Co chystají Trump s Putinem v Sýrii? Expert prozradil víc

NÁZOR - Neformální schůzka prezidentů Donalda Trumpa a Vladimira Putina u příležitosti nedávného summitu APEC ve Vietnamu přinesla jeden konkrétní výsledek, společné americko-ruské prohlášení k Sýrii z 11. listopadu, připomíná expert na mezinárodní vztahy Nikolas Gvosdev. Analytik z Foreign Policy Research Institute v komentáři pro server Moscow Times pokládá otázku, co vlastně diplomatické úsilí obou zemí, které podle oficiálních stanovisek vzbuzuje optimismus, přináší doopravdy.

Přidejte svůj názor 33 komentářů

Vladimír Putin a Donald Trump

Otázky zůstávají

"Jde o slibný krok kupředu k 'záchraně ohromného množství životů', jak sdělil Trump reportérům na palubě Air Force One? Přináší toto stanovisko funkční cestovní mapu pro efektivní americko-ruskou spolupráci a koordinaci?" ptá se odborník. Další otázka podle něj zní, zda je prohlášení skutečně natolik jasné, "že nevyžaduje komentář" a neumožňuje různý výklad, jak tvrdí Putinův mluvčí.

Poslední stanovisko je dalším na dlouhém seznamu těch, které byly vychvalovány jako přelom v úsilí ukončit boje v Sýrii, ale zůstává otázkou, zda tentokrát skutečně změní stav věcí, píše Gvosdev. Poukazuje, že prohlášení z Danangu staví na předchozích dílčích krocích, které Rusko a USA již podnikly, například vzniku deeskalačních zón či vyhlašování omezených příměří k uklidnění bojů.

Jde také o pokračování snah, které mají zajistit, že Spojenými státy a Ruskem podporované síly se nestřetnou v přímých bojích, uvádí analytik. Stejně tak vidí návaznost na dohodu s Jordánskem o stabilizaci jižní Sýrie a udržení křehkého příměří mezi protirežimními a provládními silami a prohloubení ostentativní podpory totálního zničení Islámského státu (IS) a zahájení politického procesu poválečného urovnání.

"Stejně jako dohody o Sýrii dosažené během posledního roku Obamovy administrativy však toto poslední prohlášení umožňuje různé interpretace," deklaruje odborník. Soudí, že obě strany nadále záměrně používají vágní jazyk a nejasné pojmy, aby mírnily stále existující podstatné rozpory v pohledech Washingtonu a Moskvy na syrskou budoucnost.

Zatímco obě strany souhlasí s potřebou boje proti IS, Moskva definuje mnohem obsáhleji, kdo představuje "spojence" této organizace, aby mezi ně mohla zařadit i některé skupiny, které Washington vidí jako legitimní opozici vůči Asadovu režimu, konstatuje Gvosdev. Dodává, že zatímco Rusko nechává otevřenou možnost, že Asad bude znovu zvolen prezidentem poválečné Sýrie, pro Spojené státy je Asadovo vítězství ve skutečně svobodných volbách nepředstavitelné.   

Optimismus není na místě

Obě strany se také shodují v tom, že ze Sýrie by měli odejít zahraniční bojovníci, ale není jasné, zda na žádost vlády v Damašku budou moci zůstat íránské jednotky Quds z Revolučních gard či bojovníci Hizballáhu, připomíná analytik. Doplňuje, že stanovisko také nikterak nezmiňuje "konferenci o národním dialogu v Sýrii", kterou Moskva odložila na příští měsíc a které představuje snahu Kremlu a jeho partnerů na Blízkém východě definovat "přijatelné" syrské politické síly, jež by se mohly být přizvány k nějaké formě dohody o sdílení moci.   

"Zároveň někteří z těch, kteří nebudou přizváni, či se chystané konference v Soči nezúčastní, představují přesně ty politické síly, u nichž Spojené státy doufají, že budou hrát v poválečné Sýrii vůdčí roli," zdůrazňuje Gvosdev. Podotýká, že ačkoliv Trump může být připraven přijmout ruskou pomocnou roli ve vytyčování budoucnosti Sýrie, pro svůj postoj nemá v USA téměř žádnou politickou podporu, ať již ve svém bezpečnostním týmu či v Kongresu.

Asadův odchod od moci zůstává deklarovaným americkým cílem, byť Trumpova administrativa je pružnější než ta předešlá Baracka Obamy, především ve způsobu naplňování svých vizí, uvádí expert. Domnívá se, že omezení ba dokonce odstranění ruského vlivu na Blízkém východě představuje dva hlavní principy pro formulování americké zahraniční politiky.

Spojené státy tak nebudou pasivně podepisovat rozhodnutí o Sýrii, která vzejdou především z trojstranného rusko-íránsko-tureckého dialogu, zatímco Rusko se zase nehodlá vzdát zisků pro Asadův režim, kterých na syrském bojišti dosáhlo jeho letectvo, konstatuje Gvosdev. Prohlášení z Danangu považuje přesto důležité, protože za klíčový úkol vytyčuje zamezení jakémukoliv střetu Moskvy s Washingtonem v Sýrii.

Prohlášení vysílá jasnou zprávu vojenskému velení obou zemí, aby podnikla kroky nezbytné k vyhnutí se veškerým incidentům, vysvětluje analytik. Dodává, že on sám však nesdílí optimismus těch, kdo tvrdí, že americko-ruské prohlášení znamená bezprostřední změnu trajektorie vztahů mezi Moskvou a Washingtonem.

Vstupte do diskuze (33)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V íránském Kurdistánu zahynulo při přestřelce deset lidí

21.07.2018 13:11 Teherán - U hranice s Irákem na severozápadě Íránu útočníci v noci zastřelili deset členů íránských…

Hamás se prý dohodl na obnovení příměří s Izraelem

21.07.2018 09:38 Gaza - Radikální palestinské hnutí Hamás se dohodlo na novém příměří s Izraelem, které má obnovit…

V jižním Iráku demonstrovaly tisíce lidí, nejméně jeden mrtvý

20.07.2018 19:38 Bagdád - Tisíce Iráčanů dnes demonstrovaly v jihoiráckých městech a Bagdádu proti chybějícím…

V boji mezi Hamásem a izraelskými vojáky zemřeli tři Palestinci

20.07.2018 18:23 Jeruzalém/Gaza - Tři Palestinci dnes v Pásmu Gazy přišli o život v boji mezi izraelskými vojáky a…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama