palestinci

20.07.2018 18:23 Jeruzalém/Gaza - Tři Palestinci dnes v Pásmu Gazy přišli o život v boji mezi izraelskými vojáky a…

Syrští rebelové začali opouštět oblast na hranici s Izraelem

20.07.2018 18:09 Damašek - Syrští rebelové dnes na základě dohody o evakuaci začali opouštět hranici s Golanskými…

Turisté zažívají peklo. V oblíbené destinaci Čechů skončily v nemocnici…

20.07.2018 17:17 Aktualizováno Ankara - Známé turecké letovisko Alanya zasáhla pohroma. Desítky lidí se v jednom z hotelů…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama