V Íránu pustili z vězení 81letého Američana, pouze ale na čtyři dny

Teherán - Írán propustil na čtyři dny na svobodu amerického občana Baquera Namaziho (81), který dostal deset let vězení za špionáž. Mluvčí ministerstva zahraničí USA Heather Nauertová řekla, že Washington propuštění Baquera Namaziho vítá, ale lituje, že je pouze dočasné.

Přidejte svůj názor

Věznice, ilustrační fotografie

Namazimu se ve vězení zhoršil zdravotní stav a 15. ledna musel být hospitalizován kvůli srdeční arytmii a celkové vyčerpanosti. Loni v září mu voperovali kardiostimulátor. Nynější propustka platí do čtvrtka, Namazi ale nesmí hovořit se zástupci médií ani odjet z Íránu. Ze stejného důvodu je vězně také jeho syn Siamak.

Oba mají americké a íránské občanství, Baquer Namazi pracoval v minulosti v Dětském fondu OSN (UNICEF). Siamak Namazi je podnikatel a zatčen byl v roce 2015, když přijel na návštěvu příbuzných. Jeho otec chtěl vymoci jeho propuštění, ale po příjezdu byl také zadržen.

Siamak Namazi požádal Írán, aby jeho otce pustil na svobodu a umožnil mu strávit zbytek života s rodinou. Baquerův právník řekl, že návrat jeho klienta za mříže se rovná trestu smrti.

Íránci zadržují několik cizinců, kteří mají dvojí občanství. Země dvojí občanství neuznává. Podle bývalých vězňů, rodin současných vězňů a diplomatů jsou někteří odsouzenci ve vězení drženi za účelem výměny vězňů se západními zeměmi.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ozbrojenci vzali útokem hlavní provinční úřad v Irbílu, vzali rukojmí

23.07.2018 13:13 Irbíl - Na hlavní provinční úřad v severoiráckém Irbílu dnes zaútočilo několik neznámých ozbrojenců…

Írán pohrozil Americe "matkou všech válek", Trump ostře reaguje

23.07.2018 11:54 Aktualizováno Washington/Teherán - Vztahy mezi Washingtonem a Teheránem se dál vyostřují. Írán by podle…

„Chtěl jsem být islámský Che Guevara.“ Bývalý bojovník IS vysvětluje, co…

23.07.2018 11:50 Aleppo - Islámský stát se dokázal takřka přes noc stát jednou z nejhrozivějších teroristických…

Izrael aktivoval Davidův prak, ze Sýrie na něj letěly rakety

23.07.2018 11:47 Jeruzalém - Izraelská armáda dnes kvůli raketám vystřeleným během bojů v sousední Sýrii aktivovala…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama