Putin vyhrál nad Západem? Omyl. Geopolitické hry ještě neskončily

NÁZOR - Vladimir Putin se tento týden vydal na vítězné kolo po Sýrii a Blízkém východě s cílem dát na odiv svou schopnost převýšit v regionu Spojené státy, konstatuje editorial serveru The Guardian. Renomovaný deník v něm připomíná, že během překvapivé návštěvy ruské letecké základny na syrském pobřeží se demonstrativně objal se syrským prezidentem Bašárem Asadem, jehož moc byla chráněna právě ruskou vojenskou intervencí.

Přidejte svůj názor 40 komentářů

Bojová letka RF v Sýrii

Velká skepse

"Přátelé, vlast vás očekává. Vracíte se domů s vítězstvím," cituje editorial Putinovo provolání k shromážděným ruským vojákům. Dodává, že ve východní Ghútě, povstalci drženém předměstí Damašku, kde Rusko letos vyhlásilo příměří, mezitím strádají děti hlady, jelikož navzdory dohodě o deeskalaci syrské vládní síly podporované Íránem a Ruskem oblast nadále obléhají a snaží se dosáhnout rozhodujícího vítězství.    

Tyto dvě situace podle liberálního deníku dobře vypovídají o ruském kalkulu a realitě, která díky němu v Sýrii zavládla. "To, že ruský prezident nyní oznámil podstatné stažení vojsk musí být přijato s velkou skepsí," deklaruje The Guardian. Podotýká, že podobné přísliby padly již dříve a zůstaly nenaplněny, navíc v úterý mluvčí Kremlu oznámil, že Rusko v Sýrii ponechá nezanedbatelné množství vojáků k boji s "teroristy", přičemž ruská definice tohoto pojmu je podobná té Asadově a v praxi znamená politickou opozici.

Putin ochotně mluví o vítězství, jelikož oznámil, že bude příští rok opět kandidovat na prezidenta a pokud přiveze domů nějaké ruské vojáky, kteří údajně slouží po boku tisíců na Kreml napojených soukromých kontraktorů, může to jeho politickým vyhlídkám prospět, soudí prestižní server. Dodává, že počty ruských obětí v Sýrii jsou pečlivě utajovány, stejně jako finanční náklady operace, ale z geopolitického hlediska byla Putinova válka v Sýrii pro Kreml ziskovou investicí.

Ruský prezident zužitkoval západní strategický chaos a americkou neochotu zabřednout hlouběji do konfliktu, která předcházela nástupu prchlivého DonaldaTrumpa, konstatuje renomovaný deník. Připomíná, že ze Sýrie Putin odcestoval do Káhiry, kde se setkal se svým egyptským protějškem Abd Fatáhem as-Sísím, čímž demonstroval obnovený ruský vliv v zemi, která od 70. let udržovala těsné vztahy s USA, přičemž se hovoří o možném využívání egyptských základem ruskými vojenskými letadly.

Rusko nese zodpovědnost za krveprolití

"Není vůbec malou ironií, že Putin ohlásil vítězství nad Islámským státem - vychloubání se stěží zakrývá skutečnost, že jeho síly se zaměřily mnohem více na boj s protiasadovskou opozicí než na džihádistické povstalce," kritizuje The Guardian. Deklaruje, že dobytí Rakky není ruskou zásluhou, ale výsledkem kurdsko-arabské pozemní ofenzivy podporované nálety Spojenými státy vedené koalice.

Nic z toho Rusku nebrání dostat se do diplomatické výhody, uvádí editorial. Poukazuje, že změnou poměru sil a vyšachováním Západu prostřednictvím vyslání vojsk do Sýrie v roce 2015 Putin získal páky, ale zůstává jinou otázkou, zda nyní dokáže prosadit mírový plán. Existují totiž náznaky, že ruský prezident preferuje upozadit, ne-li rovnou obstruovat ženevská jednání v OSN, varuje britský deník. Dodává, že výhodou těchto debat je jejich konání v naději na mír, namísto konkrétních očekávání.

Putin, společně s Íránem a Tureckem, nicméně zkoumá jiné možnosti, domnívá se The Guardian. Připomíná, že jde o složité partnery a Íránem ovládané jednotky zřejmě v Sýrii získávají větší dominanci, než Putin původně očekával, navíc bude potřeba zdrojů OSN až - pokud vůbec - přijde na obnovu Sýrie.

"Geopolitické mocenské hry v Sýrii neskončily, stejně jako boje," deklaruje prestižní server. Zdůrazňuje, že podle OSN potřebuje ve východní Ghútě urgentní lékařskou evakuaci 137 dětí včetně kojenců, avšak podporou diktátora, který nechává hladovět a masakruje vlastní obyvatelstvo, Putin získává nejen kontrolu nad syrskými vojenskými základnami, ale nepochybně také nad zkázou v zemi. Rusko se vrátilo na Blízký východ, ale stejně tak ukázalo svou spoluzodpovědnost za tamní krveprolití, uzavírá liberální deník.

Vstupte do diskuze (40)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Írán žene USA před Mezinárodní soudní dvůr, prý porušily smlouvu z roku…

17.07.2018 20:53 Teherán/Haag - Írán podal u Mezinárodního soudního dvora (ICJ) žalobu na Spojené státy.…

Syrští rebelové souhlasí s evakuací dvou vesnic, Asad na oplátku propustí…

17.07.2018 19:39 Damašek - Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) dnes oznámila, že obyvatelé posledních dvou…

Turecko ruší výjimečný stav, chystá ale přísný protiteroristický zákon

17.07.2018 17:59 Ankara - Výjimečný stav, který byl v Turecku vyhlášen v červenci 2016, bude odvolán v tomto týdnu.…

Protesty na jihu Iráku se vyhrocují, policie obušky rozehnala demonstraci

17.07.2018 10:22 Bagdád - V jihoiráckých městech již dva týdny probíhají rozsáhlé protesty kvůli chybějícím službám…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama