Rusko nevylučuje přesun své ambasády do západního Jeruzaléma

Jeruzalém/Moskva - Ruský velvyslanec v Izraeli Alexandr Šein dnes reagoval na středeční oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa, který uznal Jeruzalém za hlavní město Izraele. Prohlásil, že Rusko považuje západní Jeruzalém za hlavní město Izraele a Rusko by tam mohlo za určitých podmínek přesunout své velvyslanectví.

Přidejte svůj názor

Izrael, Jeruzalém

Moskva podle Šeinova prohlášení považuje západní Jeruzalém za izraelskou metropoli a je prý možné, že tam Rusko z Tel Avivu přestěhuje své velvyslanectví, jakmile bude dosaženo mírové dohody mezi Izraelem a Palestinci.

Trump ve svém prohlášení nespecifikoval žádnou část Jeruzaléma. Izrael východní čtvrti v roce 1967 obsadil a později připojil k západním. Město v roce 1980 označil za svou nedělitelnou metropoli, ale svět to nepovažuje za legální. Většina zemí má svá velvyslanectví v Tel Avivu.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Pesov řekl, že americké rozhodnutí povede k rozkolu světového společenství. "Skutečně to vyvolává znepokojení, jak velké napětí vzniklo v regionu po prohlášení amerického prezidenta Trumpa. Soudíme, že toto rozhodnutí nyní přinejmenším nepřispívá k žádnému pokroku směrem k blízkovýchodnímu urovnání. Naopak, podle našeho názoru povede k rozkolu mezinárodního společenství," sdělil Peskov.

Prezident Vladimir Putin chce o tomto tématu hovořit telefonicky s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Náměstek ministra zahraničí Gennadij Gatilov řekl, že Rusko hodlá Trumpa kritizovat za oznámení o Jeruzalému v Radě bezpečnosti OSN. Rada by měla na toto téma jednat v pátek. Ruské ministerstvo zahraničí se domnívá, že Trumpovo rozhodnutí může zhoršit stav izraelsko-palestinského konfliktu.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V jižním Iráku demonstrovaly tisíce lidí, nejméně jeden mrtvý

20.07.2018 19:38 Bagdád - Tisíce Iráčanů dnes demonstrovaly v jihoiráckých městech a Bagdádu proti chybějícím…

V boji mezi Hamásem a izraelskými vojáky zemřeli tři Palestinci

20.07.2018 18:23 Jeruzalém/Gaza - Tři Palestinci dnes v Pásmu Gazy přišli o život v boji mezi izraelskými vojáky a…

Syrští rebelové začali opouštět oblast na hranici s Izraelem

20.07.2018 18:09 Damašek - Syrští rebelové dnes na základě dohody o evakuaci začali opouštět hranici s Golanskými…

Turisté zažívají peklo. V oblíbené destinaci Čechů skončily v nemocnici…

20.07.2018 17:17 Aktualizováno Ankara - Známé turecké letovisko Alanya zasáhla pohroma. Desítky lidí se v jednom z hotelů…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama