Zadržujeme mnoho radikálů z ciziny. Jejich země je nechtějí zpět, tvrdí syrské kurdské milice

Damašek - Syrská kurdská milice podporovaná USA dnes oznámila, že zadržuje mnoho radikálních islamistů z ciziny, jejichž domovské země si je nechtějí vzít zpět. Zadržovat takto „obrovské množství" radikálů, je pro YPG dlouhodobě neudržitelné, varuje velitel milice.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Armáda

O kolik extremistů jde, Kurdové nicméně neuvedli. Informovala o tom agentura AP. Více než polovina radikálů, které kurdské milice zajaly v boji proti Islámskému státu (IS), pochází z Ruska, Evropy, Číny, Japonska a řady arabsky mluvících zemí, uvedl velitel YPG Sipan Hemo.

Zatím není jasné, kdy budou postaveni před soud, jelikož je jejich domovské země odmítají přijmout. „Žádná země si je nechce vzít zpět a postavit před soud. Stále je zadržujeme v místních věznicích," řekl Hemo. "Upřímně nevíme, co se s nimi stane, " dodal.

Mnoho z místních zajatců bylo přinuceno spolupracovat s IS, když se organizace zmocnila území, kde žili. Tito lidé podle Hema zřejmě stanou před běžnými soudy a buď skončí ve vězení, nebo budou propuštěni. Šlo o normální občany, kteří museli žít s radikály z IS, zdůraznil Hemo. Jak budou soudy probíhat, nicméně zatím není jasné. Spojenými státy podporovaná koalice arabsko-kurdských milicí (SDF), jejíž páteří je YPG, není mezinárodně uznávaná a syrská vláda, která má na starosti soudnictví v zemi, nekontroluje oblasti osvobozené Kurdy.

Minulý měsíc bylo na internetu zveřejněno video, v němž si dva občané Francie, včetně ženy, jež údajně rekrutovala pro IS, stěžovali na podmínky v syrském vězení.

SDF v lednu zadržela dva Brity. Poté, co je podle biometrických údajů identifikovali představitelé USA se ukázalo, že šlo o známé extremisty, kteří patřili k teroristické buňce, jež vraždila zajatce z ciziny. Spojené království je ale podle AP nechce přijmout a soudit. Tito dva muži podle Spojených států tvoří jen zlomek ze stovek zahraničních teroristů IS, které koalice SDF zajala či zabila od loňského října.

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turecko vyjde z krize liry silnější, banky jsou zdravé, slibuje ministr…

16.08.2018 19:17 Istanbul - Turecký ministr financí Berat Albayrak dnes při konferenčním hovoru uklidňoval tisíce…

Izrael znovu otevřel klíčový přechod do Pásma Gazy, násilnosti utichly

15.08.2018 18:54 Aktualizováno Jeruzalém - Izrael po třech dnech, které se obešly bez násilí, znovu otevřel hraniční přechod Kerem…

Erdogan telefonoval Merkelové, v září by měl přijet do Berlína

15.08.2018 17:19 Berlín/Ankara - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes telefonicky hovořil s kancléřkou…

Oni mají dolary, my máme Boha, hřímá Erdogan. Jenže ten má menší hodnotu…

15.08.2018 15:41 Ankara - Turecko se nachází v svízelné ekonomické situaci. Lira silně padá a turecké odpovědné…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější ze Světa

reklama
reklama