Izraelská stíhačka zaútočila na Pásmo Gazy, Abbás odvolal schůzku s Pencem

Jeruzalém/Gaza - Radikální Palestinci vypálili na Izrael nejméně tři rakety. Následovala odveta židovského státu. Při dnešním náletu na Pásmo Gazy přišli o život dva členové ozbrojeného křídla tamního Hamásu. Proti USA ostře vystoupila palestinská samospráva Mahmúda Abbáse.

Přidejte svůj názor 20 komentářů

Dvě F-15I Ra'am izraelských vzdušných sil (Israel Defense Forces)

Radikálové vypálili rakety v pátek, kdy se odehrály v muslimském světě masové protiamerické a protiizraelské protesty. Na palestinských územích při nich zemřel jeden člověk a stovky lidí byly zraněny. Protesty vyvolalo rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa uznat Jeruzalém za hlavní město Izraele.

Izraelská armáda dnešní útok potvrdila. Letadlo zaútočilo na čtyři "objekty teroristického Hamásu - na dvě dílny na výrobu zbraní, na zbrojní skladiště a vojenský komplex". Hamás potvrdil smrt dvou svých členů.

Izraelci bombardovali Pásmo Gazy také v pátek. Zranění utrpělo 14 lidí, mezi nimiž byly i děti a ženy.

Protesty proti Trumpovu kroku dnes pokračovaly ve východním Jeruzalémě a v Betlémě, ale jejich účastníky rozehnali izraelští policisté na koních. Policejní mluvčí Mickey Rosenfeld řekl, že nikdo nebyl zraněn.

Vůdce Hamásu Ismáíl Haníja prohlásil, že ten, kdo si myslí, že reakce Palestinců na Trumpovo rozhodnutí skončí protesty, se mýlí. Hamás už dříve vyzval k zahájení třetího protiizraelského povstání - intifádě. K pátečním protestům řekl, že "davy Palestinců bez jakékoli pochybnosti dokazují, že Jeruzalém je sídlem všech svobodných lidí světa". "Trump ani nikdo jiný nemůže nic změnit na historické a geografické pravdě ani na tom, čím je toto posvátné město," řekl Haníja. Dodal, že zástupci Hamásu se ve čtvrtek sejdou s delegací konkurenčního Fatahu, aby se dohodli na společném postupu v reakci na krok USA.

Ke kritikům Trumpova rozhodnutí se dnes připojila vláda Spojených arabských emirátů. Podle státního ministra pro zahraniční záležitosti Anvara Karkáše je uznání Jeruzaléma darem pro radikály. Úřad Abbáse dnes potvrdil, že se Abbás nesejde s americkým viceprezidentem Mikem Pencem při jeho nadcházející návštěvě. Pence přijede do Izraele 17. prosince a s Abbásem se chtěl podle původních informací sejít 19. prosince. "Jednání viceprezidenta v Palestině se konat nebude," řekl dnes Abbásův poradce Madždí Chálidí.

Vstupte do diskuze (20)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Případ, který šokoval turecké politiky: Štěněti někdo zaživa usekal nohy a…

19.06.2018 10:33 Ankara - Turecká média, veřejnost i politická reprezentace jsou v šoku z případu týrání…

Dolet 2000 km stačí na zničení nepřítele. Írán nebude vyvíjet nové rakety,…

19.06.2018 10:08 Teherán - Velitel íránských revolučních gard Mohammad Alí Džafarí prohlásil, že Teherán neplánuje…

Začala bitva o letiště v přístavu Hudajdá, arabská koalice shazuje bomby

19.06.2018 09:01 Saná - Dobytí přístavu Hudajdá by bylo pro koalici v čele se Saúdskou Arábií zásadním vítězstvím,…

Útok na libyjský ropný terminál zničil statisíce barelů ropy

18.06.2018 19:17 Tripolis - Požár libyjského ropného terminálu Rás Lanúf, který propukl v důsledku útoku ozbrojených…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama