Soud v Haagu by mohl vyšetřovat válečné zločiny v Afghánistánu, USA protestují

Haag - Prokurátorka Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu dnes požádala soudce, aby povolili zahájit vyšetřování zločinů údajně spáchaných v Afghánistánu americkou armádou, pracovníky Ústřední zpravodajské služby (CIA), afghánskou armádou a hnutím Tálibán. Pro rozhodnutí ohledně dnešní žádosti není stanovena žádná lhůta. Oběti mohou své podněty v souvislosti s možným vyšetřováním odpovědným soudcům podávat do konce ledna.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Afghanistán

Prokurátorka Fatou Bensoudaová tak vůbec poprvé učinila kroky namířené proti Washingtonu. Přestože Spojené státy nejsou členy ICC, mezinárodní tribunál může soudit jejich občany za zločiny spáchané na území členských zemí.

Bensoudaová uvádí, že na základě dostupných informací je na místě věřit obviněním vůči americkým vojákům a agentům CIA. Konkrétně se jedná o "případy mučení, krutého zacházení, pošlapání osobní důstojnosti, znásilnění a sexuálního násilí páchaného na osobách držených v souvislosti s konfliktem v Afghánistánu a v jiných oblastech, zejména v letech 2003 a 2004".

Americká diplomacie se zapojením haagského soudu v Afghánistánu nesouhlasí a žádost prokurátorky prý přezkoumá. "Naše stanovisko je jasné: vyšetřování ICC s ohledem na členy americké mise by bylo zcela neopodstatněné a neoprávněné," uvedlo ministerstvo zahraničí.

Prokurátorka chce kromě prohřešků USA prozkoumat také možné zločiny proti lidskosti ze strany Tálibánu a jeho spojenců, které jsou "součástí rozsáhlé a systematické kampaně zastrašování, cíleného zabíjení a únosů civilistů". Afghánské síly podezírá ze obdobných praktik vůči zajatcům jako ty americké.

Vstupte do diskuze (12)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V íránském Kurdistánu zahynulo při přestřelce deset lidí

21.07.2018 13:11 Teherán - U hranice s Irákem na severozápadě Íránu útočníci v noci zastřelili deset členů íránských…

Hamás se prý dohodl na obnovení příměří s Izraelem

21.07.2018 09:38 Gaza - Radikální palestinské hnutí Hamás se dohodlo na novém příměří s Izraelem, které má obnovit…

V jižním Iráku demonstrovaly tisíce lidí, nejméně jeden mrtvý

20.07.2018 19:38 Bagdád - Tisíce Iráčanů dnes demonstrovaly v jihoiráckých městech a Bagdádu proti chybějícím…

V boji mezi Hamásem a izraelskými vojáky zemřeli tři Palestinci

20.07.2018 18:23 Jeruzalém/Gaza - Tři Palestinci dnes v Pásmu Gazy přišli o život v boji mezi izraelskými vojáky a…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama