Palestinci kritizují reakci velvyslance USA na vraždu Izraelce

Jeruzalém/Ramalláh – Americký velvyslanec v Izraeli se stal terčem kritiky ze strany palestinské vlády. Důvodem jsou výroky o úterním útoku, při němž na Západním břehu Jordánu střelci zabili izraelského osadníka.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ulice Tel Avivu

Velvyslanec David Friedman dnes na twitteru napsal, že palestinský Hamás vrahy chválí a samospráva posílá peníze útočníkům. Izraelský premiér Benjamin Netanajhu Friedmanovu reakci ocenil. „Chci americkému velvyslanci Friedmanovi pogratulovat, protože to, co tweetoval, je holá a přímočará pravda. Sdělil důležitou věc - Abbásova vláda podporuje vrahy, kteří zabili otce šesti dětí," řekl Netanjahu na adresu palestinského vedení, v jehož čele stojí Mahmúd Abbás.

Pětatřicetiletého Izraelce v úterý z auta zastřelili útočníci, kteří zatím nebyli dopadeni. „Palestinští teroristé chladnokrevně zastřelili Izraelce, otce šesti dětí. Hamás pěje chválu na vrahy a zákony palestinské samosprávy umožní finančně pomoci útočníkům. Není už třeba pátrat po tom, proč zde nevládne mír," napsal americký diplomat.

Útok ocenilo vojenské křídlo Hamásu. Izraelské ministerstvo obrany zveřejnilo statistiku, podle níž palestinská samospráva loni zaplatila rodinám uvězněných palestinských útočníků 1,2 miliardy šekelů (7,7 miliard Kč), což je sedm procent ročního rozpočtu. Samospráva toto opatření hájí tím, že rodiny potřebují pomoc, protože přišly o živitele. Její ministerstvo zahraničí také upozornilo na Friedmanovo mlčení k případu vraždy invalidního Palestince při střetech na hranici pásma Gazy. Zabili ho podle palestinské strany izraelští vojáci.

Na dnešní schůzce se zahraničními novináři Netanjahu také řekl, že dopadení vrahů "je otázka času".

Izraelská armáda dnes vyslala vojáky k palestinskému Nábulusu, u nějž byl osadník zastřelen. Kolem města byly postaveny hlídky a lidé byli kontrolováni při vjezdu i výjezdu z města, takže se tvořily dlouhé kolony. Na pohřeb osadníka přišlo několik set lidí. Konal se v osadě Havat Gilad, odkud muž pocházel.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vítěz Putin? Helsinský summit odhalil nečekané souvislosti na Blízkém…

18.07.2018 14:52 Helsinky - Setkání amerického a ruského prezidenta v Helsinkách si vysloužilo velkou pozornost v…

Při útoku na město na západě Sýrie podle SOHR zemřelo 12 lidí

18.07.2018 09:38 Damašek - Při náletech na poslední město jihozápadní Sýrie, které ovládají povstalci, zemřelo…

Írán žene USA před Mezinárodní soudní dvůr, prý porušily smlouvu z roku…

17.07.2018 20:53 Teherán/Haag - Írán podal u Mezinárodního soudního dvora (ICJ) žalobu na Spojené státy.…

Syrští rebelové souhlasí s evakuací dvou vesnic, Asad na oplátku propustí…

17.07.2018 19:39 Damašek - Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) dnes oznámila, že obyvatelé posledních dvou…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama