Biblické proroctví a střet civilizací? Situace na Blízkém východě je prý fatální

NÁZOR - Před třiceti lety, poté, co izraelský armádní kamion naboural do civilního vozu a zabil čtyři Palestince, začala v uprchlickém táboře v Gaze první intifáda, připomíná editorial serveru The Guardian. Liberální britský server podotýká, že povstání se tehdy šířilo jako požár celých šest let.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Izrael, Jeruzalém

Hněv může trvat roky

Podle známého deníku šlo o vyjádření veřejné frustrace z 20 let okupace, které naprosto překvapilo izraelské i tehdy v tuniském exilu působící palestinské vedení. "Tento týden Donald Trump najel kamionem do nejcitlivější palestinské rány - statutu Jeruzaléma," varuje editorial. Dodává, že byly vyhlášeny dny hněvu, ale tento hněv může trvat roky.

Rozhodnutí amerického prezidenta uznat Jeruzalém jako hlavní město Izraele a přemístit tam ambasádu USA je provokativní a nebezpečný krok, soudí britský server. Obává se, že znepřátelí arabské spojence Západu, rozpoutá vlnu protestů na Blízkém východě a bude mít vážné, ne-li fatální důsledky pro izraelskou-arabský mírový proces.

Namísto pochopení rizik, Trump hovoří o akceptaci reality, jelikož Jeruzalém je dle jeho slov sídlem izraelského parlamentu a nejvyššího soudu, poukazuje The Guardian. Konstatuje, že jde jen o kouřovou clonu a americký prezident realizuje nátlakovou diplomacii vytvářející novou situaci.

"Stejně jako otázka uprchlíků, (izraelských) osad a hranic je statut Jeruzaléma - svatého pro tři náboženství - otevřenou záležitostí," píše renomovaný server. Zdůrazňuje, že Izrael ani žádný jiný mezinárodně uznaný stát nemá suverenitu nad městem a když Izrael v 80. letech prohlásil celý Jeruzalém svou metropolí, odsoudila to Rada bezpečnosti OSN.

Žádná země tak nemá v Jeruzalémě svou ambasádu a bylo by lepší, aby to tak zůstalo a nastartovaly se smysluplné mírové rozhovory o řešení na bázi dvou států, uvádí britský deník. Podotýká, že nový Trumpův postoj psychologicky ničí pocit Palestinců, že izraelská okupace je dočasná fáze, po níž bude následovat mírová dohoda, což zároveň podrývá americkou pozici coby upřímného prostředníka mezi Izraelci a Palestinci.  

Jednostrannou nabídkou přesunu americké ambasády se z Trumpa stává pokerový hráč, který pokládá, než se otočí karty, kritizuje editorial. Podotýká, že Izrael nenabídl nic, tudíž nejde o umění dohody. Trump sice říká, že Palestinci mají šanci získat vlastní americkou ambasádu, ale nikoliv nyní, což může znamenat že nikdy, uvádí The Guardian. Připomíná, že Trumpovým blízkovýchodním vyslancem je jeho zeť Jared Kushner, který stěží představuje nestranného prostředníka, jelikož byl usvědčen ze snahy zakrýt svou roli ve financování nelegálních izraelských osad.

Zištné motivy    

Trump se chvástá, že je zprostředkovatelem schopným uzavřít dohody, které nikdo jiný nezvládne, ale vypadá spíše jako podfukář slibující nesplnitelné, jelikož nemá v plánu svým slibům dostát, varuje liberální server. Deklaruje, že Trump si tímto pouze upevní podporu mezi křesťanskou americkou pravicí, která považuje izraelskou kontrolu Jeruzaléma za naplnění biblického proroctví a známku nevyhnutelného střetu civilizací.   

"Existují zištnější motivy: Izrael vede nejpravicovější vláda v historii podporovaná náboženskou pravicí," připomíná The Guardian. Konstatuje, že izraelský premiér, podobně jako Trump, se nachází v centru trestního vyšetřování, a tak oba potřebují upevnit svou podporu, jelikož jejich spolupracovníci čelí stíhání a vězení.

Americký prezident se nezajímá o problémy zaostalých národů a v politice hraje pouze na sebe, nešetří kritikou známý deník. Tvrdí, že svým zasahováním do amerického zahraničněpolitického establishmentu a zatahováním USA do globální izolace zanechává největší stopu svého prezidentství a žene pod gilotinu geopolitiku 21. století v celé její komplexnosti, když preferuje nastolování řádu silou, na úrok spravedlnosti.

Pokud má naplnit sliby své kampaně a zabít šance na obnovu mírového procesu mezi Izraelem a Palestinci, Trump tak učiní, alespoň dokud se bude moct bít v prsa a sklízet chválu, nebere si servítky liberální server. Zdůrazňuje, že Trumpovo narcistické velikášství umožňuje arogance jiných, například pošetilost amerického Kongresu, který před dvěma dekádami přijal rezoluci vyzývající k přesunu ambasády USA do Jeruzaléma v přesvědčení, že tento bluf žádný prezident nevezme vážně.

Trump nyní zdiskreditoval schopnost těchto politiků realizovat rozumná opatření, přičemž podle britského deníku se v podobně hloupé pozici ocitl i saúdskoarabský korunní princ, jehož návrhům na teritoriálně fragmentovaný palestinský stát bez Jeruzaléma, které měli odvést pozornost od dění v Libanonu a Jemenu, se Arabové vysmáli.

"Rada bezpečnosti OSN  si nedokáže poradit s darebáckými státy. S americkým vetem bude těžké sankcionovat Trumpa," připouští The Guardian. Deklaruje, že Palestinci mají oprávněný důvod cítit, že jejich nároky jsou ignorovány a Trump nedělá dobře, když tento pocit podporuje.

Vstupte do diskuze (11)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izrael znovu otevřel klíčový přechod do Pásma Gazy, násilnosti utichly

15.08.2018 18:54 Aktualizováno Jeruzalém - Izrael po třech dnech, které se obešly bez násilí, znovu otevřel hraniční přechod Kerem…

Erdogan telefonoval Merkelové, v září by měl přijet do Berlína

15.08.2018 17:19 Berlín/Ankara - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes telefonicky hovořil s kancléřkou…

Oni mají dolary, my máme Boha, hřímá Erdogan. Jenže ten má menší hodnotu…

15.08.2018 15:41 Ankara - Turecko se nachází v svízelné ekonomické situaci. Lira silně padá a turecké odpovědné…

Turecký soud zamítl další odvolání amerického pastora. Bude Trump vyvádět?

15.08.2018 11:57 Ankara - Turecký soud dnes znovu odmítl propustit z domácího vězení amerického pastora Andrewa…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama