Pence hájil rozhodnutí o Jeruzalému. Amerika je hlavou hada, křičeli rozzlobení Jordánci

Ammán/Káhira/Jeruzalém - Americký viceprezident Mike Pence v sobotu jednal s egyptským prezidentem Abdal Fattáhem Sísím. Řekl mu, že bude nadále hájit kontroverzní rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa uznat Jeruzalém jako hlavní město Izraele. Pence měl dnes další rokování v Jordánsku, pak odletěl do Izraele.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Mike Pence

Pence Sísímu sdělil, že Spojené státy "hodlají následovat status quo v otázce Jeruzaléma" a že o hranicích a dalších záležitostech budou jednat zainteresované strany.

Při své dnešní návštěvě Jordánska toto stanovisko v rozhovoru s jordánským králem Abdalláhem II. v zásadě zopakoval. Král naopak rozhodnutí Trumpa o Jeruzalémě odsoudil s tím, že povede k radikalizaci a mezináboženskému napětí. Jediným řešením konfliktu je podle krále vytvoření dvou států.

Před americkou ambasádou v Jordánsku dnes protestovalo proti americké politice na Blízkém východě několik desítek Jordánců. "Amerika je hlavou hada," volali někteří z demonstrantů, zatímco jiní drželi transparent s nápisem

Palestinci tvoří značnou část jordánské populace a dynastie Hášimovců, k níž král Abdalláh patří, funguje jako strážce jeruzalémských muslimských svatyň. Trumpovo rozhodnutí tak podle AP podkopává roli Jordánska v Jeruzalémě. Jordánsko zároveň ale závisí na americké hospodářské a vojenské finanční pomoci, která předloni čítala 1,6 miliardy dolarů. Hospodářská situace v zemi navíc stále není ideální a nezaměstnanost roste.

Americký viceprezident jordánského krále dnes ujistil, že Spojené státy budou respektovat jordánskou roli strážce jeruzalémských svatyň a nemají žádnou pozici "ohledně hranic a konečného statusu" území po mírovém procesu. Pence zároveň dodal, že USA budou podporovat vytvoření dvou států, pokud se na tom Izraelci s Palestinci domluví.

V pondělí má viceprezident jednat s izraelským premiérem a později pronést řeč v parlamentu. V úterý pak navštíví Zeď nářků a památník holokaustu. Premiér Benjamin Netanjahu viceprezidenta během dnešního zasedání vlády nazval "velkým přítelem izraelského státu". Jak dodal, tématem jejich jednání budou americké snahy "zastavit íránskou agresi, íránský jaderný program a způsoby, jak prosazovat mír a bezpečnost v regionu".

Jeruzalém je nejožehavějším bodem izraelsko-palestinského konfliktu, neboť obě strany ho chtějí za své hlavní město. Palestinci chtějí jako své hlavní město převážně arabsky mluvící východní Jeruzalém, který Izrael anektoval v roce 1967 bez schválení mezinárodního společenství, zatímco izraelská vláda považuje Jeruzalém za nedělitelný.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump hrozí Turecku pomstou, chce další ekonomické sankce

17.08.2018 14:55 Aktualizováno Washington/Ankara - USA ve čtvrtek pohrozily Turecku dalšími ekonomickými sankcemi, pokud Ankara…

Saúdská Arábie poskytla obří sumu na obnovu Sýrie, chce zabránit návratu IS

17.08.2018 08:37 Rijád - Saúdská Arábie poskytla 100 milionů dolarů (2,3 miliardy Kč) na obnovu severovýchodní Sýrie…

Zažehne Rusko válku mezi Izraelem a Íránem? Z nepříznivé situace může…

17.08.2018 06:30 Moskva - Konflikt na Blízkém východě zřejmě nikdy neskončí, jak ukazuje vývoj událostí posledních…

Turecko vyjde z krize liry silnější, banky jsou zdravé, slibuje ministr…

16.08.2018 19:17 Istanbul - Turecký ministr financí Berat Albayrak dnes při konferenčním hovoru uklidňoval tisíce…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama